Świat w mroku

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2011-09-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788301167769
Liczba stron: 324

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Mrok, strach, ból, wycieńczenie, ale też zaufanie, siła charakteru, wiara w ludzi i w ocalenie...Trudno opisać emocje towarzyszące niewyobrażalnym dziś wydarzeniom, kiedy ocalenie żydowskiego życia w okupowanym Lwowie było niemożliwe. Ignacy Chiger ? ojciec dziewczynki w zielonym sweterku ? opisał przeżycia swoje i jego żydowskiej rodziny,gdy przyszło zamienić dostatnie życie na walkę o przeżycie w warunkach niegodnych człowieka. Pobyt w getcie, a później czternaście miesięcy w kompletnej ciemności lwowskich kanałów to czas, w którym nastąpił ciąg wielkich małych cudów, obcy ludzie stali się rodziną, a dobry Polak okazał się Aniołem Stróżem. Szczegółowa, relacja wydarzeń z pierwszej ręki, spisana zaraz po wyzwoleniu to niezwykle cenny dokument historyczny dla okresu okupacji sowieckiej i niemieckiej, obrazujący surową codzienność życia mieszkańców Lwowa.Tę prawdziwą historię opowiada przejmujący film Agnieszki Holland ?W ciemności?z wybitną rolą Roberta Więckiewicza.Premiera filmu już w styczniu 2012.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Świat w mroku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Świat w mroku

Avatar użytkownika - Missy
Missy
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Rodzicielstwo to rola piękna i trudna.To czas bezwarunkowej miłości do dziecka,w którym stajemy się uczniami i nauczycielami. Jesteśmy uczniami,bo już do końca życia będziemy pobierać lekcje jaką da nam własne dziecko.Lekcje pokory,bezwarunkowej miłości,a przede wszystkim tej niezachwianej ufności jaką obdarza rodzica dziecko oraz tego,że każdy dzień to wielka radość z poznawania otaczającego je świata. Stajemy się nauczycielami starając się zapisać i wpoić najpiękniejsza i najmądrzejszą treść i wartość życia w tak niewinną i czystą księgę jaką jest nasze dziecko.Uczymy je każdego dnia miłości,szacunku i podziwu do otaczającego świata,przyrody i ludzi.Jak każdy rodzic chcemy,by dziecko wyrosło na mądrego,dobrego i szczęśliwego człowieka o bogatym wnętrzu i osobowości. Tego wszystkiego chcieli nauczyć swoich dzieci ze zdwojoną mocą Paulina i Ignacy Chigerowie, rodzice małej Krysi- dziewczynki w zielonym sweterku.Co począć,gdy w rolę w troskę,miłość i opiekę nad dziećmi wkrada się wojna?Jak ochronić te małe istotki, przed którymi piękno życia dopiero stałoby otworem gdyby nie sieją strach i trwogę wojna?Z tym pytaniem i trwogą wojny uczyło się radzić tych dwoje młodych rodziców,chroniąc jednocześnie to co najcenniejsze miłość i nadzieje,którą daje dwójka najmniejszych i najdzielniejszych dzieci jakimi są Krysia i Pawełek.Ponadludzką wolą wytrwałością i pomysłowością starają się chronić swoje Dwa Najcenniejsze Skarby,które są przedłużeniem dotychczasowego życia i istnienia, z którego nie pozostało już żadnego śladu. Jak ochronić dwa małe skarby,kiedy na górze wojna zbiera swoje krwawe żniwo pozbawiając rodziców swoich dzieci i na odwrót.Jak w huku bomb i ciemności wlać w dziecięce serduszka nadzieję,że jeszcze przyjdzie piękny czas,kiedy zobaczą kwiaty słońce i las...Jak nauczyć miłości do ludzi w czasie,gdy człowiek człowiekowi wilkiem,a w gruzy wali się świat? Oni na przekór innym ludziom i wszelkim przeciwnościom jakie niesie ze sobą trud życia w kanałach trwają dzięki niewidzialnej rodzicielskiej i wzajemnej ochronnej tarczy miłości.To miłość do dzieci dawała im siłę i wolę walki,by w tak nieludzkich warunkach przeżyć kolejny dzień.To oni rodzice na medal, stworzyli swym dzieciom mały podziemny świat w miejscu,gdzie życiu niektórzy dorośli mówili...PAS. Wiedzieli jedno przeżyją lub zginą,ale zawsze Razem.To rodzicielstwo najwyższej próby,gdzie śmierć każdego dnia czai się za plecami,a miłość do dzieci nie zna granic. Dwoje Młodych Ludzi.Rodziców na Medal.Wydarło własne Dzieci z Objęć Wojny. To cudowna książka.Czy coś więcej potrzeba???
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-29, 26 książek-2013, Mam,
Ukazuje rzeczywistość, emocje. Bardzo szczera i drastyczna. PRAWDZIWA, NIC NIE UKRYWA . Niezwykła historia zwykłych ludzi. Trzeba przeczytać!
Link do opinii
Hmm, jest tu wiedza historyczna. wspomnienia ojca ukrywającego swoja rodzinę w kanałach. Niestety obniżam ocenę ze względu na jego twórczość poetycką, że też chciało mu się takie wypociny publikować! Troszkę też zamieszanie z ty,mi zdjęciami w książce, czasem trudno się połapać kto jest kim (wywnioskowałam, że niektórzy to po trzy razy zmieniali nazwiska, i to już po wojnie!)
Link do opinii

 To już trzecia (po W kanałach Lwowa i Dziewczynce w zielonym sweterku) i zarazem ostatnia przeczytana przeze mnie książka o losach Ignacego, Pauliny, Krystyny i Pawła Chigerów. 

 

Pamiętnik ojca "Dziewczynki w zielonym sweterku" to przejmująca relacja z okupowanego Lwowa w czasie II wojny światowej, o wielkiej pomysłowości i talencie Ignacego Chigera (niejednokrotnie udaje mu się cudem ujść z życiem), o ukrywaniu się w kanałach Lwowa, dzięki pomocy trzech kanalarzy, a zwłaszcza dzięki Leopoldowi Sosze. Poldek Socha miał ciężkie dzieciństwo, był w przeszłości złodziejem, siedział kilka razy w więzieniu, a ratowanie Ignacego i jego "kani z pisklętami" uznał za swego rodzaju pokutę, za odkupienie swoich własnych złodziejskich grzechów. 

 

"Każdy przeżyty dzień to była wielka wygrana na loterii życia i śmierci."

"Stal hartuje się w ogniu, a człowiek w walce z trudnościami."

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy