Światło innych gwiazd

Elektryzująca opowieść o sile ambicji i zachwycie, które nieprzerwanie każą sięgać ku gwiazdom.

Jest rok 1986, jedenastoletnia Nedda Papas, która mieszka przy Centrum Kosmicznym na Florydzie, marzy o zostaniu astronautką. Dziewczynka jest zapatrzona w ojca inżyniera, pochłoniętego obsesyjną pracą nad niebezpiecznym projektem. Mężczyzna tworzy wynalazek, który drastycznie zmienia strukturę czasu, a życie jego najbliższych pogrąża w chaosie.

Nedda musi zmierzyć się z sekretami ojca i z konsekwencjami jego niebezpiecznych marzeń, odnajdując przy okazji niespodziewaną sojuszniczkę - swoją matkę, z którą nigdy wcześniej nie potrafiła się porozumieć.

Dekady później Nedda spełnia swoje dziecięce marzenie i zostaje astronautką. Podczas misji jej załoga staje w obliczu kryzysu, który zagraża powodzeniu przedsięwzięcia oraz ich życiu. Nedda ma szansę znaleźć rozwiązanie, ale żeby to zrobić, musi pogodzić się ze swoją przeszłością i przyszłością.

Światło innych gwiazd to przejmująca opowieść o relacji ojca z córką, o sile kobiet w świecie, który je ogranicza i o cenie, jaką trzeba zapłacić za wielkie osiągnięcia. Autorka zadaje pytania o to, jak zmieniło się nasze życie, czym jest postęp i co tak naprawdę oznacza poświęcenie dla wyższych celów.

Świetnie poprowadzone postaci i barwna proza składają się w chwytającą za serce, wstrząsającą opowieść. Pełna rozmachu i wdzięku. Wybitna.

Kirkus Reviews

Erika Swyler debiutowała w 2015 roku, bestsellerową powieścią - Księga wieszczb. Jest absolwentką Uniwersytetu Nowojorskiego, pisarką, autorką sztuk i esejów publikowanych m.in. w ,,The New York Times" i Literary Hub. Mieszka z mężem na Long Island.

Informacje dodatkowe o Światło innych gwiazd:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2020-08-12
Tytuł oryginału: Light From Other Stars

Kup książkę Światło innych gwiazd

Światło innych gwiazd - opinie o książce

Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, w 1986 roku oraz w nieokreślonej przyszłości.
Nedda jako jedenastolatka jest zafascynowana kosmosem, jej największym marzeniem jest zostanie astronautką. Zdobywa wiedzę dzięki wspaniałej relacji z ojcem, który jest szalonym naukowcem. Jej ojciec tworzy coś niebezpiecznego, co zaburza czas... i już nic nie jest takie jak było...
Po latach Nedda spełniła swoją dziecięcą fantazję i jest astronautką... Jej misja jest zagrożona i aby przeżyć musi zmierzyć się z demonami przeszłości, sekretami swego ojca i porozumieć się z własną matką...
To historia o sile dziecięcych marzeń, wpływie jaki mają na nas rodzice, tęsknocie za bliskimi. To też refleksja nad tym, że realizacja niektórych marzeń jest niebezpieczna, do pewnych rzeczy nigdy nie należy dążyć. Pragnienia wynikające z chorej ambicji potrafią zniszczyć czyjeś życie. Daje do myślenia nad tym jakie mamy oczekiwania wobec innych i samych siebie.
To całkiem ciekawa historia z elementami science fiction zmuszająca nas do zastanowienia się nad istotą czasu, co by było gdyby dało się go zatrzymać, przyspieszyć albo cofnąć?
Niedawno czytałam debiut tej autorki, "Księgę wieszczb" i widzę ogromną różnicę, ta jest dużo lepiej dopracowana.
Nie zachwyciła mnie ta historia nie wiadomo jak bardzo ale nie uważam czasu spędzonego z nią za stracony.
Ocena 6,5/10

Księga wieszczb
Erika Swyler0
Okładka ksiązki - Księga wieszczb

Cudowna powieść o potędze książek, rodziny i magii Simon Watson, młody bibliotekarz, mieszka samotnie w domu, który powoli osuwa się do zatoki...