Strach

Tom 3 cyklu Rook

Rafael Diaz, nowy uczeń w klasie Jima, przeprowadza na grupie uczniów oparty na magii rytuał Majów. W ten sposób pragnie uwolnić ich od wszelkich lęków. Niestety, jeden z uczestników obrzędu zapada w śpiączkę, a z rąk nieznanego zabójcy ginie oczyszczona przez Rafaela dziewczyna. Jedynym tropem, jakim dysponuje policja, są onyksowe paciorki znalezione przy zwłokach. Usiłując rozwiązać zagadkę, Jim udaje się do Meksyku na spotkanie z wybitnym znawcą prekolumbijskiej historii Ameryki. Tam dowiaduje się o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakie zagraża uczniom ze strony demona lęku usiłującego wkraść się w łaski władcy świata umarłych. Tymczasem Rafael organizuje kolejną sesję egzorcyzmów, mających przegnać złowrogą moc gromadzącą się nad klasą...

Informacje dodatkowe o Strach:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-7659-108-7
Tytuł oryginału: The Terror
Tłumaczenie: Krygier Marcin

Kup książkę Strach

Strach - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Strach to kolejna część po tomach Rook i Kły i pazury,  w której Masterton przedstawia przygody Jima Rooka, nauczyciela języka angielskiego w West Grove Community College. Obdarzony jest on nie zwykłą umiejętnością dostrzegania zjawisk nadprzyrodzonych. Klasa specjalna znajdująca się pod opieką Jima ponownie stanie w obliczu zagrożenia przez mistyczną siłę, którą tylko Rook jest w stanie dostrzec.

Rafael Diaz, nowy uczeń Rooka jest postacią mroczną i tajemniczą. Wywiera on duży wpływ na resztę klasy, która pozwala mu przeprowadzić nad sobą rytuał oczyszczenia, który wywodzi się z pradawnej tradycji Majów. Rytuał ten ma pozbawić uczniów wszystkich irracjonalnych lęków, które w nich siedzą. Lęki, które uleciały z ciał egzorcyzmowanych uczniów nie rozpłynęły się w nicość. Więcej, wróciły pod postacią demonicznej istoty, która jeden po drugim zaczyna polować na uczniów klasy specjalnej.

Jim po raz kolejny walczy z istotą z zaświatów, tym razem mając do pomocy specjalistę z zakresu kultury Majów, a także swoją... zmarłą przyjaciółkę. Rook będzie musiał stawić czoło własnym fobiom, a także tragicznie przerwanemu, nie wygasłemu uczuciu.

Jest go godny następca dwóch poprzednich części cyklu. Opierając się na identycznym klimacie, podobnych zależnościach i schematach, Masterton dalej snuje opowieść o wielkodusznym nauczycielu obdarzonym darem, który stanowi jednocześnie dla niego przekleństwo. Oddałby życie za swoich uczniów, dlatego też jego przygody czyta się z zapartym tchem.

Oprócz emocjonującej akcji, książka przedstawia nam kilka ciekawych rozważań na temat ludzkich strachów i fobii, pokazujący do czego zdolny jest człowiek pozbawiony fobii. Dywagacje te Masterton zgrabnie wplątał w fabułę i osadził w relacjach bohatera, którego zdążyliśmy już polubić.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2015-09-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Szybko, lekko i przyjemnie. Typowy indiański Masterton, za jakim zatęskniłam.
Avatar użytkownika - rysia420
rysia420
Przeczytane:2014-04-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Trzecia w serii książka Jim Rook. Horror wielkiego pisarza tego gatunku. Do klasy Jima Rooka -nauczyciela angielskiego, przychodzi młody student Rafael Diaz. Jest spokojny, nieśmiały i początkowo zamknięty w sobie. Rook zwraca na niegouwagę, gdy odkrywa u Rafaela niezwykły talent: potrafi leczyć ludzi z ich najgłębszych lęków. Wtedy jeden z uczniów Jima zostaje znaleziony martwy. Nie ma śladu fizycznej napaści, jednak serce przestało bić, a twarz jest zamrożona w strachu. Ofiara ma na sobie naszyjnik z paciorków Azteków podarowany jej przez Rafaela Diaz. Ale choć policja jest zaskoczony, fala zabójstw nie zatrzymują się, a jednej nocy Jim widzi ciemny i przerażający rysunek ... Coś strasznego jest na wolności ..... Zdesperowany, by utrzymać swoich uczniów z daleka od niebezpieczeństwa, Jim jest zmuszony stawić czoła własnemu strachu i pokonać własne lęki, zanim będzie mógł zniszczyć istotę, która im wszystkim grozi. Graham niezwykle lekkim i przystępnym stylem potrafi obrazowo nakreślić całość fabuły zachowując przy tym równomierne proporcje bez zbędnych scen czy niepotrzebnych dialogów. Mroczny klimat połączony z niszczycielką mocą ,,Lęku'' daje świetny nastój grozy. Autor świetnie uchwycił naturę strachu, który ,,żyje własnym życiem. To nie jest uczucie ani reakcja systemu nerwowego. To cień w ludzkim wnętrzu, cień który żyje w mroku i każdy ma go w sobie''.
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2011-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jest dobra, utrzymana w niezłym klimacie, ale do najlepszych tego autora nie należy.
Avatar użytkownika - arven1989
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, przeczytane,
Głód
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Głód

Powiesć ukazuje wstrząsający obraz Stanów Zjednoczonych, które zaatakowane zostają przez tajemniczy wirus niszczący uprawy zboża. W przerażającym...

Duch zagłady
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Duch zagłady

Kobieta z wyprutymi wnętrznościami, rozszarpani na strzępy i poćwiartowani ludzie to pierwsze ofiary tajemniczej zjawy, która niespodziewanie pojawia...