Świat bez końca

Tom 2 cyklu Filary Ziemi

Akcja "Świata bez końca" - kontynuacji najsłynniejszej książki Kena Folleta "Filary Ziemi" - zaczyna się 200 lat później, w roku 1327. Spotykamy tu potomków Jacka i Toma, bohaterów tamtej sagi. Na tle barwnej panoramy średniowiecza w okresie wielkich przemian i dziesiątkującej społeczeństwo zarazy toczy się epicka opowieść o walce o władzę, pieniądze i wpływy, o tajemnicach i zbrodniach, o nauce burzącej fundamenty wiary, w której ludzkie emocje - miłość, nienawiść, pragnienie zemsty - odgrywają wiodącą rolę. "Świat bez końca" to niewątpliwie najbardziej wyczekiwana kontynuacja wcześniejszej powieści, jaka ukazała się w okresie ostatnich lat.

Informacje dodatkowe o Świat bez końca:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7359-673-3
Tytuł oryginału: World without End
Tłumaczenie: Kołodziejczyk Grzegorz, Królicki Zbigniew A.

Kup książkę Świat bez końca

Świat bez końca - opinie o książce

Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Wilewątkowa książka, której akcja rozpoczyna się w 200 lat po wydarzeniach z sagii Filary Ziemi. Akcja toczy się w XIV wiecznej Anglii w mieście Kingsbridge. Chyba jak dotąd jedyna powieść historyczna opiewająca czasy średniowieczne, która nie okazał się tak denna jak np. Krzyżacy H. Sienkiewicza. Doskonale podności ciśnienie, gdy niesprawiedliwie osądzona zielarka zostaje powieszona za rzekome praktyki magiczne, kradzierze i przekręty przeora Kingsbrige czy jego matki, która nie cofnęła się przed zabiciem żony swego brata lub dawnego przeora by to jej syn mógł objąć to stanowisko. Polecam każdemu. Serial telewizyjny też fajny.
Avatar użytkownika - aneri
aneri
Ocena: 5, Czytam,
Bardzo opasły tom, ale nawet to tak bardzo nie przeszkadza. Zaletą książki jest fakt opisów historycznych. Książka zawiera również opisy tortur, rodzaje kar wymierzanych w latach 1300, a także wątek romantyczny.
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-10-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Kolejna bogata w ciekawych bohaterów i zawiłości fabularne powieść Folleta, mistrzowsko ograna przez aktorów głosowych w Superprodukcji Audioteki. Czy mogę ocenić ją jako równie ciekawą co ,,Filary Ziemi"? Jak najbrdziej!

Akcja powieści rozgrywa się kilka pokoleń później, w stosunku do pierwszej części serii. Chociaż znajomość fabuły dotyczącej budowy katedry w Kinsbridge pomaga zorientować się w akcji, ,,Świat bez końca" można równie dobrze uznać za zupełnie osobny byt. Czytelnik bez trudu jest w stanie zorientować się w nowej historii.

Z początku akcja nieco się wlecze i można odnieść wrażenie, że jest mało ciekawa. Autor jednak stopniowo zagęszcza kolejne intrygi, dorzuca do akcji nowe dramaty bohaterów i zacieśnia więzi pomiędzy nimi. Kiedy już wciągnie się w tę historii, nie wyobrażam sobie nie doczytać lub niedosłuchać jej do końca.

W supeprodukcji Audioteki wzięli udział naprawdę zdolni aktorzy. Zdecydowanie wybija się Marcin Bosak jako Godwyn (moim zdaniem to naprawdę mistrzowska kreacja w każdej jednej scenie) czy Karolina Honchera jako Gwenda. Historię jako narrator opowiada niezastąpiony w powieściach obyczajowych Krzysztof Gosztyła. Mojego serca w tej obsadzie nie poruszyła chyba tylko Aleksandra Hamkało jako Caris, ale dobór ten jest też zwykłą rzeczą gustu.

,,Świat bez końca" to piękna opowieść o miłości, poświęceniu i powołaniu. To historia człowieczeństwa, które niesie za sobą zarówno radości i spełnienie, jak też smutki i gorycz porażki. Wszystkie czyny mają swoje konsekwencje, które kształtują bohaterów i ich otoczenie w ten czy inny sposób, a ten audiobook również potrafi na zawsze zapaść w pamięć.

Uwielbiam wszystkie książki Folletta, ta chcę także poznać
Avatar użytkownika - helena610
Przeczytane:2020-02-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 2020, 52 książki 2020,
Młot Edenu
Ken Follett0
Okładka ksiązki - Młot Edenu

W oświadczeniu nadanym przez radio niezidentyfikowana grupa terrorystów grozi spowodowaniem potężnego trzęsienia ziemi. Gubernator Kalifornii i...

Lot ćmy
Ken Follett0
Okładka ksiązki - Lot ćmy

Czerwiec 1941 roku - Europa pod hitlerowską okupacją. Lotnictwo alianckie ponosi ogromne i niewytłumaczalne straty. Wywiad angielski przechwytuje sygnał...