Strażnik. Marek Edelman opowiada

„Nie to ważne, kto i gdzie strzelał, jak i którędy przeskoczył. Nie chodzi mi o dawanie świadectwa żołnierskiej dzielności. Prawdopodobnie byliśmy dzielni. No i co z tego? I tak zostaliśmy pokonani. Ja chcę świadczyć o wartościach, o mężczyznach i kobietach, o miłości i polityce, braterskich więziach” – fragment książki

Po wojnie został w Polsce, żeby być „strażnikiem żydowskich grobów”, ale nigdy nie wystawiał Polakom rachunków, a Polska pozostała jego ojczyzną. Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, lekarz, działacz opozycji, kawaler Orderu Orła Białego, opowiada o Bundzie, czasie zagłady, o życiu w komunistycznej, a potem w wolnej Polsce. Tak naprawdę jednak Strażnik to opowieść o Szmulu Zygielbojmie, Mordechaju Anielewiczu, Cywii Lubetkin i innych ludziach, których historia wystawiła na najcięższą próbę.

Informacje dodatkowe o Strażnik. Marek Edelman opowiada:

Strażnik. Marek Edelman opowiada - opinie o książce

Avatar użytkownika - Illa
Illa
Ocena: 6, Przeczytałam,
Prosto o rzeczach skomplikowanych i przekraczających granice człowieka, wzruszająca, ale bez patosu, prawdziwa. Jedna z takich lektur, które zostają w pamięci na zawsze.