Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2

Drugi tom sagi o mitycznej krainie Jotundale, gdzie trolle mogą się okazać przyjazne, za to ludzie bardzo wrodzy. Gdzie niedźwiedzie mówią, a węże morskie są postrachem wód! ,,Światła Północy" to piękna i chwytająca za serce podróż do świata skandynawskich mitów, legend i baśni.

Pochodząca z naszego świata dziewczynka Sonja wciąż przebywa w Jotundale. Wraz z dowodzonymi przez odważnego Espena młodymi trollami odkrywa kolejne uroki i niebezpieczeństwa tego niezwykłego miejsca. Wkrótce jednak naszym bohaterom po raz kolejny przyjdzie się zmierzyć z żądnym zemsty wodzem wikingów, któremu tym razem towarzyszyć będzie potężna wiedźma i jej tajemnicza uczennica... Co gorsza, śladem Sonji wciąż podąża straszliwy olbrzym Trym! Czy dziewczynka zdoła się wymknąć wszystkim wrogom?

Autorka komiksu, urodzona w 1993 roku Norweżka Malin Falch, dorastała w Trondheim, a obecnie mieszka w Oslo. ,,Światła Północy" to jej debiutancka seria. Pierwszy tom cyklu został wyróżniony dwiema ważnymi norweskimi nagrodami: Pondus i ARKs barnebokpris.

Informacje dodatkowe o Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: Nordlys bok 2 - Vikingene og Orakelet (Northern Lights book 2 - The Vikings and the Oracle)
Tłumaczenie: Mateusz Lis

Kup książkę Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2

Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2 - opinie o książce

Światła północy.
Uczennica wyroczni Tom 2
Malin Falch

@egmont_polska @swiatkomiksu

Świat magii, przygód i tajemnic.

Drugi tom sagi o mitycznej krainie Jotundale, gdzie trolle mogą się okazać przyjazne, za to ludzie bardzo wrodzy. Gdzie niedźwiedzie mówią, a węże morskie są postrachem wód! „Światła Północy” to piękna i chwytająca za serce podróż do świata skandynawskich mitów, legend i baśni.

Historia bardzo mnie wciągnęła. Byłam rozczarowana, gdy przewróciłam ostatnią stronę, że to już koniec. Chciałabym więcej. Z niecierpliwością będę czekała na kolejną cześć.

W komiksie jest mnóstwo przepięknych ilustracji, które wspaniale oddają klimat historii i wprowadzają nutkę tajemniczości.
Cały komiks narysowany jest w ciemnej i nieco mrocznej tonacji, a magia wspaniale rozświetla pojedyncze strony.
Na końcu znajdują się szkice postaci.

Uczennica wyroczni, tom drugi komiksowej serii ,,Światła północy" po raz kolejny zabiera czytelnika do magicznej krainy pełnej trolli i innych niesamowitych stworzeń oraz przedziwnych zjawisk. Im bardziej odbiorca zanurza się w ten świat, tym więcej tajemnic dostrzega. W jego głowie pojawia się mnóstwo pytań, które na razie pozostają bez odpowiedzi. Sekrety Jotundale trzymają w napięciu i nie pozwalają przestać myśleć o tym, co wydarzy się dalej. Losy głównej bohaterki śledzi się z zapartym tchem, z ciekawością, ale i z niepokojem. Bo w tej baśniowej krainie czyha na Sonję wiele niebezpieczeństw.

Pierwszy tom komiksu stanowił wprowadzenie do przygód Sonji, natomiast w drugiej części bieg wydarzeń nabiera tempa. Dynamika, liczne zwroty akcji i sporo niewiadomych, tak się sprawy mają. Odbiorca poznaje wiele nowych postaci, których rola w tej opowieści nie jest jeszcze do końca znana. Musi więc zachować czujność, a przede wszystkim nie oceniać nikogo i niczego zbyt pochopnie. Kto wie, jak dalej potoczą się losy Sonji i kto okaże się prawdziwym przyjacielem, a kto wrogiem.

Bohaterowie wykreowani przez Malin Falch są różnorodni, to na pewno. Każda postać jest inna i co innego ją cechuje. Duże wrażenie zrobiła na mnie Wyrocznia, której motywy działania najchętniej poznałabym już teraz. Mroczna, tajemnicza, wywołująca dreszcze niepokoju. Myślę, że odegra istotną rolę w kolejnych tomach przygód Sonji. Tym razem autorka poświęca też znacznie więcej czasu Wikingom. Czytelnik może dowiedzieć się nieco więcej o jarlu Hjalmarze i jego obsesji na punkcie węża morskiego, a także o konflikcie z trollami. Bardzo ciekawa wydaje się również postać Lotty, uczennicy Wyroczni, która moim zdaniem też okaże się kimś ważnym w toku dalszych wydarzeń. Autorka bardzo dobrze oddała za pomocą rysunków emocje, które towarzyszą tej bohaterce - niepewność, lęk, ale i odwagę, hart ducha.

Jeżeli chodzi o ilustracje, to momentami wciąż przypominają mi obrazy z filmów Disneya. Mimo to są naprawdę urzekające, a ich podstawę stanowią: gra światła i cienia, specyficzna kreska z nutą surowości, kolorystyka, a także wylewająca się zewsząd ekspresja. Obrazy, podobnie jak w pierwszym tomie, zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Raz emanują spokojem i ciepłem, raz chłodem i niepewnością. Rysunki nie tylko doskonale odzwierciedlają treść historii, ale również emocje, które towarzyszą poszczególnym postaciom, oraz atmosferę miejsca akcji.

Podsumowując, ,,Światła północy. Uczennica wyroczni" zabiera czytelnika w szaloną podróż po Jotundale, gdzie głównym bohaterem jest... magia. Gdzie wydarzenia zmieniają bieg w mgnieniu oka, rodzą się nowe pytania, a odpowiedzi wciąż brak. Bardzo ciekawa i wciągająca kontynuacja pierwszego tomu przygód Sonji. Z niecierpliwością czekam na kolejne części tego komiksowego cyklu, by dowiedzieć się, jak to wszystko potoczy się dalej.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-08-28, Ocena: 4, Przeczytałem,

MOJA INSPIRACJA - DISNEY

,,Światła Północy" to z jednej strony lekka, prosta i sympatyczna seria dla dzieci. Z drugiej jednak komiks, który wygląda, jakby autorka nie mając pomysłu na design postaci, dosłownie skopiowała bohaterów z hitów Disneya takich, jak ,,Mój brat niedźwiedź" czy ,,Kraina lodu". Mimo to rozrywka jest całkiem niezła i warta polecenia najmłodszym, którzy lubią fantastykę w disnejowskiej (po wieloma względami) odsłonie.

Dziewczynka o imieniu Sonja trafiła do Jotundale i nadal znajduje się w tej krainie. Jej pełna niebezpieczeństw przygoda trwa, ale mając u swego boku Espena i młode trolle, które znajdują się pod jego rozkazami, nie ma chyba powodów do niepokoju. Niestety tak nie jest, bo oto pojawia się przeciwnik w postaci wodza wikingów, wspierany przez wiedźmę i jej uczennicę, a na tropie naszych bohaterów jest olbrzym Trym. Zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie...

Światła Północy. Siostry wrony. Tom 3
Malin Falch0
Okładka ksiązki - Światła Północy. Siostry wrony. Tom 3

Trzeci tom sagi o mitycznej krainie Jotundale, gdzie trolle mogą się okazać przyjazne, za to ludzie bardzo wrodzy. Gdzie niedźwiedzie mówią, a węże morskie...