Świat dla Ciebie zrobiłem

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-05-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-4624-9
Liczba stron: 208

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Na pewno nie zasnę, pomyślał, łóżko jest oczywiście za d uże, jak można zasnąć , mając tyle wolnego miejsca z każdej strony. Powinnaś b yła ze mną przyjechać, raz zrezygnować ze swoich projektów i fundusz y i przyjechać. Albo ja powinienem zostać z tobą w domu. Nie powinniśmy w k ażdym razie się rozdzielać, bo to nam nie służy, stanowczo nie służy takie rozdzielanie, kiedy już ludzie nauczyli się ze sobą być.

To książka o tym, że nie ma nas bez innych. Że nie umiemy być ze sobą, chociaż tego właśnie potrzebujemy najbardziej. I że bycie razem nie jest ani trudne, ani łatwe. I że z tej łatwości i trudno ści robią się historie, które trzeba opowiedzieć.

Kup książkę Świat dla Ciebie zrobiłem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Świat dla Ciebie zrobiłem

Avatar użytkownika - Bialy_Notes
Bialy_Notes
Przeczytane:2017-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zośka Papużanka zasłynęła w literackim świecie głównie za sprawą powieści ,,Szopka", która w 2013 roku została nominowana do Nagrody Nike. Twórczość pisarki polecało mi wielu - słyszałam o jej oryginalnym stylu, o intrygującym sposobie pisania oraz niezwykłej umiejętności tworzenia ciekawych historii ze zwykłej codzienności. Bardzo chciałam wyrobić sobie własną opinię na temat książek autorki, dlatego po jej najnowszy tytuł sięgnęłam bez wahania i z dużym zainteresowaniem. Po lekturze ,,Świat dla ciebie zrobiłem" stwierdzam, że rekomendacje nie kłamały, a Zośka Papużanka jest jedną z najlepszych pisarek na polskim rynku wydawniczym. ,,Świat dla ciebie zrobiłem" składa się z dwunastu opowiadań o... zwyczajnym życiu. Książkowe postacie poznajemy w sytuacjach całkiem prozaicznych - podczas gotowania, na wakacjach w hotelu i restauracji ,,Amelia", w windzie. Zośka Papużanka wprowadza czytelnika do codzienności bohaterów, do ich małych światów, które wykreowało życie. Ich realia nie zawsze są proste, często coś w nich zgrzyta, coś nie idzie w dobrym kierunku, ale postacie nie mają większej możliwości manewru i muszą przyjmować los takim, jakim jest. Ot, szara rzeczywistość. Powieść pani Papużanki opowiada również o relacjach międzyludzkich, o tym, jak potrafią być skomplikowane i jak trudno niektóre z nich zaakceptować. Nie da się jednak żyć w całkowitej alienacji, bez znajomych, bez przyjaciół, bez rodziny. Nasze związki w pewien sposób nas definiują, ustalają osobowość, określają kim naprawdę jesteśmy. Chcąc nie chcąc trzeba pielęgnować relacje, nawet te na pozór bezwartościowe. Trzeba się dopasować i przyjąć, że reszta ludzi ignoruje zasady naszego małego, wychuchanego świata. Tak samo jak my ignorujemy reguły ich światów. Zośka Papużanka pisze niezwykle o zwykłym. O tym, co nigdy nie jest proste, ale też wcale nie takie trudne. O codziennym życiu. O normalności. O rzeczywistości, w której uczestniczymy każdego dnia. O stykających się ze sobą małych światach, stworzonych wespół w zespół przez nas i przez innych. ,,Świat dla ciebie zrobiłem" to opowieść na wskroś zwyczajna, a dzięki temu tak oryginalna i wyjątkowa. Piękna i głęboka. To książka o każdym z nas, dlatego każdemu gorąco ją polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2018-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2017-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki na 2017,

Czasem wystarczy jedno słowo, by coś w nas zadrżało. Czasem jedna scena porusza całą naszą duszą. Przypadek? Magia? A może... dobrze napisane opowiadania? Zapraszam na recenzję książki, obok której nie można przejść obojętnie.

 

Świat dla ciebie zrobiłem to zbiór opowiadań. Pozornie zwyczajnych i codziennych, a jednak w zadziwiający sposób trafnych. Każdy tekst porusza inny temat, opowiada zupełnie nową historię. Zaczynają się jednak podobnie, ot zwykła sytuacja dnia codziennego, która może spotkać każdego z nas. Delegacja, wizyta rodzinna czy przypadkowa rozmowa w windzie. Nic wielkiego prawda? Prawie do samego końca narracja prowadzona jest sielskim, niezobowiązującym tempem. W pewnym momencie pojawia się jedno zdanie, jedna sytuacja, która zmienia wydźwięk całości, która pozostawia człowieka z refleksją lub przynajmniej niejasnym uczuciem niepokoju. Myślą, że coś się zmieniło, chociaż do końca jeszcze nie wiadomo co.

 

Narracja książki poprowadzona została w nietypowy sposób. Styl autorki zbliżony jest do potoku myśli, a zdania rozwijają się w sposób niekontrolowany i płynnie zmieniają temat. Nie jest to obecnie typowy sposób narracji, dlatego początkowo książka może się wydawać dziwnie napisana. Szybko jednak można się do tego przyzwyczaić i zacząć chłonąć opowieść całym sobą.

 

Te historie wymagają jednak od czytelnika czujności. Jak już wspomniałam, czasem jedno zdanie nadaje całości sens. Nie można więc pominąć ani jednego słowa, dzielić uwagę z włączonym telewizorem czy radiem. Trzeba być uważnym i otwartym. Tylko wtedy w pełni da się odczuć przekaz niesiony przez historię. Dodatkowo autorka posługuje się bardzo dużą ilością nawiązań. Ich odnalezienie sprawa, że lektura staje się nie tylko przyjemna, ale też wartościowa.

 

Jaki jest jednak temat przewodni? Każde z opowiadań w jakiś sposób ilustruje relacje z drugim człowiekiem, nie zawsze w sposób oczywisty, ale jednak zawsze zrozumiały pokazuje, że nikt nie jest samotną wyspą. Bez innych nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy. Otaczający nas ludzie wpływają na nas nieważne, czy tego chcemy, czy nie. Czy warto to docenić? To jedno z wielu pytań, na które każdy czytelnik musi sobie odpowiedzieć sam. Z pewnością warto o tym pomyśleć.

 

Warto również zwrócić uwagę na porządne wydanie książki. Świat dla ciebie zrobiłem ma twardą oprawę i piękną, intrygującą okładkę. Również jej strony wewnętrzne mają pasujące rysunki. Ale to nie wszystko. W środku czeka nas wygodny, duży druk i szerokie interlinie. To wszystko sprawia, że pomimo standardowej objętości, książkę czyta się szybko. Jest to przyjemność na maksymalnie kilka wieczorów mało intensywnego czytania.

 

Świat dla ciebie zrobiłem to książka inna, niż te, które do tej pory czytałam. Bardzo bezpośrednia, a jednocześnie refleksyjna. Opowiada o codziennych sprawa, prowadząc nas do nietypowych wniosków. Te historie zostaną ze mną na dłużej. Świat dla ciebie zrobiłem to tytuł, który warto mieć w swojej biblioteczce.

Link do opinii

Kup książkę Świat dla Ciebie zrobiłem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kąkol
Zośka Papużanka0
Okładka ksiązki - Kąkol

Powrót do wakacji spędzanych na wsi, do przyrody, dzieciństwa - trudnego, naznaczonego niewyjaśnionym międzypokoleniowym konfliktem ludzi przymuszonych...

Przez
Zośka Papużanka0
Okładka ksiązki - Przez

Mężczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku. Nie wychodzi, zakupy robi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Pokaż wszystkie recenzje