Strup. Hiszpania rozdrapuje rany

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś.

,,Strup" to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. O Fausto, który nie godzi się na to, by jego ojciec spoczywał obok swojego mordercy, o Emilio, który chciał tylko odnaleźć dziadka, a przypadkiem wywołał lawinę, i o Josetxo, bratanku Pierwszego, Który Oddał Życie.

Katarzyna Kobylarczyk przemierza Hiszpanię szlakiem umarłych, zamordowanych, zaginionych. Męczenników i bohaterów. Ofiar i zbrodniarzy. Rodzin, które chcą szukać, i tych, które nie chcą rozdrapywać starych ran.

Tagi: Hiszpania - demokracja (od ok. 1982 do dziś)

Kup książkę Strup. Hiszpania rozdrapuje rany

Opinie o książce - Strup. Hiszpania rozdrapuje rany

Avatar użytkownika - kat83
kat83
Przeczytane:2020-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jak wiele nie wiemy o historii Hiszpanii i jak wiele sami hiszpanie o niej nie wiedzą? Zbyt dużo i zbyt wiele ukrywają i nie chcą o tym rozmawiać. Rozdrapywanie ran boli ale też pomaga wyleczyć chore dusze.

Avatar użytkownika - klaud
klaud
Przeczytane:2020-01-16, Przeczytałam,
Kobiety Nowej Huty Cegły, perły i petardy
Katarzyna Kobylarczyk0
Okładka ksiązki - Kobiety Nowej Huty Cegły, perły i petardy

Nowa Huta jest kobietą Nazywano ją perłą pięciolatki i młodszą siostrą Magnitogorska - nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest...