Staszek i smocza przygoda

Wydawnictwo: Paperback
Data wydania: 2016-04-09
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788393657278
Liczba stron: 274
Tytuł oryginału: Staszek i smocza przygoda
Język oryginału: polski
Ilustracje: Jarosław Motała

Ocena: 5 (1 głosów)

Nazywam się Staszek Wolski. Nie wiem, czy ktoś odnajdzie ten list, jeśli tak, proszę przekażcie go moim rodzicom. Być może mnie i mojemu przyjacielowi Karolowi Majchrowi nigdy nie uda się wrócić do domu.
To wszystko stało się przez chińską szafę. Chińską magiczną szafę z mojego pokoju.
Na początku wszystko wydawało się ekstra. Szafa spełniała nasze życzenia. Wiedziałem jednak, że gdzieś musi tkwić haczyk. Już wtedy podejrzewałem, że ta pomoc nie będzie za darmo. Uparciuch Karol, nie żebym zwalał na niego winę, całkowicie się tym nie przejmował. Czasem mam ochotę go udusić, oczywiście nie dosłownie, ale gdybyście go poznali, to zrozumielibyście o co chodzi. Teraz mamy za swoje. Gdy wydawało się, że z szafą daliśmy sobie radę, na strychu znaleźliśmy kufer. One muszą być ze sobą w jakiś sposób powiązane. Okazało się, że kufer był pułapką. Wciągnął nas. Tak, tak! Dosłownie wciągnął nas jak odkurzacz. Znaleźliśmy się w bardzo odległym miejscu i utknęliśmy tu chyba na dobre. Nie wiem, co mamy robić. Jeśli ktoś nam nie pomoże… wolę o tym nie myśleć. Cała ta historia staje się coraz bardziej przerażająca i…

Tagi: Smoki przygody Historie miłosne

Kup książkę Staszek i smocza przygoda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Staszek i smocza przygoda

„Staszek i smocza przygoda” została napisana przez Tomasza Duszyńskiego. Autora, który zasłynął z napisania kilku innych książek. Ta przeznaczona jest dla dzieci. Tytuł został stworzony podobnie, jak tytuły kolejnych części Harry’ego Pottera: imię głównego bohatera i w dwóch słowach opis jego przygody, tajemniczego przedmiotu, który mógłby potrzebować, lub niezwykłych osób, które może spotkać na swej drodze. U pana Duszyńskiego mamy tytuł „Staszek i smocza przygoda”. Staszek to ten typ bohatera, który stale wpada w tarapaty. Już w pierwszym rozdziale dowiadujemy się, że przy pomocy tajemniczego kufra przeniósł się w czasie. Zanim w jego życiu pojawił się kufer, była stara szafa, która spełniała jego życzenia. Z jej środka wychodzili ludzie, którzy służyli jemu i jego przyjaciołom pomocą. Z kufrem, jak się potem okazało, to był podstęp. Przeniósł ich w czasie, a oni, biedni, nie mieli pojęcia, jak mają wrócić. Później zrobiło się jeszcze ciekawiej, bo w życiu Staszka i jego przyjaciół pojawiła się tajemnicza znajoma – Tao, zły czarnoksiężnik o dziwacznym imieniu Wu Tan, magia oraz smoki.

Akcja toczyła się niczym kula po stronie bilardowym, co w literaturze dla dzieci nie jest zarzutem, bo trudno, żeby autor silił się na opisy przyrody, albo głębokie przemyślenia bohaterów, kiedy wie, że młodych ludzi w tym wieku to strasznie nudzi. Lepiej postawić na akcję, ciekawe postaci i zabawne, dobrze skonstruowane dialogi, przy których można się i trochę pośmiać i trochę zadumać i trochę sobie popłakać.

Staszka i jego przyjaciół da się szybko polubić, bo każdy wydaje się charakterystyczny na swój sposób. Każdy ma cechę, która wyróżnia go na tle pozostałych dzieci. Nawet postaci drugoplanowe mają pewne cechy indywidualne przez co czytelnik nie traktuje ich jako jednej, bezbarwnej masy.

Autor w książce nawiązuje do wielu znanych książek, filmów i seriali z naszej popkultury, czasami – tak mi się wydaje – w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy.

A czasem dialogi są ucieleśnieniem tego, co jakiś czasu temu widziało się w filmie. Widać, że kultura masowa jest w tej powieści stale obecna.

Staszek, jak na prawdziwego wybrańca przystało, jest oczywiście, niezwyciężony, włada wieloma mocami, przemawia głosem dalece asertywnym, mówiąc ludziom same podsycające ogień walki rzeczy, jest ze wszech miar elokwentny, a do tego przystojny…

Ekhm, nie nie, nic z tych rzeczy. Od tego Staszek ma oddanych przyjaciół: Klaudka, Antka, Karola, Martę, Ankę i Tao. A każde z tych dzieci posiada jedną, wymienioną wyżej cech ę, co sprawia, że w drużynowym starciu z wrogiem, są niezastąpieni.

To pomaga w osiągnięciu ostatecznego zwycięstwa.

I odkryciu tajemnicy pochodzenia oraz mocy ich nowej przyjaciółki Tao.

Koniec końców, jak to w bajkach dla dzieci, wszystko dobrze się kończy.

Polecam tę książkę młodszym czytelnikom. Warto.

Link do opinii
Inne książki autora
Staszek i straszliwie pomocna szafa
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Staszek i straszliwie pomocna szafa

To coś więcej niż przygoda. Nowy dom, nowa szkoła i nowi znajomi. Wszystko nowe, oprócz starych... szkolnych problemów. Czy Staszek jest nastoletnim Supermanem...

Toksyczni
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Toksyczni

Młody gangster Emerytowany glina Teczki, które wstrząsną Polską "Zbyt wiele spraw nakładało się na siebie, właśnie tu, w miejscu, w którym od...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy