Supersi. Mała gwiazda tuż pod Tsih. Tom 1

Lili, Mat i Benji nie są zwykłymi ludźmi. W dramatycznych okolicznościach tracą rodziców i uciekają na Ziemię ze swojej kosmicznej stacji umieszczonej na orbicie małej planety w gwiazdozbiorze Kasjopei. Ziemianie nie przyjmują uciekinierów z otwartymi ramionami. Rodzeństwo na każdym kroku zderza się z murem obojętności, a nawet wrogości. Zagrożone dzieciaki muszą ukrywać swoją odmienność, pochodzenie oraz supermoce, którymi są obdarzone. Starają się więc za wszelką cenę wtopić się w tłum, przyjmując ludzki styl życia, co nie jest łatwe. W efekcie ciągle zmieniają miejsca pobytu i szkoły. Czy przeprowadzka do dużego miasta i rozpoczęcie nauki w nowej placówce edukacyjnej, gdzie nie wszystko układa się według starego schematu, odmieni ich smutne życie na lepsze? Supersi to pierwszy komiks o superbohaterach francuskich twórców Frédérica Maupomé i Dawida. W 2021 roku został wyróżniony młodzieżową nagrodą przyznawaną przez francuskie Stowarzyszenie Krytyków i Dziennikarzy Komiksowych (ABCD).

Informacje dodatkowe o Supersi. Mała gwiazda tuż pod Tsih. Tom 1:

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-09-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

Szereg traumatycznych okoliczności sprawił, że trójka młodych bohaterów musiała szukać schronienia na naszej planecie. Bez rodziców, bez żadnego innego wsparcia, mogą liczyć tylko na siebie. Nowym wyzwaniem, jakie na nich czeka jest szkoła, gdzie wszystko począwszy od budynków, nauczycieli kończąc na uczniach, jest dla nich nowe i zaskakujące. Jednocześnie cały czas muszą oni pamiętać, aby ukrywać swoją prawdziwą tożsamość i posiadane superbohaterskie moce.

Krótki zarys fabuły, jasno wskazuje, że Supersi #1 to kolejna pozycja w ofercie wydawnictwa Egmont, kierowana głównie do młodszego czytelnika. Pierwszy album serii (tryptyk) służy scenarzyście głównie do zarysowania historii i mocniejszego zagłębienia się w psychice bohaterów. Niezwykłe dzieciaki, niemogące liczyć na pomoc i bliskość rodziców, starające się za wszelką cenę wtopić w tłum, często borykają się z wieloma problemami (bardziej dramatycznymi lub śmiesznymi). Autorowi udaje się również stworzyć otoczkę tajemniczości, która sprawia, że z wielką ciekawością przewraca się kolejne strony komiksu.

Frédéric Maupomé kreśli tutaj ciekawą i momentami wzruszającą opowieść o przyjaźni, problemach i radościach. Sięga on również ponadto do klasyki gatunku superbohaterskiego, wykorzystując niektóre sprawdzone schematy (dopasowując je do potrzeb młodszego odbiorcy). W bardzo dużym uproszczeniu można byłoby album porównać do obserwowania dzieciństwa Clarka Kenta i jego szkolnych radości/problemów.

Najmniejszych uwag nie można mieć do samych bohaterów, którzy są niezwykli pod naprawdę wieloma względami. Ich przebojowe charaktery sprawiają, że szybko zyskują oni sympatię czytelnika i z wielką przyjemnością śledzi się ich losy.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-08-29, Ocena: 4, Przeczytałem,

SUPER-ZWYCZAJNOŚĆ

,,Supersi" to zdecydowanie jedna z najciekawszych komiksowych nowości dla młodych czytelników. Łącząc w sobie to, co dla komiksu europejskiego typowe i nietypowe, zabiera nas w naprawdę przyjemną podróż po przygodowo-fantastycznych rewirach głównonurtowych opowieści obrazkowych. I potrafią coś ze zgranych schematów, podlanych sosem superhero.

Lili, Mat i Benji pochodzą z kosmosu. Po utracie bliskich trafiają na Ziemię, gdzie jednak nie czeka ich tak ciepłe przyjęcie, na jakie mogli liczyć. Zmuszone do ukrywania tego, kim są dzieci, choć obdarzone mocami, starają się wieść szare życia. Ciągłe zmiany miejsca zamieszkania i szkół nie ułatwiają im życia. Nadzieję pokładają w nowym, dużym mieście, ale czy jest to w ogóle możliwe?

Avatar użytkownika - isil
isil
Ocena: 3, Przeczytałem,
Zabawy logopedyczne. Zeszyt 1
Okładka ksiązki - Zabawy logopedyczne. Zeszyt 1

Seria zeszytów wspomagających rozwijanie poprawnej wymowy. Fachowe ćwiczenia opracowano w atrakcyjnej dla dzieci formie. Książeczki stanowią znakomitą...

Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013
Okładka ksiązki - Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013

Książka pod redakcją i w opracowaniu edytorskim Emila Pasierskiego, ze wstępem Andrzeja FranaszkaOpracowanie graficzne i skład: Mimi WasilewskaWe współpracy...