Świadek

"Świadek" to opowieść non-fiction o ucieczce ze szczególnego więzienia - więzienia dla mózgu. Autor, urodzony w rodzinie Świadków Jehowy, opowiada o podwójnym wykluczeniu: najpierw o społecznym wykluczeniu chłopca z "kociej wiary" w Polsce lat 90. Potem - o wykluczeniu z własnej grupy wyznaniowej i rodziny. Umiłowanie literatury, eksperymenty z ciałem, przyjaźń, seks - sprawiają, że w oczach innych Świadków, a przede wszystkim we własnych, staje się trędowatym. Takiemu nie podaje się ręki. "Świadek" przybliża hermetyczną wspólnotę Świadków Jehowy. Jest jednocześnie przewodnikiem po ich prawdach, które główny bohater Łukasz powoli odrzuca.

Informacje dodatkowe o Świadek:

Świadek - opinie o książce

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-09-29, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Ciekawy reportaż opisujący życie autora w środowisku Świadków Jehowy. W książce poznajemy wspomnienia dwóch chłopaków Roberta oraz Łukasza. Co więcej wspomnienia o Łukaszu sugerują jego smutny koniec - śmierć lub zaginięcie. Powoli, poprzez kolejne relacje poznajemy zmagania Łukasza z codziennym światem, jego problemy osobiste w wymagającym świecie religii i nasilające się poczucie odrzucenia. Dodatkowo poznajemy zamknięty świat Świadków Jehowy, ich zwyczaje, wierzenia, przesądy oraz możemy zapoznać się z fragmentami ich Pisma. Książka ta jest swego rodzaju terapią dla autora Roberta Rienta, zawiera intymne szczegóły z jego życia rodzinnego, seksualnego oraz towarzyskiego. Czytając ją mamy wrażenie że autor chce wyrzucić z siebie jak najwięcej rzeczy, które go przytłaczały i nie pozwalały mu normalnie funkcjonować w środowisku jego rówieśników. Wreszcie poznajemy okoliczności jego przemiany. Pierwszy raz czytam tak skonstruowaną autobiografię. Na początku trochę ciężko wczuć się w klimat, ale im dalej tym książka staje się ciekawsza. Może nie jest to arcydzieło, ale można ją potraktować jako ciekawy eksperyment w gatunku autobiografii.