Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-10-15
Kategoria: Hobby
ISBN: 9788323348771
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: Incredible Journeys: Exploring the Wonders of Animal Navigation

Ocena: 0 (0 głosów)

Przyrodnicza książka roku 2019 według ,,Sunday Times"

Nocne żuki wpatrzone w Drogę Mleczną toczą kulkę nawozu po linii prostej. Żółwie morskie, langusty i ćmy odnajdują drogę, kierując się polem magnetycznym Ziemi. Wieloryby zachowują niezmienny kurs, pokonując tysiące mil, a ptaki po przemierzeniu całego oceanu trafiają do swojego gniazda na maleńkiej wysepce.

David Barrie zaprasza nas do zgłębienia tajników nawigacji zwierząt i wyjaśnia, w jaki sposób stworzenia duże i małe - a wśród nich i człowiek - orientują się w przestrzeni.

Autor rozmawia z naukowcami z różnych stron świata i odwołuje się do przełomowych odkryć noblistów w dziedzinie neuronauki, ukazując zadziwiające zdolności najrozmaitszych zwierząt.

Supernawigatorzy... przedstawiają cuda zwierzęcej nawigacji, byśmy mogli choć trochę zrozumieć złożoność i piękno otaczającej nas przyrody.

Czy wiesz, że:

Mrówki kierują się nie tylko słońcem, wiatrem i znakami orientacyjnymi. Wewnętrzny zegar i mechanizm liczenia kroków wskazują im, jaką pokonały odległość. Motyle przelatują tysiące kilometrów, posługując się finezyjnym kompasem słonecznym. Większość z nas całkowicie zarzuciła dawny zwyczaj uważnego przyglądania się otoczeniu i ciągłego - nawet nieświadomego - śledzenia, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Pisarstwo Barrie'go jest porywające i przesycone duchem przygody. Fascynująca lektura.

,,Financial Times"

Ta książka to elegia o czasach sprzed GPS-u, który uczynił z nas wszystkich jednocześnie geniuszy i idiotów.

,,Daily Express"

Pasjonująca lektura zarówno dla szczurów lądowych, jak i dla żeglarzy.

,,Geographical Magazine"

David Barrie, brytyjski pisarz o bardzo urozmaiconym życiu zawodowym. Studiował psychologię eksperymentalną i filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Potem pracował między innymi jako marynarz pokładowy na promie, dyplomata, analityk służb wywiadowczych, menedżer kultury i działacz na rzecz reform społecznych. Jest członkiem Royal Institute of Navigation. Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę dostała złotą nagrodę Nautulusa za rok 2019.

Tagi:

Kup książkę Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę