Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7964-371-4
Liczba stron: 370

Tom 2 cyklu Świat Inkwizytorów

Ocena: 4.5 (4 głosów)
Inne wydania:

Inkwizytor Arnold Lowefell staje się coraz potężniejszym członkiem Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. Cały czas usiłuje nie tylko odzyskać pamięć o swojej tajemniczej i mrocznej przeszłości, ale zmierzyć się z sekretami i wielopiętrowymi intrygami dręczącymi Święte Oficjum.

"Płomień i Krzyż II" to również opowieść o niezwykłych kobietach: o potężnej wiedźmie służącej obecnie chrześcijanom, o czarodziejce swobodnie przemierzającej demoniczne wymiary, o perskiej magini ognia, a także o najsłynniejszej z nich wszystkich - heroinie z antycznych czasów - Valerii Flawii, inkwizytorii Jego Świątobliwości... Właśnie te kobiety odcisną piętno na losach Świętego Oficjum. One również zdecydują o przyszłości całego chrześcijańskiego świata.

Kup książkę Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2019-03-10,

 DZIESIĘĆ DŁUGICH LAT przyszło nam czekać na kolejną odsłonę barwnych losów Inkwizytora Arnolda Lowefella - członka Wewnętrznego Kręgu Świętego Oficjum, walczącego z herezją w świecie o alternatywnej historii, jaki to zaproponował nam swoim wspaniałym cyklem Jacek Piekara. Wreszcie oto jednak dziś nadszedł ten dzień, gdy możemy ponownie spotkać z tym bohaterem za sprawą lektury powieści "Świat Inkwizytorów. Płomień i Krzyż. Tom 2", która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów!

 Jako słowo się rzekło, fabuła tej opowieści przedstawia nam sobą przygody i niezwykłe losy Arnolda Lowefella - dawniej jednego z najpotężniejszych i najokrutniejszych perskich magów o imieniu Nerses, a dziś wiernego i służącego Bogu Inkwizytora. Przedstawia za sprawą sześciu, powiązanych ze sobą w bardzo luźny sposób, kolejnych mini opowieści. Opowieści o Arnoldzie oraz niezwykłych kobietach, które stają na jego drodze, a tym samym wnoszą w jego życie tak emocje, wiedzę, jak i też wiele odpowiedzi na nurtujące go pytania... To u ich boku przyjdzie mu wybrać się do alternatywnego wymiaru - tzw. nie-świata, odkryć kolejne elementy zapomnianej przeszłości, czy też wreszcie dotknąć sekretu Klasztoru Amszilas i jego skrytych tajemnic...

 Najnowsze dzieło Jacka Piekara stanowi sobą z pewnością bardzo intrygującą, barwną, ciekawą i klimatyczną odsłonę cyklu Inkwizytorskiego, ale także i wielce odmienną od wcześniejszych naszych spotkań zeń. Odmienną w tym aspekcie, iż skupia się ona przede wszystkich na osobie głównego bohatera, na jego poszukiwaniach prawdy o przeszłości oraz zagadnieniach natury nie z tego świata, z demonami, magią i wszelkimi niezwykłymi wydarzeniami, na czele. Tym razem nie ma tu bowiem miejsca na "ludzkie", kryminalne i wypełnione walką sprawy, lecz tylko i wyłącznie na kwestie natury boskiej, tajemnej, fantastycznej... I choć jest to dość zaskakującym posunięciem autora, to uzyskany efekt z pewnością jest co najmniej wielce interesujący...

 Jeśli chodzi o samą fabułę tej książki i zawartych w niej mini opowieści, to z pewnością jest ona ciekawą i bardzo klimatyczną. To życie Arnolda, jego myśli, wątpliwości, jak i też niezwykłe spotkania z kobietami, która w znacznym stopniu czynią go kimś o wiele bardziej mądrzejszym, doświadczonym, pewnym swej wyjątkowości... I tu znów pewne zaskoczenie względem całości cyklu, gdyż tym razem nie uświadczymy tu zbyt wielu widowiskowych scen akcji (choć kilku nie zabrakło), a raczej spokojną narrację o losach Lowefella, powierzonych mu przez Inkwizytorstwo zadaniach, jak i wreszcie jego własnych decyzjach oraz wynikających z nich konsekwencjach. Jest ciekawie, wciąż zaskakująco i bardzo klimatycznie, gdyż tym razem to właśnie klimat odgrywa w mej ocenie najważniejszą rolę.

 Co do samych opowiadań - noszących tytuły w postaci danego kobiecego imienia, to każde z nich jest w pewnym stopniu odmienne. Zagadkowe spotkanie ze służącą Świętemu Oficjum wielką czarownicą, matką znanego nam Mardimera Madderdina; podróż do nie-świata u boku potężnej i tajemniczej Inkwizytorki - Katriny; wyprawa do Koblencji w celu odkryciu prawdy o losach dawnej uczennicy Nersesa; pomocna dłoń wyciągnięta w stronę niezwykle inteligentnej i młodej dziewczyny; skomplikowana operacja natury medyczno-magicznej w celu uwolnienia nastoletniej niewiasty z genetycznego przekleństwa; czy też wreszcie niepokojąca wizja w postaci podróży do zamierzchłej przeszłości - oto historie, które będzie dane nam tutaj poznać, przeżyć i wyciągnąć z nich należyte wnioski. Oczywiście, niektóre charakteryzuje nieco wyższy poziom od innych, ale z pewnością każda z nich ma w sobie coś intrygującego do zaoferowania...

 Bohaterowie - tu prym wiedzie oczywiście nasz Arnolda Lowefell, czyli wierny służbie Bogu, niezwykle inteligentny, a przy tym obdarzony wyjątkową mocą Inkwizytor. Inkwizytor, świadom swojej przeszłości w postaci bycia wielkim perskim magiem, który to z jednej strony jest szczęśliwy z tego faktu kim się stał..., z drugiej jednak pragnie wciąż otwierać zamknięte drzwi przeszłości, by odkryć prawdę o sobie, danym sobie... W tej książce poznajemy go w bardzo dużym stopniu, lepiej rozumiemy, jak i też darzymy cieplejszymi odczuciami, aniżeli miało to miejsce 10 lat temu. Po drugiej stronie mamy zaś piękne - bez wyjątku kobiety. Kobiety silne, niebezpieczne, pełne tajemnic, a przy tym wielce intrygujące tak dla nas, jak i dla samego Arnolda, któremu to jednak obce są emocje natury miłosno-erotycznej. To ciekawe, niejednoznaczne i przekonujące nas do uwierzenia weń postacie!

 Równie barwnie jawi się nam rzeczywistość, w jakim rozgrywa się fabuła tej książki. To piękne opisy, wielka szczegółowość i niepowtarzalny klimat, jaki towarzyszy ten narracji. Najwięcej czasu przyjdzie spędzić nam za murami Klasztoru Amszilas, czyli miejscu tyleż fascynującym, tajemniczym, niezwykłym, co i przerażającym. Nie mniej ciekawie jawi się tu również Koblencja, czyli największe miasto Cesarstwa z gwarem, tłumem ludzi, przemocą na czele. I wreszcie trzecia z lokacji - czyli ponadwymiarowy miejsce zwane nie- światem, w którym nic nie jest rzeczywiste , namacalne i w pełni zrozumiałe. To tam żyją demony, to tam można odkrywać ślady przeszłości i tam wreszcie odnajdywać odpowiedzi na wszelkie pytania. I tu chyba też trzeba przyznać, iż ta wizja jest najbardziej spektakularną i wyjątkową...

 Powieść "Świat Inkwizytorów. Płomień i Krzyż. Tom 2", oferuje nam sobą przede wszystkim spotkanie z niezwykłym klimatem cyklu Jacka Piekary, co już samo w sobie czyni tę książkę ważną, przyjemną i porywającą. To również kolejny element układanki, który przybliża nas do poznania odpowiedzi na najważniejsze pytania i wątpliwości, jakie to miejmy nadzieję odnajdziemy w oczekiwanej i w pewnym sensie mitycznej już lekturze powieści "Czarna śmierć". Jednak mimo wszystko i pod względem obiektywnego spojrzenia, to nie jest jednak to, czym były spotkania z Mordimerem Madderdinem... Być może to kwestia przyzwyczajenia, sentymentalizmu lub wygórowanych oczekiwań, ale tamte tomy były nie tylko bardzo udane - jak ten niniejszy, ale po prostu świetne! Cóż, nie oznacza to bynajmniej, iż ta książka jest gorszą, gdyż jest naprawdę bardzo ciekawą i udaną, tyle że inną.

 Najnowsza odsłona "Cyklu Inkwizytorskiego", to powieść ciekawa, barwna, fundująca nam sobą moc przedniej czytelniczej zabawy. To emocje, przygoda, zetknięcie się z magią i tajemnicami Klasztoru Anszilas, jak i przede wszystkim raz jeszcze fascynująca wyprawa do świata alternatywnej rzeczywistości, w której to Chrystus zszedł krzyża i wyciął w pień wszystkich swych oprawców. Tym samym też jestem pewna, iż każdy miłośnik tej fantastycznej sagi nie oprze się pokusie sięgnięcia po tę książkę, co będzie nie tylko jak najbardziej zrozumiałym krokiem, ale też i  w pełni wskazanym! Polecam - naprawdę warto!

Link do opinii

Ten tom bardzo  różni się  od poprzednich. Jest taki spokojny. Chociaż sam Lowefell zaczyna chyba się  gubić w intrygach Wewnętrznego  Kręgu. Ten tom poświęcony jest kobietom, które odcisnęły swoje piętno na Świętym Oficjum -Valeria, Matylda, Katarina, Katarzyna i Roksana. Ta ostatnia jest bardzo ważna dla samego Alfreda. Chociaż  on sam jeszcze do końca nie wie dlaczego. I muszę  stwierdzić, że przez ten tom bardzo  znielubiłam  Mariusa. 

Bardzo dobrze mi się  czytało.prawie jakby ktoś snuł opowieści  na dobranoc. Ciekawa jestem jak to potoczy się  dalej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2018-10-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2018, 52 książki 2018,

Bardzo chętnie wracam do świata, w którym Chrystus zszedł z krzyża. Uwielbiałam Mordimera. Trochę mniej lubiłam Bliźniaków. Do Kostucha zaś miałam duży szacunek. Arnold da się lubić. Doceniam również to, że wiele niuansów się wyjaśnia w miarę czytania prequeli. Dlatego absolutnie nie zaczynajcie czytać od PREQUELI! Polecam zacząć od "Sługi Bożego".

 

Książki Piekary, mimo dużego skoku czasowego w wydawaniu, nie tracą fanów. Trudno się dziwić, to nadal sympatyczna lektura, w której jednak brakuje tego czegoś. Prawdopodobnie brakuje mi po prostu Mordimera. W cyklu inkwizytorskim on jest bardzo silną postacią główną. <strong>Zapełnić miejsce po takiej postaci jest bardzo trudno.

 

Całość recenzji na zukoteka.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-09-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - grupa0
grupa0
Przeczytane:2020-02-13, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Młot na czarownice. Audiobook
Jacek Piekara0
Okładka ksiązki - Młot na czarownice. Audiobook

"Młot na czarownice" to przeredagowane i uzupełnione wznowienie tomu opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Tym razem inkwizytora czekają nowe...

Ja inkwizytor. Głód i pragnienie
Jacek Piekara0
Okładka ksiązki - Ja inkwizytor. Głód i pragnienie

OTO ON, INKWIZYTOR I SŁUGA BOŻY CZŁOWIEK GŁĘBOKIEJ WIARY Oto świat, w którym Chrystus zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy