Stranger Things. Mroczne umys造

Ocena: 4.46 (13 g這s闚)

Zanim pojawi si Demogorgon
Jeszcze nim przyby ㄆpie盧a Umysów
Strach mia ludzk twarz

Tajemnicze laboratorium. Szalony naukowiec. Tajna rz康owa operacja.
Je瞠li s康zisz, 瞠 wiesz ju wszystko o pochodzeniu Jedenastki i jej nadnaturalnych mocy, przygotuj si na niema貫 zaskoczenie, bo ta ksi捫ka wywróci wszystko na Drug Stron! Powie軼iowy prequel serialu opowiada wstrz御aj帷 histori matki Nastki. Ksi捫ka jest pierwsz powie軼i towarzysz帷 popularnemu serialowi Netflixa.

Wiosna, 1969 rok. Terry Ives wiedzie spokojne 篡cie w ma造m miasteczku Hawkins w stanie Indiana, w którym czas zdaje si p造n望 wolniej, a wydarzenia zwi您ane z wojn w Wietnamie rzucaj jedynie s豉by cie na codzienno嗆. Kiedy ambitna dziewczyna dowiaduje si o wa積ym dla kraju rz康owym eksperymencie MKULTRA, prowadzonym w miejscowym laboratorium, nie chce pozosta bierna i decyduje si wzi望 w nim udzia. Pozornie nieznacz帷a decyzja zmienia jej 篡cie raz na zawsze.

Nieoznakowane samochody, ukryte w samym 鈔odku lasu laboratorium, zimni, milcz帷y lekarze i zmieniaj帷e postrzeganie 鈔odki psychodeliczne, podawane pacjentom pod okiem tajemniczego doktora Brennera, wzbudzaj podejrzliwo嗆 Terry. Wraz z trójk innych pacjentów próbuje odkry, co tak naprawd kryje si za tajnym rz康owym badaniem. Nie zdaje sobie sprawy, jak wielkiej i z這wrogiej tajemnicy dotyka oraz jak wysok cen przyjdzie jej za to zap豉ci.

Czego tak naprawd chce doktor Brenner? Czemu ma s逝篡 silniejsze ni narkotyczne odurzanie pacjentów i wprowadzanie ich w ot瘼ienie? I najwa積iejsze – co w laboratorium robi bezimienna dziewczynka o nadnaturalnych mocach?

Terry rozpoczyna walk – walk, w której polem bitwy jest jej w豉sny umys.

oddychaj
s這necznik
t璚za
trzy w prawo
cztery w lewo
czterysta pi耩dziesi徠

Powy窺zy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Stranger Things. Mroczne umys造:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Dla m這dzie篡
Tytu orygina逝: Stranger Things: Suspicious Minds
J瞛yk orygina逝: Angielski
T逝maczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Tagi: seryjni mordercy Miasteczko dziwne eksperymenty laboratorium dlam這dzie篡

wi璚ej

Kup ksi捫k Stranger Things. Mroczne umys造

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Stranger Things. Mroczne umys造 - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2019-09-29,

Jest wiosna 1969 roku. Terry wiedzie sobie spokojne 篡cie w ma造m miasteczku Hawkins, w którym czas p造nie wolniej. S豉by cie na codzienno嗆 rzucaj wydarzenia zwi您ane z wojn w Wietnamie. Kiedy Terry dowiaduje si, 瞠 bior帷 udzia w pewnym rz康owym eksperymencie, mo瞠 dorobi, nie waha si d逝go. Z pozoru prosta decyzja zmienia jej 篡cie o 180 stopni. Zimni i milcz帷y lekarze, tajemnicy doktor Brenner oraz nieoznakowane samochody wzbudzaj niepokój w dziewczynie. Razem z trójk innych 鄉ia趾ów postanawia dowiedzie si wi璚ej o eksperymencie MKULTRA. Nie spodziewa si, jak wielk cen b璠zie musia豉 zap豉ci za ch耩 odkrycia prawdy.

Gówn bohaterk jest Terry Ives, m這da studentka pracuj帷a w barze. Ma kochaj帷ego ch這paka, Andrew, a tak瞠 nadopieku鎍z siostr Becky. Na pocz徠ku nie przywi您ywa豉m do jej obecno軼i 瘸dnej wagi. By豉 mi oboj皻na. Jednak w pewnym momencie zauwa篡豉m, jak odwa積a i silna jest to dziewczyna. Jej nie obchodzi這, 瞠 b璠zie musia豉 ponie嗆 nieprzyjemne konsekwencje. Liczy這 si dla niej tylko odkrycie tajemnicy doktora Brennera. Dzi瘯i temu Terry zdecydowanie zyska豉 w moich oczach.

Doktor Brenner to chyba najgorszy bohater tej ksi捫ki. Jego charakter, sposób bycia i my郵enia oraz krety雟kie pomys造 przyprawia造 mnie o ból g這wy i ogromn z這嗆. Doceniam jednak kreacj tego bohatera, poniewa stworzy tak z陰 posta te trzeba umie. Uk這ny w stron autorki, której si to uda這. Doktorek sprawia równie, 瞠 czu豉m si nieswojo, kiedy tylko pojawia si w danej scenie. W wersji serialowej równie tak na mnie dzia豉, wi璚 jest u mnie totalnie skre郵ony.

Przyznam, 瞠 troch obawia豉m si tej lektury. Zastanawia豉m si, 瞠 co je郵i sobie co zaspoileruj i pó幡iejsze ogl康anie nie b璠zie ju tak fajne? Spiesz jednak z zapewnieniem, 瞠 nie ma tu 瘸dnego spoilera. Mo瞠cie spokojnie czyta t powie嗆 przed ogl康aniem serialu. Ten fakt sprawi, 瞠 moja ocena tej ksi捫ki bardzo si podnios豉.

No ale wiadomo, 瞠 nie tylko to sprawi這, 瞠 mam ochot oceni t powie嗆 wysoko. Przede wszystkim, podczas czytania czu niepewno嗆, ciekawo嗆 tego, co mo瞠 si za chwil sta, fascynacj, a tak瞠 zwyczajny strach. Autorka tak poprowadzi豉 akcj, 瞠 nie sposób si domy郵i, co b璠zie nast瘼nie.

Ponadto czu tu niepowtarzalny klimat, którego nie da si niczym podrobi. Cho ksi捫ki, w których akcja dzieje si w latach siedemdziesi徠ych czy osiemdziesi徠ych jest ju do嗆 znany, to jednak ta bardzo przypad豉 mi do gustu. My郵 te, 瞠 idealnie ona funkcjonuje jako niejakie dope軟ienie serialu, poniewa poznajemy tutaj ca陰 histori matki Nastki.

Je瞠li tak jak ja polubili軼ie serial Stranger Things i jeste軼ie ciekawi, co przydarzy這 si kobiecie, która urodzi豉 Jedenastk, to jak najbardziej polecam Wam t pozycj. Obiecuj Wam, 瞠 si nie zawiedziecie i dowiecie tego, co tak bardzo Was nurtuje. Odpowiadaj帷 te na pytanie wcze郾iejsze: tak, op豉ca si wydawa tego typu ksi捫ki. Gównie ze wzgl璠u na to, 瞠 stanowi one 豉komy k御ek dla wielbicieli serialu.

Avatar u篡tkownika - Sabina13822
Sabina13822
Przeczytane:2019-09-24, Ocena: 3, Przeczyta貫m,

Niedawno g這郾o by這 o ksi捫kowym prequelu Stranger Things. Zosta造 napisane dwa – „Mroczne umys造” i „Ciemno嗆 nad miastem”. Jako fanka tego serialu by豉m ich ciekawa. i postanowi豉m przeczyta jeden z nich. Serial jest moim zdaniem jednym z lepszych, które ogl康a豉m. Lubi豉m w nim to, 瞠 potrafi wywo造wa skrajne emocje. Przy jednej scenie mo積a si 鄉ia, by przy kolejnej trz捷 ze strachu, a zaraz potem p豉ka ze wzruszenia. Bohaterów nie da這 si nie lubi. Ciekawa by豉m te ksi捫kowego wst瘼u do serialu. Ta ksi捫ka mia豉 wywróci wszystko na drug stron. Czy to si uda這?
Nie sposób nie pami皻a Jedenastki – dziewczynki, która by豉 gówn bohaterk serialu i mia豉 wyj徠kowe umiej皻no軼i. Ksi捫ka „Stranger Things. Mroczne umys造" przybli瘸 nam histori jej matki i wydarzenia, które mia造 miejsce jeszcze zanim Jedenastka przysz豉 na 鈍iat. Zanim jeszcze pojawi si Demogorgon. Wtedy, gdy strach mia ludzk twarz... Wszystko zaczyna si wraz z rz康owym projektem. Terry Ives i kilkoro innych nastolatków zg豉szaj si do udzia逝 w badaniach prowadzonych przez miejscowe laboratorium w Hawkins. Doktor Brenner ma nadziej dokona prze這mowych odkry, tylko w jakim kierunku zmierzaj te badania? Czy metody tam wykorzystywane s zgodne z prawem? I czemu jego uczestnicy zobowi您ani s do zachowania tajemnicy? Gdyby Terry wiedzia豉, jakie pi皻no to odci郾ie na jej 篡ciu, pewnie przemy郵a豉by to lepiej, zanim zg這si豉 si do projektu. Niestety, nie wszystko da si przewidzie. A s czyny, których konsekwencje bywaj nieodwracalne...
Serial odebra豉m pozytywnie – du穎 si dzia這, ciekawi bohaterowie, dreszczyk emocji. To sprawi這, 瞠 wobec ksi捫ki mia豉m du瞠 oczekiwania. Musz przyzna, 瞠 troch si rozczarowa豉m. J瞛ykowo ksi捫ka mi si podoba豉 i co do stylu nie mam zarzutów. Akcja za cho poprowadzona we w豉軼iwym tempie, to nie wci庵n窸a mnie tak jak si tego spodziewa豉m. Do po這wy zupe軟ie nie mog豉m si odnale潭 w tej historii, dopiero potem zrobi這 si ciekawiej. Brakowa這 mi tam jednak zaskoczenia,  momentów, w których mog豉bym si przestraszy, czy nag造ch zwrotów akcji. Niektóre w徠ki by造 moim zdaniem zbyt ma這 rozwini皻e, ale by造 i takie, które mi si podoba造. Trafi豉m na fragmenty, które mnie poruszy造 i sk豉nia造 do my郵enia. Zako鎍zenie pozostawia niedosyt – akcja urywa si w momencie, gdy ju zd捫y豉m si na dobre wci庵n望 i chcia豉bym pozna dalsze losy Terry i Jedenastki..
W鈔ód bohaterów najbardziej podoba豉 mi si posta doktora Brennera. Zosta przekonuj帷o wykreowany, trudno by這 przewidzie jego post瘼owanie, ca造 czas by otoczony aur tajemnicy. Co do pozosta造ch, to nie jestem w pe軟i usatysfakcjonowana.

Dla fanów serialu ta pozycja b璠zie dobrym uzupe軟ieniem i ciekawostk. Mo積a j te przeczyta niezale積ie od serialu. Nie do ko鎍a spe軟i豉 moje oczekiwania, ale mimo to uwa瘸m, 瞠 jest warta przeczytania. Na nudny wieczór mo瞠 by dobr rozrywk.

Ksia磬 otrzyma豉m za punkty na portalu: www.czytampierwszy.pl

Avatar u篡tkownika - zaczytanalala
zaczytanalala
Przeczytane:2019-09-29,

Tajemnicze laboratorium.
Niezwyk貫 tajne eksperymenty.
Mroczny lekarz.
To wszystko b璠zie mia這 ogromny wp造w na 篡cie Terry Ives.
Dziewczyna postanawia wzi望 w tajnym rz康owym programie w zamian za swoj przyjació趾, któr eksperyment ju pierwszego dnia przerazi zbyt mocno, aby chcia豉 dalej bra w nim udzia. Jednak Terry potrzebuje pieni璠zy, a te oferowane przez laboratorium wydaj si wystarczaj帷 zach皻 aby zaryzykowa. Poza tym dziewczyna czuje, 瞠 powinna si tam znale潭. Od tej chwili jej 篡cie stanowczo si zmieni. Przez udzia w eksperymentach zamieszka w niej mrok. Czy poradzi sobie z t sytuacj?

***

" - Czuj si... - zawaha豉 si chwil. - Jakby l瞠jsza. Czy to ma sens?
Brenner pokiwa g這w. Uwolni j od wielkiego bólu, zamkn掖 go. Powinna czu si znacznie l瞠j. Oto pierwszy etap tworzenia umys逝 podatnego na wi瘯sze manipulacje - a w razie potrzeby b璠zie mia te narz璠zie do wykorzystania w przysz這軼i. Kluczow spraw pozosta這 upewni si, by do tego czasu nie wiedzia o zmianach, jakie zasz造."

***

Pomys na ksi捫k bardzo interesuj帷y. Tajne laboratoria, programy rz康owe i eksperymenty zawsze b璠 ciekawi, poniewa obna瘸j najg喚biej skrywane l瘯i. Jednak chyba spodziewa豉m si czego wi璚ej po tej ksi捫ce. Owszem tematyka intryguj帷a i pocz徠ek zapowiada si bardzo ciekawie, ale brakowa這 jakiego napi璚ia. Czyta豉m z ciekawo軼i, jednak bez odczuwania g喚bokiego niepokoju i nuty niecierpliwo軼i, jakich zazwyczaj oczekuje si w trakcie lektury tego gatunku literackiego.
Gówna bohaterka jest niezbyt ciekawa i ekspresyjna, momentami wydaje si by wr璚z wyj徠kowo naiwna. Momentami nie do ko鎍a rozumia豉m o co chodzi這 autorce. Zdarza這 mi si nudzi przy niektórych w徠kach.
Plus za pomys na temat przewodni i opisane eksperymenty, które jednak z czasem staj si odrobin monotonne.
Minus za brak szczególnego rozwoju akcji i stopniowania napi璚ia.
Nie jest to z豉 ksi捫ka, ale spodziewa豉m si czego lepszego.

Za mo磧iwo嗆 przeczytania dzi瘯uj @CzytamPierwszy

Avatar u篡tkownika - iwonanocon
iwonanocon
Przeczytane:2019-09-15,

安iat Stranger Things jest mi obcy. Oczywi軼ie serial kojarz, ale nie mia豉m jeszcze okazji go zobaczy. St康 w豉郾ie na tapecie ksi捫ka zwi您ana z t produkcj. Praktycznie wszyscy namawiali mnie, bym najpierw zobaczy豉 serial, a pó幡iej przeczyta豉 ksi捫k, bo nie b璠 potrafi豉 wczu si w klimat. Jak wida zrobi豉m po swojemu. Co z tego wysz這?

Akcja powie軼i toczy si na prze這mie lat 60 i 70, co oznacza, 瞠 historia jest perquelem serialu (zrobi豉m ma貫 rozeznanie). Dzi瘯i narracji jaka zosta豉 wprowadzona praktycznie przez ca造 czas towarzyszymy gównej bohaterce Terry Ives, która znajduje si w centrum wydarze. Nastolatka decyduje si na do陰czenie do eksperymentu zwanego Mkultra, nad którym nadzór sprawuje doktor Brenner. Pocz徠kowo dziewczynie towarzyszy poczucie dobrze spe軟ionego obowi您ku, poniewa jest przekonana, 瞠 robi co dla dobra ogó逝. Po czasie jednak odkrywa, 瞠 nie wszystko jest takim jakim si wydaje. Laboratorium ukryte w 鈔odku lasu nie jest ju przytulnym zak徠kiem, uprzejmo嗆 personelu nie oznacza dobrych intencji, a zachowanie doktora Martina niekoniecznie 鈍iadczy o jego dobrym sercu. Czy dobrowolne zg這szenie si na badania by這 dobrym posuni璚iem? Jak to si wszystko zako鎍zy?

,,Kluczem do osi庵ni璚ia czego wielkiego jest robi swoje"
,,,Nikt nie powinien czu si winny dlatego, 瞠 篡je. 疾 jest szcz窷liwy. 疾 ma chwile, gdy mo瞠 udawa, i wszystko, co wredne na tym 鈍iecie nie spotyka akurat jego".

Egzemplarz zrecenzowa豉m dzi瘯i portalowi czytampierwszy.pl

Od pocz徠ku wiedzia豉m, 瞠 pakuj si w gatunek w którym nie do ko鎍a czuje si dobrze czyli fantastyka po陰czona z science fiction. Ba豉m si, 瞠 moje uprzedzenia wp造n na histori zawart w 鈔odku. Niepotrzebnie. Nie wiem czy to zas逝ga dobrego t逝maczenia, sposobu prowadzenia narracji, ale praktycznie od pierwszej strony da豉m si ponie嗆 historii znajduj帷ej si w 鈔odku.

Naprawd trudno by這 si od niej oderwa. Sama jestem zaskoczona swoj postaw, bo 鈍iat w który wesz豉m, na co dzie jest mi obcy. Jak wida dzi瘯i dobrze rozpisane historii mo積a zmieni nastawienie i przekonanie nawet najtwardszego czytelnika. Po przeczytaniu tej pozycji nadal uwa瘸m, 瞠 dobrze zrobi豉m nie ogl康aj帷 serialu. Mam poczucie, 瞠 odbiór ksi捫ki nie by豚y taki sam. A tak przynajmniej zdecydowa豉m si na szybsze podej軼ie do serialu. Podsumowuj帷 - domy郵am si, 瞠 namawianie kogokolwiek do si璕ni璚ia po t pozycj mija si z celem, bo wszyscy ci, którzy powinni j przeczyta ju to zrobili, a reszta musi sama si przekona czy to klimat, który im przypasuje. Sami si przekonali軼ie, 瞠 ja mimo pocz徠kowej nieufno軼i bawi豉m si wspaniale. Ode mnie 8/10.

📚MROCZNE UMYSΧ 🖋 @gwendabond@poradnia_k_wydawnictwo @netflix@netflixpl @czytampierwszy.pl▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️
oddychaj
s這necznik
t璚za
trzy w prawo
cztery w lewo
czterysta pi耩dziesi徠 "Stranger things. Mroczne umys造" to wyj徠kowa okazja dla fanów serialu aby odkry tajemnice kryj帷e si w przesz這軼i uwielbianych przez nich bohaterów. Mo瞠my pozna pocz徠ki laboratorium i bada a tak瞠 uzyska odpowiedzi na wiele nurtuj帷ych nas pyta na temat Jedenastki i jej historii. Do pewnego o鈔odka przyje盥瘸 doktor Martin Brenner -jest to tajemniczy ,dziwny naukowiec ,który przyje盥瘸 tam aby zrobi dziwne badania na dzieciach. Wraz z nim przyje盥瘸 te dziewczynka która nazywa si Kali ale doktor nazywa j obiektem Osiem. Podobno posiada jakie moce?!
Wiosna, 1969 rok. Terry Ives wiedzie spokojne 篡cie w ma造m miasteczku Hawkins w stanie Indiana . Jest to m康ra dziewczynka ,któr gdy dowiaduje si o eksperymencie MKULTRA z pobliskiego laboratorium postanawia wzi望 w nim udzia i dowiedzie si po co robi te badania. Ta ksi捫ka to powie軼iowy prequel serialu „Stranger Things”, który musia貫m przeczyta. Jako fan serialu chcia貫m pozna odpowiedzi na pytania, które kot這wa造 si w mojej g這wie, kiedy ogl康a貫m serial. Przede wszystkim chodzi這 o histori matki Nastki i o jej prawdziwego ojca. I czuj si usatysfakcjonowany, bo dowiedzia貫m si jak to si sta這, 瞠 mama dziewczynki trafi豉 do laboratorium i dlaczego oszala豉, wiem te co sta這 si z ojcem Eleven, no i przede wszystkim kto nim jest. Pozna貫m równie odpowiedzi na pytania, których nie zadawa貫m, wi璚 to dodatkowy plus. Prequel serialu rozwijaj帷y w徠ek sk康 si wzi窸a "nastka", potwory, dr Martin Brenner i ca貫 badania. Fabu豉 ksi捫ki spójna z fabu陰 serialu, dosy ciekawie napisana. Zwykle najpierw wol przeczyta ksi捫k, a pó幡iej ogl康n望 film/serial, ale tutaj tej kolejno軼i nie polecam. Ksi捫ka w powi您aniu z serialem jest bardzo dobra, ale czytana bez wcze郾iejszej znajomo軼i serialu mo瞠 okaza si przeci皻na i nudna. #mroczneumys造 #strangerthings #czytampierwszy.pl

Avatar u篡tkownika - olasoltys
olasoltys
Przeczytane:2019-08-18,

To moja pierwsza styczno嗆 z t ksi捫k, która zosta豉 napisana na potrzeby serialu i musz przyzna, 瞠 nie ma wi瘯szego sza逝 jak dla mnie. Szczególnie, 瞠 nie mia豉m mo磧iwo軼i by go obejrze, cho mam taki zamiar.

Ksi捫ka jest prequelem, w którym dowiadujemy si o losach matki Nastki, która zosta豉 jak dla mnie troch za bardzo naci庵ana, ale mimo wszystko ksi捫k czyta si bardzo szybko. Za przyjemno嗆 przeczytania dzi瘯uj portalowi czytampierwszy.pl

Avatar u篡tkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2019-07-14,

Prze這m lat 60. i 70. w Ameryce to zarówno okres przypadaj帷y na prezydenck kadencj Nixona, jak i wzrost niepokoju, zwi您any z trwaj帷 wojn w Wietnamie. Terry Ives na razie nie musi si obawia, 瞠 jej ch這pak zostanie powo豉ny do wojska; dopóki trwaj studia, on i jego przyjaciele nie podlegaj poborowi. Niebezpiecze雟two przychodzi jednak z zupe軟ie innej strony w postaci stanowczego, wzbudzaj帷ego strach doktora Brennera.

Terry postanawia wzi望 udzia w tajemniczych badaniach w zast瘼stwie swojej wspó趺okatorki. Na miejscu poznaje grupk m這dych osób, które tak samo jak ona nie maj poj璚ia, czemu s逝膨 dziwne eksperymenty, jakim zostaj poddawani. Dziewczyna z czasem robi si coraz bardziej podejrzliwa, dlatego wraz z przyjació軛i robi wszystko, by odkry brudne sekrety Brennera i pokrzy穎wa jego plany.

Chyba nawet osoby zupe軟ie niezainteresowane tematyk seriali musia造 s造sze o „Stranger Things”, obecnie jednej z flagowych produkcji Netflixa. Cho co prawda nie nale輳 do zagorza造ch fanów tego tytu逝, to jednak zawsze wyczekuj nowych odcinków i doskonale si bawi podczas seansu. Nic zatem dziwnego, 瞠 chcia豉m sprawdzi, jak Gwenda Bond poradzi豉 sobie z zadaniem napisania powie軼i z tego uniwersum. Do嗆 sceptycznie podchodz do ksi捫ek uzupe軟iaj帷ych seriale, ale sam fakt, 瞠 „Mroczne umys造” to swoisty prequel, przybli瘸j帷y losy matki Jedenastki, sk這ni mnie do przeczytania. Pytanie tylko, czy moje 篡cie sta這 si pe軟iejsze, kiedy pozna豉m t histori. Odpowied b璠zie krótka: nie.

Przyznaj, 瞠 pocz徠ek wypada bardzo interesuj帷o. Doktor Brenner jako posta jest absolutnie fascynuj帷y, dlatego nie mog豉m si doczeka, a poznam szczegó造 dotycz帷e jego dzia豉lno軼i i jednocze郾ie dostan szerszy wgl康 w jego motywacje i cele. Ca貫 wprowadzenie do 鈍iata przedstawionego, kreacja postaci, opis pierwszych eksperymentów i stopniowo rodz帷ych si podejrze wypad造 ca趾iem nie幢e. Niestety im dalej w las – wcale nie tak g瘰ty i mroczny, jak ten w Hawkins – tym prze篡wa豉m coraz wi瘯sze rozczarowanie.

Pomys na t ksi捫k jest do bólu przeci皻ny, 瞠by nie powiedzie nudny. Miejscami robi豉 si z tego niemal瞠 pospolita m這dzieówka bez wi瘯szych fajerwerków. Na pewno nie mog odmówi autorce p造nno軼i akcji, która rozgrywa si we w豉軼iwym tempie, ani tego, 瞠 kompozycja robi wra瞠nie raczej pouk豉danej i przemy郵anej. Tyle 瞠 w ksi捫ce osadzonej w 鈍iecie „Stranger Things” szuka豉m czego wi璚ej. Mo瞠 to niesprawiedliwe ocenia powie嗆 niejako przez pryzmat serialu, ale naprawd nastawia豉m si na wi璚ej mroku, niepokoju, zwrotów akcji i… ciekawszych bohaterów. Niestety, mimo 瞠 autorka ewidentnie stara豉 si nada swoim postaciom wyj徠kowy, interesuj帷y charakter, w豉軼iwie 瘸dna z nich mnie do siebie nie przekona豉. W kreacji Brennera, czyli osoby, która najbardziej mnie intrygowa豉, autorka posz豉 po linii najmniejszego oporu i po prostu przedstawi豉 go jako bezlitosnego buca. Teoretycznie nie ma w tym niczego z貫go, tyle 瞠 czarne charaktery w literaturze zwykle s du穎 bardziej poci庵aj帷e lub odpychaj帷e, a na pewno mniej p豉skie. Tutaj zachowywa豉m przez wi瘯szo嗆 czasu niemal neutraln postaw.

Mimo 瞠 wydarzenia do嗆 jasno zmierza造 do punktu kulminacyjnego, przez znaczn cz窷 ksi捫ki odnosi豉m wra瞠nie, 瞠 niewiele si dzieje. Narracja prowadzi豉 nas po prostu od punktu A do punktu B, bez jakich wi瘯szych emocji. Nie powiem, odniesienia do serialu wzbudzi造 moj ekscytacj i sprawia造, 瞠 na nowo od篡wa we mnie entuzjazm do czytania, jednak mija這 kilka stron i wszystko wraca這 do normy. Jestem po prostu zawiedziona, jak przezroczysta wydaje si fabu豉. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek zaskoczeniu, nawet dramatyczne sceny udaje si z góry przewidzie, przez co nie wywo逝j wi瘯szego efektu. Wydaje mi si, 瞠 przede wszystkim cierpi tutaj sfera emocjonalna powie軼i. Gwenda Bond nie potrafi豉 nale篡cie odda uczu targaj帷ych postaciami, chyba bardziej skupi豉 si na nadaniu im charakterystycznych cech, ani瞠li na pog喚bieniu ich psychologii. Co za tym idzie, nawet to, co dzieje si pod koniec – co powinno przecie trzyma mnie w napi璚iu i w nerwowym oczekiwaniu na to, co si stanie – niespecjalnie mnie przekona這. Ot, bardzo prosty, ma這 widowiskowy fina, po którym szybko si zapomina, co tak naprawd mia這 miejsce.

Je郵i chodzi o sam styl autorki, to jest ca趾iem niez造 (cho pytanie, na ile to jej zas逝ga, a na ile t逝maczki i redaktora). Dialogi nie s udziwnione, wypadaj wr璚z naturalnie, a cho w wielu miejscach chcia豉bym, 瞠by opisy by造 d逝窺ze i bogatsze w detale, to jednak nie mog powiedzie, by wyobra瘸nie sobie przestrzeni fabularnej przychodzi這 mi z jakimkolwiek trudem. Ogólnie ca陰 ksi捫k czyta si dobrze i pomimo wielu banaów, mo積a si wci庵n望.

„Stranger Things. Mroczne umys造” to przede wszystkim ciekawostka dla wielbicieli serialu. Ci, którzy nie mieli styczno軼i z produkcj Netflixa i b璠 chcieli zacz望 w豉郾ie od powie軼i Gwendy Bond, prawdopodobnie nie poczuj si specjalnie zach璚eni do seansu. Ch皻nie sprawdz, jak dalej potoczy豉 si historia Terry Ives, bo to bohaterka maj帷a wiele do powiedzenia, jednak nie mog powiedzie, bym specjalnie czeka豉 na si璕ni璚ie po kontynuacj. Gdyby to nie by dodatek do serialu i mia豉bym styczno嗆 z zupe軟ie autorsk ksi捫k, uzna豉bym j za przeci皻niaka sil帷ego si na nieco sztuczn tajemniczo嗆. Zobaczymy – mo瞠 w przysz這軼i co si zmieni i matka Jedenastki jeszcze mnie zaskoczy.

Avatar u篡tkownika - DoBookowejDeski
DoBookowejDeski
Przeczytane:2019-07-07,

Terry, Alice, Gloria i Ken – czwórka pozornie zupe軟ie przypadkowych ludzi trafia na badania do eksperymentu. Ka盥y z nich ma inny powód, dla ka盥ego jest zupe軟ie niespodziewane wywrócenie 篡cia do góry nogami.Raz w tygodniu je盥膨 do laboratorium w Hawkins, gdzie poddawani s ró積ym okropnym eksperymentom, podawane s im narkotyki, poddaje si ich elektrowstrz御om, wchodz do g喚bokiej tuby z wod… Wszystko nabiera jeszcze wi瘯szej wagi, gdy Terry przez przypadek odkrywa, 瞠 w laboratorium mieszkaj równie dzieci, które, podobnie jak oni s poddawane ró積ym testom i eksperymentom. Od tej chwili ca豉 czwórka próbuje odkry, co tak naprawd dzieje si w laboratorium, kim jest doktor Brenner oraz jak si z tego wszystkiego wypl徠a i pomóc uwi瞛ionym dzieciom.

Ksi捫k czyta豉m tak, jak ogl康a豉m film – nie mog豉m si oderwa. Z ogromn ciekawo軼i 郵edzi豉m losy czwórki nieznajomych, którzy, z ró積ych powodów, trafili do laboratorium w Hawkins w r璚e doktora Brennera. Prze篡wa豉m z nimi wszystkie straszne odkrycia, cieszy豉m si, 瞠 si zaprzyja幡ili. Prze篡wa豉m ból, jaki czuli podczas eksperymentów, p豉ka豉m z nimi w ci篹kich 篡ciowych momentach. Bohaterowie nie s w ogóle powi您ani z seri Netflixa, s 鈍ietnie wykreowani, ka盥y z nich ma swój charakter, zainteresowania, zdolno軼i, które s dla nich unikalne. Pomimo tego, 瞠 diametralnie si ró積i zaprzyja幡iaj si.

Klimat stworzony w ksi捫ce nie jest a tak przera瘸j帷y jak w serialu, ale ca造 鈍iat otacza aura tajemniczo軼i, poznajemy kulisy tego, co dzieje si potem w serialu – eksperymenty rz康owe w laboratorium, dowiadujemy si równie, kim jest Jedenastka, która jest gówn postaci serialu Netflixa.

Styl pisania autorki przypad mi do gustu. Akcja nie dzieje si co prawda w tempie b造skawicznym, ale dzi瘯i temu siedzia豉m jak na szpilkach, aby dowiedzie si co si stanie, spowolnienie akcji sprawia這, 瞠 ksi捫ka by豉 tak ogromnie przepe軟iona tajemniczo軼i, wyczekiwaniem i nie da這 si przesta jej czyta.

Ksi捫k zakupi豉m za punkty na portalu Czytam Pierwszy

Avatar u篡tkownika - beatastepien
beatastepien
Przeczytane:2019-06-26, Przeczyta豉m,

Serialu jeszcze nie ogl康a豉m, ale najprawdopodobniej si nie skusz. By這 o nim g這郾o, dlatego te postanowi豉m si璕n望 po ksi捫k Strangera Thingsa.

Ksi捫k czyta si bardzo szybko i przyjemnie i mimo, 瞠 zdarza si, 瞠 porusza ona równie podnios貫 kwestie, to ca這嗆 jednak mo積a zaliczy do literatury typowo m這dzie穎wej.

Hawkins, gdzie w laboratorium s prowadzone tajemnicze badania, w których uczestniczy mi璠zy innymi Terry, której to losy poznajemy podczas lektury ksi捫ki. Wraz z ni w badaniach udzia bierze jeszcze dwójka uczestników.  Mi璠zy  uczestnikami bada nawi您uje si ni porozumienia. Badania s prowadzone przez bezwzgl璠nego Martina, który za wszelk cen chc osi庵n望 wyznaczony sobie cel – posiadanie w豉dzy.

By這 to moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i autora i szczerze przyznam, 瞠 ksi捫ka nie jest z豉, niemniej jednak nie do ko鎍a wpisuje si w moje literackie gusta. Dlatego na serial z pewno軼i si nie skusz, mimo i jest o nim naprawd g這郾o.

Czytampierwszy.pl

Avatar u篡tkownika - TinyGirl
TinyGirl
Przeczytane:2019-06-30,

„Mroczne umys造” to prequel do serialu „Stranger Things” platformy Netflix, opowiadaj帷y o wydarzeniach sprzed kilkudziesi璚iu lat od historii dziej帷ej si w serialu. Takie lekkie wprowadzenie do serialowego uniwersum, ale jeszcze bez sci-fi. Ja przyznam szczerze, 瞠 serialu nie ogl康a豉m – chocia od dawna mam go w planach – ale widzia豉m zapowiedzi i tam klimat jest zdecydowanie bardziej nadprzyrodzony. Z tego te powodu nie wypowiem si o 陰czeniu si w徠ków, ale podobno kilka kwestii pomini皻ych w serialu zostaje tu wyja郾ionych.
Ksi捫ka utrzymana jest w stylistyce m這dzie穎wej, co sprawia to 瞠 czyta si j lekko i szybko, ale czyni te do嗆 przeci皻n je郵i rozpatrywa j w kontek軼ie lektury dla doros貫go czytelnika. Ca這嗆 jest raczej do嗆 monotonna i powolna. Bardzo cz瘰to jeste鄉y w stanie przewidzie, co b璠zie dalej i to bez znajomo軼i serialu. Brak這 mi tu dynamizmu, dreszczyku i niepewno軼i. Znajdziemy tu za to du穎 odniesie do popkultury prze這mu lat 60-tych i 70-tych XX wieku, co by這 interesuj帷e.

Podsumowuj帷 "Mroczne umys造" to ciekawa lektura dla fanów serialu. Jednak bez niego nie wyró積ia si niczym szczególnym. Mi osobi軼ie czyta這 si dobrze, ale bez sza逝. Miejmy nadziej, 瞠 kolejne cz窷ci b璠 lepsze. Swoj drog ciekawe czy dalej b璠 bazowa tylko na niedopowiedzianych w serialu kwestiach.

Ksi捫k odebra豉m za punkty na portalu CzytamPierwszy.

Avatar u篡tkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2019-06-23,

O serialu „Stranger thinks” s造sza豉m wiele dobrego. Jednak zanim zaczn go ogl康a, chcia豉m najpierw zapozna si z prequelem. Kolejno嗆 chronologiczna w豉郾ie to sugeruje. Czy by豉 to doba decyzja? Có... niekoniecznie.

Jak powszechnie wiadomo, wszystko, co z貫, podejrzane i szemrane musi pochodzi od ameryka雟kiego rz康u. Z pewno軼i jaki ameryka雟ki instytut badawczy ju to potwierdzi. Tym razem chodzi o niepokoj帷e eksperymenty na ludziach. W czasach, gdy pierwszy cz這wiek wyl康owa na ksi篹ycu, bohaterzy naszej powie軼i zg豉szaj si ochotników do bada psychologicznych. Szybko okazuje si, 瞠 terapie, którym ich poddaj, s co najmniej w徠pliwe. Postanawiaj dowiedzie si, o co tak naprawd chodzi w eksperymencie. Nawet nie zdaj sobie sprawy, 瞠 poznanie niektórych sekretów mo瞠 軼i庵n望 na ich g這wy znaczne niebezpiecze雟two.

"Kluczem do osi庵ni璚ia czego wielkiego jest robi swoje".

Sam pomys na w徠ek gówny jest 鈍ietny. Podejrzane eksperymenty, szaleni naukowcy, kontrowersyjne badania... Tematy znane i lubiane. A czu ciarki na plecach! Jednak... nie d逝go. Po szybkim zarysowaniu gównego problemy akcja b造skawicznie siada. Brak nag造ch zwrotów akcji, dynamicznych wydarze, czy klimatu mro膨cego krew w 篡豉ch. Wszystko rozgrywa si zdecydowanie za wolno, by czytelnik z zapartym tchem 郵edzi rozwój akcji. Niestety historia momentami niemi這siernie si wlecze.

Avatar u篡tkownika - izka91201
izka91201
Przeczytane:2019-04-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Ksi捫ka ta ukazuje czasy sprzed "Stranger Things" . Jest to prequel tego serialu. Opowiada o studentce Terry Ives, która bierze udzia w eksperymencie rz康owym.Tam poznaje trójk innych uczestników, którzy tak jak ona zostan poddani badaniom zwi您anym z kontrol ludzkiego umys逝. Zaprzyja幡ia si z nimi.W trakcie kolejnej sesji Terry wymyka si z sali i chodz帷 po o鈔odku poznaje ma陰 dziewczynk imieniem Kali. Po tym zdarzeniu grupa przyjació zaczyna zastanawia si, czy Dr. Brenner napewno powiedzia im prawd o tych badaniach. Czy uda im si zako鎍zy ten eskperyment? Czemu w o鈔odku wi瞛ione jest ma貫 dziecko? Co znaczy liczba 011, któr Alice - przyjació趾a Terry widzi w swoich wizjach?

Avatar u篡tkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-05-05,

Je郵i macie serial za sob i jeste軼ie jego fanami, to zdecydowanie obowi您kowo musicie si璕n望 po t ksi捫k! Wydarzenia opisane w niej dziej si w roku 1969-1970 i pokazuj nam historie matki Jedenastki! Widzimy jak to wszystko si zacz窸o i kto dok豉dnie sta na ca造m eksperymentem.
Historia Terry zdecydowanie jest przera瘸j帷a i szokuj帷a, ja przez ca陰 ksi捫k przeczuwa豉m jak sko鎍zy si ta historia i ca造 czas wierzy豉m, 瞠 jednak wszystko potoczy si inaczej. Ju na pierwszych stronach poznajemy matk Natki, która bierze udzia w tajnym, rz康owym eksperymencie i jest poddawana ró積ym przera瘸j帷ym próbom. Wraz z innymi osobami, które równie w nim uczestnicz próbuje dowiedzie si, jaki jest prawdziwy cel tych bada i rozwik豉 ca陰 tajemnic. Czy uda jej si to?
Akcja szybko si dzieje! Podczas czytania tej ksi捫ki na pewno nie b璠ziecie si nudzili i mog by pewna, 瞠 fanom serialu bardzo si ona spodoba. Wszystko b璠zie si gównie kr璚i這 wokó uczestników badania oraz doktora Brennera, który za wszystkim stoi. Spotkamy tutaj równie tajemnicz Ósemk!
Ksi捫ka pozwoli豉 mi odrobin lepiej zrozumie serial i ju wyczekuje na jego kontynuacj i na 3 sezon, który b璠zie mia swoj premier 4 lipca!

Avatar u篡tkownika - zarwananoc
zarwananoc
Przeczytane:2019-05-05,

"-Ale nie zawsze dostajemy to, czego chcemy. (...)
-Czasami nie dostajemy nawet tego, czego pragniemy."

Pierwsze co musz powiedzie, to fakt, 瞠 nigdy nie mia豉m do czynienia z serialem, wi璚 moja opinia b璠zie stu procentowo oparta na ksi捫ce. Z pocz徠ku moje nastawienie do ksi捫ki by這 specyficzne, by豉m przekonana, 瞠 ta pozycja nie jest dla mnie i mój gust nie znajdzie tam miejsca, cho patrz帷 po czasie, moje przemy郵enia w jakim stopniu by造 prawid這we. Znalaz豉m kilka wad, na które nie mog豉m przymkn望 oka i bardzo mnie irytowa造. Z drugiej strony nie mog powiedzie, 瞠 ksi捫k zaliczam do tych najgorszych, bo by造 tak瞠 momenty, w których nie mog豉m odej嗆 od lektury.
Z tego co wiem ksi捫ka jest prequelem serialu, wi璚 tym bardziej wydaje mi si warto軼iowa. Je郵i chodzi o opini cz這wieka, który nie interesowa si serialem, ksi捫k nie zaliczam ani do tych najgorszych, ani do tych najlepszych. Z pocz徠ku dobrze mi si j czyta這, akcja szybko sz豉 do przodu, przez co nie mog豉m odej嗆 od lektury. Pó幡iej wszystko zwolni這, oczekiwania na kolejne wizyty w laboratorium by造 przeci庵ane przez 篡cie osobiste gównej bohaterki i tworzenie intryg. Niby wydaje si to istotne, lecz w pewnym momencie by豉m tym znudzona. Mówi帷 o stylu autorki, tutaj by ma造 problem. Przede wszystkim spotykamy bardzo ma這 dialogów, a du穎 opisów. Osobi軼ie po czasie by豉m nimi znudzona, wi璚 mia豉m ma貫 zastoje. Jako plus na pewno zaliczam zwrócenie uwagi na ka盥ego bohatera i przeskakiwanie perspektyw.
Po kilku dniach od przeczytania, mam wiele my郵i odno郾ie "Stranger Things". My郵帷 o bohaterach, mog 鄉ia這 stwierdzi, 瞠 mam zastrze瞠nia do doktora Brennera. Zosta wykreowany jako przewiduj帷y cz這wiek i typowy szalony naukowiec. Szczerze mówi帷, czytelnik jak najbardziej móg przewidzie ka盥y jego ruch, zw豉szcza, 瞠 wiedzieli鄉y jaki ma cel. Mówi帷 o reszcie bohaterów, nie mam wi瘯szych zastrze瞠. Ka盥y mia swój charakter i cel. Jedyne co mnie boli, to tak ma這 Kena. Wydawa mi si bardzo interesuj帷 postaci, patrz帷 na dar, lecz niestety za du穎 si o nim nie dowiadujemy.
Reasumuj帷, ksi捫k fajnie si czyta這, lecz nie nale篡 si nastawia na lektur roku.

"Kluczem do osi庵ni璚ia czego wielkiego jest robi swoje"

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu CzytamPierwszy.

Avatar u篡tkownika - czytamjakchce
czytamjakchce
Przeczytane:2019-05-05,

Ksi捫ka napisana bardzo dobrze. Wprost nie potrafi豉m si od niej oderwa! 安ietna fabu豉 i akcja z któr pop造n窸am. Najbardziej przera瘸j帷e i mroczne jest to, 瞠 badania z laboratorium mog造by odbywa si w prawdziwym 鈍iecie. Pokazuje to jak cz這wiek dla w豉snych osi庵ni耩 jest w stanie po鈍i璚i czyje 篡cie. Nie liczy si nic oprócz wyników i post瘼ów. Je郵i tylko chce jest w stanie si璕n望 do rzeczy praktycznie niemo磧iwych, byle tylko zatrzyma badanych u siebie. Ksi捫ka przera瘸j帷a, a zarazem fascynuj帷a, poruszaj帷a sprawy, któr mog by prawd.
Ksi捫ka odebrana za punkty w portalu Czytam Pierwszy

Avatar u篡tkownika - Wiiki_books
Wiiki_books
Przeczytane:2019-05-05,

"Stranger things. Mroczne umys造" to gratka dla fanów serialu, takich jak ja.
Ksi捫ka opowiada o wydarzeniach sprzed kilkudziesi璚iu lat od historii dziej帷ej si w serialu.

Powie嗆 opowiada o Terry Ives oraz o jej ch這paku. Wizja pieni璠zy oraz nieznanego dot康 do鈍iadczenia, zach璚a dziewczyn do wzi璚ia udzia逝 w eksperymencie. Na pozór nic nieznacz帷a decyzja zmienia 篡cie Terry o sto osiemdziesi徠 stopni.
Wraz z innymi pacjentami dziewczyna stara si odkry prawd o eksperymentach i laboratorium, lecz za prawd skrywa si mrok.

Ksi捫ka jest prequelem znanego i lubianego przeze mnie serialu, opowiadaj帷ym o mrocznych zjawiskach dziej帷ych si w na pozór normalnym miasteczku.
Z tego powodu ucieszy豉m si, kiedy dowiedzia豉m si, 瞠 powstanie takowa ksi捫ka. Niestety ba豉m si, 瞠 jako嗆 powie軼i nie b璠zie wysokich lotów, a gównie b璠zie si skupia wokó otoczki serialu. Na szcz窷cie moje obawy zosta造 rozwiane. Fabu豉 w ksi捫ce jest ciekawa, a akcja szybka i kulminacyjna. Styl pisma autorki jest spójny, a opisy wci庵aj帷e.
Postacie s prawid這wo sportretowane, a z gówn bohaterk zdarza這 mi si momentami porównywa.

"Mroczne umys造" to ciekawa lektura dla fanów serialu, lecz bez niego ksi捫ka nie wyró積ia si zbytnio od innych pozycji. Z tego powodu je郵i go jeszcze nie ogl康a貫, to bardzo gor帷o do niego zach璚am!

Ksi捫ka przeczytana dzi瘯i Czytampierwszy.pl

Avatar u篡tkownika - bookoholikpl
bookoholikpl
Przeczytane:2019-05-05,

Jest to moje pierwsze spotkanie ze "Stranger Things". Przyznam szczerze, 瞠 Gwenda Bond bardzo dobrze poprowadzi豉 fabu喚. Zaczynaj帷 by貫m do嗆 sceptycznie nastawiony. Jednak瞠 fabu豉 i styl pisania autorki strawi造, 瞠 bardzo polubi貫m ten 鈍iat. Nie potrzebna by豉 mi znajomo嗆 bohaterów i historii z serialu Netflixa, poniewa jest to prequel, w którym poznajemy przygody matki jedenaski. Lubi bohaterów, którzy nie s idealni. Gówna posta, Terry Ives pope軟ia b喚dy, ale nigdy si nie poddaje. Jest odwa積a, inteligentna i m康ra.

Nie mog貫m przesta jej czyta. Z ka盥 stron dzieje si coraz wi璚ej. Poznajemy wi璚ej szczegóów. Akcja ca造 czas p造nie do przodu. Na ko鎍u ksi捫ki emocje si璕aj zenitu i trzymaj w napi璚iu. Gwenda Bond bardzo dobrze wykreowa豉 bohaterów, zarówno tych dobrych jak i z造ch. Niektórych b璠ziemy nienawidzi z ca貫go serca, co moim zdaniem 鈍iadczy o umiej皻nym tworzeniu fabu造.

Moje ulubione cytaty:
"Dlaczego?- to pytanie które zawsze popycha nauk naprzód"
"Kluczem do osi庵ni璚ia czego wielkiego jest robi swoje"

Za intryguj帷 fabu喚, bardzo dobrze wykreowanych bohaterów oraz umiej皻ne wprowadzenie mnie do 鈍iata "Sranger Things":
10/10

Ksi捫k odebra貫m za punkty w portalu: czytam pierwszy

Na podstawie znamego wszystkim serialu. A, 瞠 czas w obu serialowych wymiarach biegnie nieub豉ganie szybko nie ma wiec szans by cofn si do wcze郾iejszych lat 70-tych, by pozna genez ca貫go tego zamieszania.
Tak mo磧iwo嗆 daje nam ksi捫ka "Strenger Thinks Mroczny Umys". Dla fanów serialu warta polecenia, bo przecie o Nastce wiemy tylko tyle ile znaczy nadany jej przez Brennera numer 11.

Avatar u篡tkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-08-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

„Stranger things. Mroczne umys造” to prequel serialu, skupia si na tajnym laboratorium w Hawkins, doktorze Brennerze i matce Jedenastki, Terry. Kobieta, razem z kilkoma innymi uczestnikami, bierze udzia w tajnym eksperymencie. Ka盥y z uczestników zostaje poddany innym zabiegom. Ta czteroosobowa grupka szybko si zaprzyja幡ia, a kiedy okazuje si, 瞠 w laboratorium przetrzymywana jest 5letnia dziewczyna, postanawiaj dzia豉. Ogólnie to taka zwyk豉 historia fantastyczno-sensacyjna. By豉 w porz康ku, ale nie powiem, 瞠 mnie zachwyci豉. Co mi si jednak podoba這 to, tak jak w serialu, taki i tutaj bardzo dobrze zarysowane by這 t這 wydarze. Wszystko to dzieje si na prze這mie lat 60tych i 70tych XX wieku, wi璚 przez karty powie軼i raz za razem przewijaj si tak wa積e wydarzenia jak l康owanie na ksi篹ycu, wojna w Wietnamie, zbrodnie Mansona czy nawet festiwal w Woodstock. Bohaterowie bior w nich udzia, a i niektóre wydarzenia wp造waj na ich losy. Tak samo dobrze podkre郵ona jest rywalizacja pomi璠zy USA a Rosj, chorobliwa obsesja 瞠by by lepszym od konkurenta. Ogólnie nie 瘸逝j, 瞠 jej pos逝cha豉m, by豉 troch l瞠jsz lektur, oderwaniem od tego, co czytam i s逝cham na co dzie.

Recenzja powsta豉 na potrzeby portalu czytampierwszy

Avatar u篡tkownika - lemonadestreet
lemonadestreet
Przeczytane:2019-07-19, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,

Mroczne Umys造 to prequel serialu, gdzie poznajemy losy matki Nastki, Terry Ives oraz to w jaki sposób sama Jedenastka trafia do tajemniczego laboratorium w Hawkins, w r璚e doktora Brennera. Pierwsze wra瞠nia zwi您ane z ksi捫k by造 takie - z jednej strony chc czyta, aby dowiedzie si co dalej, a z drugiej boj si tego, co si wydarzy. Wed逝g mnie je郵i ksi捫ka wywo逝je takie emocje i zostaje w g這wie na d逝瞠j, znaczy, 瞠 jest dobra. Z pocz徠ku mo瞠 troch mnie nudzi豉, a sama Terry odrobin irytowa豉, ale pó幡iej, im bardziej wg喚bia豉m si histori, tym trudniej by這 si oderwa.

Bardzo ciekawe postaci, a mianowicie przyjaciele panny Ives z labratorium oraz jej ch這pak Andrew. Barwne, pe軟e pasji, a do tego po prostu dobrzy ludzie. Mimo swojego wieku zaanga穎wani, maj pouk豉dane w g這wach, ceni dobro w innych. Oby wi璚ej takich bohaterów w ksi捫kach. Natomiast dr Brenner - oj, ten typ nie podoba mi si od samego pocz徠ku - wcielenie z豉, pod przykrywk d瞠ntelmena, realizuj帷y swoje naukowe plany mimo wszystko.

Akcja ksi捫ki rozgrywa si gównie w owianym tajemnic pa雟twow, otoczonym lasami laboratorium Hawkins, gdzie wspomniany Martin Brenner dowodzi sponsorowanym przez rz康 projektowi MKUltra. Nasi bohaterowie zg豉szaj si tam sami w dobrej wierze, my郵帷, 瞠 przyczyni si nauce i narodowi. Jednak z czasem wszystko okazuje si inne, ni瘺y tego chcieli. Czar goryczy przelewa pewnie zdarzenie - odkrywaj w laboratorium Ósemk, pi璚ioletni dziewczynk o niezwyk造ch zdolno軼iach. Na w豉sn rek postanawiaj walczy z okrutnymi metodami doktora.

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Avatar u篡tkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2019-07-02, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2019,

Historia opisana w powie軼i Gwendy Bond "Stranger Things. Mroczne umys造" dzieje si przed wydarzeniami opowiedzianymi w serialu produkcji Netflix. M這da kobieta, Terry Ives, dostaje propozycj udzia逝 w rz康owym projekcie MKultra. Jako ambitna i wierz帷a w wy窺ze cele, ch皻nie przystaje na cotygodniowe wyjazdy do laboratoriów po這穎nych niedaleko jej rodzinnego Hawkins. Pocz徠kowo zafascynowana projektem szybko odkrywa jego mroczn stron- coraz silniejsze 鈔odki psychodeliczne, coraz bardziej niepokoj帷e wizje, coraz wi璚ej sekretów. Gdy spotyka w korytarzach laboratorium ma陰 dziewczynk, Terry rozpoczyna walk z nieznanym sobie wrogiem. Walk, która mo瞠 przynie嗆 jej nieodwracalne konsekwencje. Ksi捫ka wci庵a, cho nie tak bardzo jak si jako fanka serialu spodziewa豉m. Fajnie pokazuje ameryka雟k rzeczywisto嗆 w czasach wojny z Wietnamem, a i z這wroga atmosfera laboratorium z niebezpiecze雟twami czaj帷ymi si za ka盥ym naro積ikiem jest nie幢e odmalowana. Cz窷 tych emocji wi捫e si pewnie ze znajomo軼i serialu, niemniej jednak pod tym wzgl璠em ksi捫ka jest OK. Cho prosto, napisana jest sprawnie i przyst瘼nie. Postaci s opisane do嗆 dok豉dnie, ale mimo tego nie 'czuj' ich, jedynie Alice z jej zaci璚iem do mechaniki budzi we mnie wi瘯sze emocje. Zabrak這 mi równie tempa akcji. Próby dochodzenia prawdy przez uczestników bywaj trzymaj帷e w napi璚iu, ale jedynie na krótko. Pomijaj帷 jednak uchybienia, ksi捫k czyta si szybko, a historia budzi zaciekawienie. Bardzo lubi historie, które dziej si przed lub po wydarzeniach z ulubionych filmów, seriali czy powie軼i. Mo積a dzi瘯i temu, jak bohaterka powie軼i, "wej嗆 g喚biej" :) Ksi捫k przeczyta豉m dzi瘯i portalowi CzytamPierwszy.pl (www.czytampierwszy.pl).

Avatar u篡tkownika - maitiri_books
maitiri_books
Przeczytane:2019-05-10, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

"Stranger Things. Mroczne umys造" to powie軼iowy prequel serialu „Stranger Things”, który musia豉m przeczyta. Jako fanka serialu chcia豉m pozna odpowiedzi na pytania, które kot這wa造 si w mojej g這wie, kiedy ogl康a豉m serial. Przede wszystkim chodzi這 o histori matki Nastki i o jej prawdziwego ojca. I czuj si usatysfakcjonowana, bo dowiedzia豉m si jak to si sta這, 瞠 mama dziewczynki trafi豉 do laboratorium i dlaczego oszala豉, wiem te co sta這 si z ojcem Eleven, no i przede wszystkim kto nim jest. Pozna豉m równie odpowiedzi na pytania, których nie zadawa豉m, wi璚 to dodatkowy plus. Podczas lektury ksi捫ki zapragn窸am jednak dowiedzie si nieco wi璚ej na temat innych kwestii, które zosta造 tu poruszone, ale nie zosta造 rozwini皻e. Co sta這 si z dzie熤i o innych numerach? Sk康 wzi窸a si Ósemka w Hawkins? O samym doktorze równie chcia豉bym wiedzie wi璚ej. Dlatego mam nadziej, 瞠 to nie ostatnia powie嗆 towarzysz帷a serialowi i kolejna rozwieje moje w徠pliwo軼i.

Ksi捫k czyta豉m z zapartym tchem. Akcja momentami by豉 bardziej napi皻a i dynamiczna, w innych miejscach zwalnia豉, co mi w ogóle nie przeszkadza這, bo by豉 to szansa na lepsze poznanie bohaterów i na pouk豉danie sobie w g這wie tego, czego ju si dowiedzieli鄉y. Ogromny plus za 鈍ietnie wykreowany 鈍iat przedstawiony. Autorce uda這 si wiernie odda klimat pó幡ych lat sze嗆dziesi徠ych i pocz徠ku siedemdziesi徠ych. S w tej powie軼i pocz徠ki Woodstock i jest Janis Joplin, która zagra豉 wtedy jeden z najlepszych koncertów, jest te pierwsze l康owanie cz這wieka na ksi篹ycu, Tolkien i jego „W豉dca Pier軼ieni”, jak równie, wspomniana ju, wojna w Wietnamie. Gwenda Bond zgrabnie wpl徠a豉 w fabu喚 najwa積iejsze wydarzenia tamtego okresu, nawi您a豉 te do jego popkultury, co okaza這 si by dodatkowym smaczkiem tej pozycji. Pozwoli這 na lepsze poznanie tego burzliwego czasu i stylu 篡cia ówczesnej m這dzie篡. Stworzony przez autork klimat powie軼i przypad mi do gustu, dodatkowo dobrze komponuje si z tym, który znamy z serialu. Na pochwa喚 zas逝guje równie fakt, 瞠 autorka nie ograniczy豉 si do przybli瞠nia czytelnikom prowadzonych w Hawkins eksperymentów i kluczowych postaci. Gwenda Bond nie tylko zwraca uwag na wa積e dla ka盥ego warto軼i, takie jak si豉 przyja幡i i mi這軼i. Pokazuje te jak wielk si喚 ma manipulacja i 瞠, je郵i posiada si odpowiednie umiej皻no軼i, mo積a manipulowa dos這wnie ka盥ym.

Jest ekscytuj帷o, tajemniczo i momentami przera瘸j帷o. Ksi捫ka chwyci豉 mnie za serce, sporo wyja郾i豉, lepiej pokaza豉 tajemnicze laboratorium i w sposób wystarczaj帷y zobrazowa豉 niezwyk貫 umiej皻no軼i badanych osób. Bardzo mi si podoba這, polecam z ca貫go serca.

Za ksi捫k dzi瘯uj Wydawnictwu Poradnia K.

Ksi捫k mo積a odebra za punkty na portalu www.czytampierwszy.pl

Recenzje miesi帷a
Ksi璕a zakl耩