安iat這 o poranku

Tom 2 cyklu Willa pod Kasztanem
Ocena: 5 (25 g這s闚)

安i徠eczne iluminacje odesz造 w przesz這嗆, nadszed stycze, a z nim powrót do codzienno軼i. A u naszych ulubionych bohaterów wiele si zmieni這. Magda musi wróci do pracy, gdzie b璠zie spotyka swojego dawnego ukochanego z jego now narzeczon, a jej szefow, Antek poszuka nowego zaj璚ia, a Bianka pojedzie do Warszawy, do swojego dawnego 篡cia. Micha i Bartek znajd si nagle po przeciwnych stronach barykady, a Dorota Mirska postanawia wreszcie zawalczy o siebie w ma鹵e雟twie.

Czy im si uda? Czy znajd swoje miejsce w tej przedziwnej kombinacji uczu i emocji, jak zafunduje im ten pocz徠ek roku i wiosenne s這鎍e, które nie鄉ia這 przenika przez ci篹kie chmury? A mo瞠 szcz窷cie znajduje si zupe軟ie gdzie indziej ni na dobrze znanych codziennych 軼ie磬ach?

Informacje dodatkowe o 安iat這 o poranku :

Wydawnictwo: Edipresse Ksi捫ki
Data wydania: 2018-02-28
J瞛yk orygina逝: polski
T逝maczenie: brak

wi璚ej

Kup ksi捫k 安iat這 o poranku

Cytaty z ksi捫ki

„M這dzi s jak wiatr. Nie spos鏏 przewidzie, w kt鏎 stron ich pogna”.

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki

Zobacz tak瞠

安iat這 o poranku - opinie o ksi捫ce

„安iat這 o Poranku” to drugi tom serii Willa pod Kasztanem autorstwa Krystyny Mirek. Pierwsza cz窷 nosi tytu „安iat這 w Cich Noc” - > recenzja
Na to „鈍iate趾o” czeka豉m z poczuciem, 瞠 kiedy wezm je do r瘯i otoczy mnie swoim ciep貫m bij帷ym z wn皻rza powie軼i. Czy tak si sta這? Czy mrozy na zewn徠rz zosta造 ogrzane, a temperatura podskoczy豉 w gór?

Wiosenny klimat poczu豉m ju od pierwszej chwili, gdy powie嗆 przekroczy豉 próg mojego domu. Zapakowana z i軼ie ciep造mi uczuciami poprawi豉 mi humor momentalnie. Bezwiednie poczu豉m rado嗆 w sercu, nieodgadnione ciep這 i prze鈍iadczenie, 瞠 wiosna jest ju tu za rogiem, a z ni wiele nowych prze篡...

„安iat這 o Poranku” Krystyny Mirek to kontynuacja serii – wype軟ionej ciep貫m i mnóstwem uczu. Je郵i czytali軼ie pierwsz cz窷 to wiecie, o czym mówi.
Uczucia spokoju wyp造waj帷ego z fabu造 mo積a do鈍iadczy i tym razem.

Autorka obdarzy豉 swoich bohaterów ogromn ilo軼i baga簑 emocjonalnego, maj oni swoje problemy i zmartwienia. Borykaj si z kolejnymi trudnymi chwilami, poma逝 podnosz帷 si z prze篡tych pora瞠k i upadków. Do鈍iadczaj rozczarowania, nerwów i stresu, ale w tym wszystkim potrafi znale潭 punkt „stop”, a jest nim lojalno嗆 wobec najbli窺zych i mi這嗆.
Krystyna Mirek kolejny raz udowodni豉, 瞠 rodzina i przyjaciele – s 廝ód貫m si造 do dzia豉nia, do kroczenia ku 鈍iat逝, mimo przeciwno軼i losu.

„安iat這 o Poranku” nie jest zwyczajn powie軼i – je郵i oczekujecie „happy endów” we wszystkich w徠kach – to niestety...nie tym razem. Owszem, s i takie, ale szczegóów Wam nie zdradz. Jedno tylko mog powiedzie...wiele postaci pokaza這 w tej cz窷ci zupe軟ie inn twarz, tak jakiej si nie spodziewacie, tak o jak chyba sami bohaterowie si nie podejrzewali. Niektórych z Was mocno zatem zaskocz. Ze mn zdecydowanie im si to uda這 :)
Krystyna Mirek nie u豉twia swoim bohaterom 篡cia, stawia przed nimi nowe cele do zrealizowania, a czasem konfrontuje ich bezpo鈔ednio z ich s豉bo軼iami, tak 瞠 musz w ko鎍u stawi im czo豉.
Czasami tak trudno uwolni si od przesz這軼i, która rzutuje na nasz tera幡iejszo嗆, ukryte smutki, niewyja郾ione sprawy, rzucone niedbale oszczerstwo...mog si ci庵n望 w swych skutkach latami.
Autorka namawia do tego, 瞠by nauczy si rozliczy z tym co min窸o, wybaczy, pogodzi si z tym czego zmieni si nie da i pój嗆 now drog...ku przysz這軼i, gdzie by mo瞠 czeka na nas 鈍iat這 naszego 篡cia.

„安iat這 o Poranku” porusza temat stereotypów, bez których nie potrafimy 篡. Dok豉dnie. Nie oburzajcie si, mo瞠cie zaprzecza...ale „przyklejanie 豉tek” mamy chyba w krwi. Niedawno rozmawia豉m z przyjació趾, która jest bardzo otwarta na ludzi – ale nawet j dopad造 ostatnio schematy. Okaza這 si bowiem, 瞠 sztampowo podesz豉 do oceny osoby, z któr mia豉 si spotka.
Idealnie tu wpasowa豉 mi si posta Patrycji, która równie mie軼i si w szablonowym wzorze okre郵anym mianem „plastikowej lalki”. A jednak rzeczywisto嗆 potrafi by zaskakuj帷o ró積a od tego co widzimy. Okazuje si bowiem, 瞠 bohaterka ma wiele do zaoferowania, ale w poczuciu strachu przed skrzywdzeniem ogranicza si tylko do stwarzania pozorów i podtrzymywania stereotypowego odbioru jej osoby przez otoczenie. Autorka przybli瘸j帷 nam posta Patrycji widocznie chce namówi nas by鄉y unikali standardowego spojrzenia na 鈍iat. B康幟y otwarci, my郵my niesztampowo, odbierajmy 鈍iat wszystkimi swoimi zmys豉mi – a dopiero potem szafujmy opiniami. Wszak nie od dzi wiadomo, 瞠 czasem pod najpi瘯niejszym u鄉iechem kry si mo瞠 wielkie cierpienie, a pod krokodylimi 透ami – ukryta jest z regu造 pod這嗆.

„安iat這 o Poranku”, tak jak poprzednia cz窷, niesie ze sob mnóstwo wiary i nadziei. Wiary w rodzin, która zawsze b璠zie obok, która powinna by wsparciem, mimo 瞠 nawet w najlepszej z najlepszych, zdarzaj si nieporozumienia i niesnaski. Krystyna Mirek zdecydowanie jest ambasadork domowego ciep豉, rodzinnego przymierza, które wiele wnosi w 篡cie ka盥ego cz這wieka. Nieodmiennie zatem broni roli rodziny w swej powie軼i, ale te uwra磧iwia nas na nasze dzia豉nia. Warto wzi望 przyk豉d z babci Kaliny i wyci庵n望 czasem r瘯 na zgod, kto w ko鎍u musi by m康rzejszy.
„安iat這 o Poranku” niesie ze sob niezwykle du膨 dawk nadziei. Utwierdza czytelnika, 瞠 po burzy wychodzi s這鎍e, 瞠 którego dnia obudzi nas mo瞠 ciep貫 „安iat這 o Poranku”. Warto czasem poszuka go te w sobie, bo mo瞠 to by pocz徠ek niezwyk貫j przygody i ca趾iem przyjemnego 篡cia.

Powiem Wam, 瞠 nie mam bladego poj璚ia czy autorka szykuje dla Nas kolejne cz窷ci, ale obecne zako鎍zenie pozostawi這 we mnie niedosyt.
Ch皻nie dowiedzia豉bym si co dalej z Magd i Antkiem? Jak tajemnic skrywa, tak uparcie, mama Antka? Czy babcia Kalina i Patrycja – mog odnale潭 w sobie bratnie dusze? (to by豚y bardzo 篡wio這wy w徠ek :) bo obie maj niez貫 charaktery). Czy Kostek u這篡 sobie 篡cie zgodnie ze swoimi pragnieniami? No i wreszcie, czy Bartek da si ponie嗆 odpowiedzialno軼i zwi您anej z mi這軼i?

My郵, 瞠 tych z Was, co zaczytywali si w pierwszej cz窷ci pt. „安iat這 w Cich Noc”, nie musz specjalnie przekonywa do si璕ni璚ia po kontynuacj :) wiem, 瞠 z przyjemno軼i spotkacie si z Waszymi ukochanymi bohaterami.
Natomiast ca陰 reszt, gor帷o namawiam – si璕nijcie po powie嗆 Krysi Mirek!
Zapalcie swoje w豉sne „安iat這 o Poranku” i w jego blasku prze篡wajcie niesamowicie poruszaj帷e momenty. Wpu軼ie ciep這 i wiosenne nastawienie do swojego domu.
 z bloga: http://przeczytajka.blogspot.com/

Ksi捫ka niezwykle ciep豉 i ucz帷a nas, 瞠 dobro istenie w ka盥ym cz這wieku, trzeba tylko je odnale潭 a mi這嗆 pomimo niesprzyjaj帷ych wiatrów odnajdzie do siebie drog. Jak nam pokazuje babcia Antka i Bianki 篡cie nie musi by nudne i szare. Zawsze trzeba tylko szuka dobrych jego stron. Dodatkowo przynajmniej ja si z niej nauczy豉m, 瞠 dobra i zgrana rodzina to prawdzziwa si豉. Gor帷o j polecam.

Ciep貫 powie軼i Krystyny Mirek sprawiaj, 瞠 wci捫 na nowo i w ciemno si璕am po kolejne. Bohaterowie s zwyczajni, z uwzgl璠nieniem odcieni szaro軼i w ich 篡ciu, bez wydumanych ameryka雟kich problemów. Najnowsza seria 'Willa pod Kasztanem' czaruje urokliwymi ok豉dkami a tre嗆 skupia si na zwyk造m 篡ciu kilku rodzin. Jak losami bohaterów pokierowa豉 w drugim tomie autorka?

Nadszed stycze i po trudnych chwilach, z jakimi musieli zmierzy si bohaterowie podczas 鈍i徠 Bo瞠go Narodzenia pozosta這 tylko wspomnienie. Cho oczywi軼ie my郵i czy ból w sercu nie znikn窸y... Jednak pora wróci do obowi您ków.

Przed Magd ogromnie trudne zderzenie z rzeczywisto軼i w pracy, musi zmierzy si nie tylko ze zdrajc-narzeczonym, ale równie jego now narzeczon a swoj szefow - osch陰 i pedantyczn Luiz. Jakie emocje b璠 przep造wa造 mi璠zy t trójk za bankowym okienkiem? Antek nadal poszukuje pracy w Krakowie, gdy chcia豚y zosta tutaj na sta貫. Tylko czy podejrzenia Magdy nie odbior ch這pakowi zapa逝? Bianka, pomimo faktu i czuje si w domu babci Kaliny jak u siebie, wreszcie decyduje si na powrót do Warszawy. Czy ma jeszcze szans na obronienie si przed konsekwencjami d逝giej nieobecno軼i w pracy i na uczelni? Czy roz陰ka sprawi豉, 瞠 lepiej porozumie si teraz z matk? A wreszcie najbardziej nurtuj帷e pytanie - czy Patrycja opowie córce prawd dotycz帷 przesz這軼i i zwi您ku z ojcem Antka? Nie鄉ia豉 i spokojna dziewczyna nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie poruszenie wywo豉豉 w鈔ód krakowskiej populacji m篹czyzn... Jak jej wyjazd odbior Bartek i Micha - bracia, którzy z powodu braku szczerej rozmowy gryz si tym samym problemem... Nie zapominajmy o rodzicach Konstantego, wszak w ma鹵e雟twie Doroty i Mariusza dosz這 do trz瘰ienia ziemi. Czy skutki uda這 si ju za豉godzi? Jak b璠zie teraz wygl康a這 ich 篡cie?

Nie mog zapomnie jeszcze o dwóch kobietach, które odegra造 w tej historii ogromn rol. Jedn z nich jest Patrycja Nowak, matka Bianki, kobieta która musia豉 godzi si z rol 'tej drugiej' o nieustalonym statusie, wci捫 od kogo zale積a finansowo. Zap皻lona w codzienno軼i, samotno軼i i zatargach z przesz這軼i ukrywa prawdziw siebie pod warstw dziwnych stylizacji. Czy zdecyduje si na szczero嗆 i pokazanie prawdziwej siebie?
Drug, ale jak瞠 inn postaci jest babcia Kalina - staruszka, która nawet w domu lubi czu si pi瘯na, uwielbia gdy w kuchni co si piecze i gotuje a lekarstwem na smutki jest kakao, p這mie 鈍iec i drobne przyjemno軼i. Rado嗆 sprawia jej gwar i blisko嗆 m這dych ludzi, dla których wci捫 przygotowuje co pysznego.

"Wszyscy potrzebujemy odrobiny z逝dze, 瞠by przetrwa ci篹k gr, jak jest 篡cie." *

Du穎 pyta, ma這 odpowiedzi. Przyznaj, 瞠 to moje celowe dzia豉nie, by nie zdradzi Wam zbyt wiele z wydarze. Chcia豉bym by軼ie samodzielnie odkrywali tajemnice, poznawali wyja郾ienie zagadek, kibicowali lub z這rzeczyli... By軼ie sami mogli zdecydowa, które zachowanie czy decyzja bohatera zostanie numerem jeden tej powie軼i. Jestem ogromnie ciekawa czy odgadniecie, kto zaskoczy Was najbardziej :)

Od dawna w 鈍iecie czytelników funkcjonuje przekonanie - poparte zreszt licznymi przyk豉dami - i drugie tomy serii s gorsze ni pierwsze. Jednak "安iat這 o Poranku" jest moim zdaniem znacznie ciekawsz lektur ni "安iat這 w Cich Noc". Akcja jest zdecydowanie bardziej wartka, na jaw wychodz brudy z przesz這軼i, bohaterowie zmieniaj swoje zachowanie, doszukuj si nowych warto軼i w 篡ciu i próbuj ratowa swoj przysz這嗆. Du穎 bardziej intrygowa豉 mnie ta powie嗆, sprawia豉 瞠 w chwilach kiedy musia豉m j od這篡, wci捫 my郵a豉m o tym, co jeszcze przygotowa豉 autorka dla wykreowanych przez siebie postaci. Czy wybior w豉軼iw 篡ciow 軼ie磬 i zaczn spe軟ia swe marzenia? Do czego si posun, by zaszkodzi innym? Czy ka盥y w徠ek Krystyna Mirek zako鎍zy豉 happy endem? Tego nie zdradz, ale wspomn jedynie, 瞠 pod捫y豉 modnym ostatnio nurtem i przy ko鎍ach niektórych rozdziaów delikatnie sygnalizuje pó幡iejsze wydarzenia.

"Czas na dobre rozliczy si z przesz這軼i. Wybaczy nieobecnym i zacz望 od nowa." **

Podsumowuj帷 - "安iat這 o Poranku" to historia zranionej dumy, niedomówie i narzucania bliskim swojej woli. Ale jednocze郾ie to zapis walki - o marzenia, mi這嗆, czu這嗆 i lepsze jutro. Krystyna Mirek zna doskona造 przepis na powie嗆, która pachnie domem, g豉dzi po d這ni w chwili smutku i daje nadziej, 瞠 b璠zie lepiej. Konkretni, ale zró積icowani bohaterowie jak ludziki z plasteliny poddali si kreacji pisarki i pokazali jak wygl康a walka matki o dziecko, i w sukcesie powinno dostrzec si rol 穎ny a historiami z odleg貫j przesz這軼i nie nale篡 si zamartwia. Z貫 przeczucia, bezpodstawne oskar瞠nia, zdrady, b喚dy i ch耩 篡cia po swojemu - to wszystko i jeszcze wi璚ej znajdziecie w 鈍ietnym drugim tomie 'Wilii pod Kasztanem'. Gor帷o polecam!

* K. Mirek, "安iat這 o Poranku", Wyd. Edipresse Ksi捫ki, Warszawa 2018, s. 19
** Tam瞠, s. 332

Avatar u篡tkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2018-10-14, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

安i皻a si sko鎍zy造, przyszed czas na szar rzeczywisto嗆. Magda wci捫 próbuje si otrz御n望 po rozstaniu z Konstantym i szykuje si do powrotu do pracy, gdzie czeka j nieprzyjemny widok; zastanawia si te, czy mo瞠 zaufa komu nowemu, kto pojawi si w jej 篡ciu. Antek szuka pracy, czuj帷, 瞠 to w豉郾ie dom babci jest miejscem, w którym mo瞠 zapu軼i korzenie; Bianka odkrywa rodzinne tajemnice, a Micha i Bartek dojrzewaj, chocia wydawa這by si, 瞠 ju dawno s doro郵i. Kalina trzyma ich wszystkich razem i wie, 瞠 willa pod kasztanem b璠zie 鈍iadkiem jeszcze wielu dramatycznych, ale równie radosnych wydarze.

„安iat這 o poranku” jest bezpo鈔edni kontynuacj „安iat豉 w cich noc” i zarazem moim drugim spotkaniem z twórczo軼i Krystyny Mirek. Pierwszy tom mi si podoba, chocia nie zachwyci; wcze郾iej, zanim mia豉m styczno嗆 z tymi ksi捫kami, wiele s造sza豉m o autorce, o jej barwnym stylu i talencie do opowiadania historii chwytaj帷ych za serce. Przyznam szczerze, 瞠 nie bardzo wierzy豉m w te opinie – jako tak tkwi豉m w przekonaniu, 瞠 zapewne pani Mirek jest jedn z wielu autorek powie軼i obyczajowych, która w 瘸den sposób nie wyró積ia si na tle innych pisarzy tego gatunku. Tymczasem seria „Willa pod kasztanem” totalnie zmieni豉 moje zdanie. W trakcie lektury drugiego tomu zorientowa豉m si, 瞠 Krystyna Mirek mnie oczarowa豉, chocia zupe軟ie tego nie planowa豉m.

My郵, 瞠 najwi瘯szym atutem pisarki jest jej niezwykle plastyczny, emocjonalny styl. Dobrze wie, w jaki sposób dawkowa uczucia, 瞠by ca造 czas podtrzymywa ciekawo嗆 czytelnika. Pozornie najprostsza fabu豉 staje si dzi瘯i temu wci庵aj帷a i magiczna – by豉m niemal瞠 zszokowana, kiedy zorientowa豉m si, jak bardzo zbli篡豉m si i przywi您a豉m do bohaterów „安iat豉 o poranku”. Gdybym mia豉 rozpisa suchy, pozbawiony emocji plan wydarze, to z boku wygl康a這by to niezwykle przeci皻nie i banalnie. Ale w 鈍iecie pani Mirek ka盥y najdrobniejszy gest, najbardziej niezobowi您uj帷y dialog czy skromny opis staj si integraln cz窷ci skrupulatnie budowanego  鈍iata przedstawionego, któremu autorka po鈍i璚i豉 wida du穎 uwagi. Z wyj徠kowo zreszt dobrym skutkiem.

Spodziewa豉m si, 瞠 w „安ietle o poranku” przyspieszy zarówno akcja, jak i czas – tymczasem do嗆 wolno brniemy przez kolejne dni. Troch mnie to rozczarowa這, a z drugiej strony pozwoli這 jeszcze bardziej wczu si w klimat powie軼i i doceni jej naturalno嗆. Ca趾iem proporcjonalne za to jest roz這瞠nie w徠ków: tutaj nie ma jednego czy dwóch gównych bohaterów, bo przygl康amy si 篡ciu ca貫j garstki i ka盥y z nich dostaje swoje pi耩 minut. Autorce w ten sposób uda這 si zachowa idealn równowag, bo cho oczywi軼ie mam swoich ulubie鎍ów, o których wola豉m czyta bardziej, nie czu豉m, 瞠by czego brakowa這, 瞠by jaki motyw zosta zepchni皻y na dalszy plan. Nie jest to 豉twe, zw豉szcza stawiaj帷 a kilka postaci na pierwszym miejscu. Ale tutaj doskonale si to uda這.

Cho „安iat這 w cich noc” by這 pocieszn i przyjemn w odbiorze lektur, dopiero przy tej ksi捫ce na dobre si rozlu幡i豉m i wci庵n窸am. Nawet pomimo niespiesznej akcji czy do嗆 prostej fabu造 nie ma tu miejsca na nud – zamiast tego kibicuje si poszczególnym bohaterom i czeka na rozwój wydarze. Co ciekawe, pisarce uda這 si mnie kilka razy zaskoczy. By造 zal捫ki w徠ków, co do których spodziewa豉m si, 瞠 pójd w bardzo z陰 stron, stron do bólu sztampow i niestety przewidywaln. Ale wówczas autorka robi豉 w ty zwrot albo zupe軟ie odmienia豉 to, co mog這by si wydarzy; unikn窸a w ten sposób wra瞠nia sztucznego chaosu i zagmatwania, tak przecie cz瘰to spotykanego w literaturze obyczajowej, gdzie nierzadko wida wyra幡ie, 瞠 problemy w 篡ciu postaci s wykreowane wyj徠kowo sztucznie i na pokaz, byleby czym wype軟i fabu喚. Wyj徠kiem jest mo瞠 jedynie to, co mia這 miejsce w samej ko鎍ówce powie軼i. Wydaje mi si, 瞠 tutaj posz這 to wszystko troch za daleko, cho licz, 瞠 kolejna cz窷 cyklu (o ile takowa powstanie) nieco mi to zrekompensuje.

Do kreacji bohaterów nie mog si przyczepi. Ka盥y ma indywidualny g這s, ka盥y ma swoje wady i zalety, co jest pe軟e podziwu, bior帷 pod uwag, 瞠 niemal wszyscy znajduj si na pierwszym planie, musieli zatem otrzyma pe軟 charakterystyk, a nie tylko szcz徠kowy zarys. Ale z tym Krystyna Mirek poradzi豉 sobie koncertowo. Magda, Bianka, Bartek, Micha, Antek, Dorota, Kalina, nawet Konstanty – na te niewiele ponad 350 stron stan si oni dla was prawdziwymi przyjació軛i, niemal瞠 rodzin. Rzeczywisto嗆 przedstawiona w ksi捫ce jest wyj徠kowo prawdziwa, raczej nie u鈍iadczycie tutaj zb璠nego koloryzowania, a opisy skupiaj si bardziej na emocjach i prze篡ciach bohaterów, co ubogaca這 lektur. Miejscami dialogi mo瞠 bywa造 troszk sztywne i nienaturalne, ale tych zgrzytów nie by這 wiele i nie zwraca造 a takiej uwagi.

„安iat這 o poranku” to ciep豉, rodzinna opowie嗆 o niespe軟ionych marzeniach, nadziejach i ambicjach, ale tak瞠 o mi這軼i, przyja幡i i odpowiedzialno軼i za swoje czyny. Dla mnie ta ksi捫ka b璠zie szczególna, bo nie polubi豉m jedynie postaci – polubi豉m te autork, dzi瘯i czemu na pewno si璕n po jej kolejne powie軼i. A wielbicielom obyczajówek z doskonale wykreowanym 鈍iatem przedstawionym i prost, ale emocjonaln akcj, zdecydowanie polecam cykl „Willa pod kasztanem”. Nie b璠ziecie zawiedzeni.

Tym razem ok豉dka a prosi si, by napisa o niej, 瞠... przypomina wiosn! Te bia貫 kwiaty, u鄉iechni皻a dziewczyna - wszystko si raduje bo... wiosna idzie! Nie tylko wiosna na zewn徠rz, ale i powoli w bohaterach, wszystko powoli si uk豉da, wyja郾ia, stabilizuje...
Jestem zauroczona wydaniem tej powie軼i. Znów u篡to brokatu, a tytu ksi捫ki jest wyt逝szczonym drukiem, a wszystko to wygl康a tak pi瘯nie! Same ochy i achy, naprawd! Wcze郾iej mieli鄉y czerwony grzbiet, teraz zielony. Pi瘯nie b璠zie si prezentowa na pó販e!
Czcionka jest du瘸, dzi瘯i czemu czyta si szybko. Marginesy s do嗆 spore, a odst瘼y mi璠zy wersami zachowane. Nie posiada skrzyde貫k - a szkoda. :( Mia豉by zapewnion dodatkow ochron przed urazami mechanicznymi takimi jak zagi璚ia, etc... B喚dów w druku nie napotka豉m, wi璚 jestem ogromnie zadowolona z efektu wizualnego.
Jest to moje drugie spotkanie z autork. Pierwsz powie嗆 z serii Willa pod Kasztanem wspominam bardzo mi這, wi璚 stwierdzi豉m, 瞠 i ta musi by równie dobra. Czyta豉m o niej ju kilka recenzji, tych lepszych i gorszych, ale w ko鎍u postanowi豉m oceni sama i zabra豉m si za 安iat這... Przyznam, 瞠 autorka nadal pos逝guje si lekkim, przyjemnym i przyst瘼nym piórem, dzi瘯i któremu wszystko, co si znajduje wokó nas znika. My si odpr篹amy i próbujemy pomóc bohaterom powie軼i, kibicujemy im i szybko klimatyzujemy si w ich 鈍iecie. Ciesze si, 瞠 tak lekkim, plastycznym piórem Pani Mirek uda這 si mi zaplanowa kilka godzin 篡cia przerywaj帷 wszystkie najczarniejsze my郵i i problemy. Wida po stylu, 瞠 nie jest to pierwsza ksi捫ka napisana przez Pani Krystyn, a enta z rz璠u. Wida to do鈍iadczenie, wpraw. Wie, jak zaj望 czytelnika tym, co opisa豉 w lekturze.
Niezmiernie si ciesz, 瞠 w ko鎍u da豉m szans polskiej autorce i wiem, 瞠 nadal b璠 czyta jej kolejne powie軼i. Zdecydowanie Wam polecam 安iat這 o Poranku cho熲y ze wzgl璠u na lekkie pióro, które powinno przypa嗆 do gustu ka盥emu Czytelnikowi.
Moja sympatia do babci Kaliny jeszcze bardziej uros豉. Kocham t kobiet normalnie! Nie, 瞠bym narzeka豉 na swoje babcie, czy co, ale Pani Kalina to posta niezwykle ciep豉, pe軟a energii, wyrozumia這軼i i mi這軼i. Ci篹ko znale潭 drug tak babci, naprawd. Chyba, 瞠 to ja 篡j w okolicy, gdzie nie ma idealnych bab na miano babci Kaliny. :)
Mamy okazj bli瞠j w tej cz窷ci zapozna si z my郵ami najstarszego z rodze雟twa, Micha豉. Chwilami mia豉m ochot nat逝c mu, za to, 瞠 nie ujawni swoich my郵i na pocz徠ku i sta si masochist, rani samego siebie z w豉snej, g逝piej przyczyny. Zas豉nia si wszystkim, co mo磧iwe, a mnie krew zalewa豉. Ale i tak go lubi豉m, bardzo.
Bartek to m康ry ch這pak, nie wie, 瞠 jest pod lup swego starszego brata. Nie wie, 瞠 jego uczucia s ca趾iem inaczej odbierane ni jakie s naprawd. Niemniej jednak polubi豉m tego weso趾a.
Z kolei siostra obu braci, Magda - to dziewczyna, o której ci篹ko jest mi skonstruowa my郵i, a gdzie tam dopiero zdanie. Raz j rozumia豉m, raz nie. Chwilami jej wspó販zu豉m, a momentami chcia豉m j zamordowa za to, jak si zachowuje. Raz to przegi窸a, strzeli豉m na ni focha i nadal jest na ni obra穎na. :P Mam co do niej mieszane uczucia, niestety.
Jest jeszcze Antek, Bianka, Patrycja, Konstanty i jego rodzice Dorota i Mirek, ale tym razem nie b璠 opowiada za du穎, by Wam nie zaspoilerowa zbyt wiele. Na pewno si za to na mnie nie pogniewacie.
Reasumuj帷 bohaterowie s w pe軟i wykreowani, których szybko idzie polubi, a dodatkowo s to osoby realne, wyci皻e z naszego 鈍iata. Jak widzicie powy瞠j, babcia Kalina nadal góruje nad wszystkimi i to j najbardziej lubi. Nast瘼ny jest Micha i na tym si urywa, poniewa nie przywi您a豉m si do reszty tak bardzo jak do tej dwójki.
Emocji niestety tutaj mi zabrak這, niemniej jednak jest to jedna z najprzyjemniejszych lektur tego roku. Zdecydowanie mo積a przy czytaniu jej odpocz望, zrelaksowa si i zapomnie o swoich zmartwieniach.
Jedyn, emocjonaln dla mnie scen by豉 ta, w której Magda zawali豉. Wtedy my郵a豉m, 瞠 j rozszarpi. A tak, to 瘸den rollercoaster. Owszem, odczuwa豉m pojedyncze uczucia Micha豉, mo瞠 dlatego, 瞠 polubi豉m go bardzo i by這 mi przykro, czy te czytaj帷 o my郵ach naszej babci.
Autorka potrafi oczarowa nas s這wem, 瞠 nie sposób jest si oderwa od lektury. Czyta豉m do ostatniej strony t ksi捫k, b璠帷 niezmiernie ciekawa, co wydarzy si na kolejnej stronie. I jeszcze jednej. I tak by這 a do ko鎍a.

Reasumuj帷 uwa瘸m, 瞠 jest to jedna z najprzyjemniejszych i lekkich powie軼i w tym roku, dla której warto po鈍ieci kilka chwil. Przyjemne pióro, które zatrzymuje czytelnika i nie pozwala od這篡 powie軼i na bok. Bohaterowie, którzy s sympatyczni , ale chwilami potrafi podnie嗆 ci郾ienie s realni, dzi瘯i czemu darzymy ich sympati, a mo瞠 i troch zazdro軼imy tych relacji, jakie maj z babci Kalin? Polecam t powie嗆 wszystkim zainteresowanym, oraz fanom Krystyny Mirek. Jestem przekonana, 瞠 ta lektura przypadnie Wam do gustu.
(Ko鎍z帷 t recenzj us造sza豉m za oknem 酥iewanie ptaków, jak na zawo豉nie, wiosna idzie. Szkoda, 瞠 dzi szaro buro i ponuro. - 14 marzec)
Pierwszy tom Willi pod Kasztanem by dla mnie emocjonalny ze wzgl璠u na klimat i emocje, tutaj mi tego zabrak這, ale nie zmienia to faktu, 瞠 warto po鈍i璚i troch czasu na t lekk opowie嗆, która zawiera wiele warto軼i, o których sami musicie przeczyta. :)

Ka盥a nieszcz窷liwa mi這嗆 jest inna. A jednak ludzie,którzy do鈍iadczyli tego uczucia,dobrze si nawzajem rozumiej. Opowie軼i s ró積e,ale ból ten sam.”

Nowy Rok przywita豉m kolejnym tomem serii "Willa pod Kasztanem". Bohaterowie po 鈍i徠ecznych zawirowaniach powoli wracaj do rzeczywisto軼i. Pojawiaj si nowe w徠ki i dylematy. Kluczowym momentem jest tu te mi這嗆,czas wzi璚ia sprawy we w豉sne r璚e 瞠by i嗆 w豉sn drog,uporanie si z trudn przesz這軼i. Poruszy mnie te w徠ek Doroty Mirskiej,która mimo przeciwno軼i chce walczy o ma鹵e雟two. Cz瘰to otrze德ienie przychodzi kiedy jest si bliskim straty. O tym przekona si m捫. W jakich okoliczno軼iach i jak potocz si losy bohaterów to ju w powie軼i. Mi這 sp璠zi豉m czas przy lekturze,zupe軟ie nie spodziewa豉m si,瞠 autorka tak zako鎍zy t cz窷. Jedyne co mnie lekko irytowa這 to ochy i achy nad Biank i mia豉m wra瞠nie,瞠 ka盥y si nad ni trz瘰ie jak nad przys這wiow laleczk z porcelany. Ko鎍ówka zapowiada kolejny tom,jestem ciekawa co b璠zie dalej.

Avatar u篡tkownika - karolinamazur
karolinamazur
Przeczytane:2020-07-13, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Avatar u篡tkownika - czytamdlaprzyjem
czytamdlaprzyjem
Przeczytane:2019-02-01, Ocena: 4, Przeczyta豉m, obyczajowe, 52 ksi捫ki 2019,

(...)Pani Krystyna opowiedzia豉 nam o losach przeci皻nych ludzi, którzy maj swoje rado軼i i troski, jak ka盥y z nas. Jednak do這篡豉 te 造磬 dziegciu, pokazuj帷 jak mo瞠 by kruche szcz窷cie. 妃ier rodziców czy porzucenie dziecka przez rodzica potrafi zostawi w dzieciach du瞠 obci捫enie emocjonalne. Nawet jako doro郵i cz瘰to nie potrafi pogodzi si z zaistnia陰 sytuacj. Problemy, z którymi zmaga si ka盥y z bohaterów potrafi przyt這czy. Jednak jest na to sposób, wystarczy szczerze rozmawia o swoich uczuciach i oczekiwaniach, a 篡cie stanie si prostsze, o czym przekonali si Micha i Blanka. Wa積e te jest aby rozwi您a wszelkie tajemnice i nie pozwoli aby niedomówienia sprawi造, 瞠 cz這wiek poczuje si przyt這czony swoim 篡ciem.
Moje serce skrad豉 babcia Kalina, która stara si znale潭 wyj軼ie z ka盥ej sytuacji i nie zamierza u瘸la si na swój los. który nie zawsze by dla niej 豉skawy.
"安iat這 o poranku" jest powie軼i, która potrafi przyci庵n望 do siebie czytelnika, a wykreowani bohaterowie s dla niego jak znajomi z s御iedztwa. No, mo瞠 z ma造mi wyj徠kami, bo czarny charakter te musi by, aby nie by這 za s這dko. Wiadomo, od nadmiaru s這dko軼i mo瞠 zemdli. Nie jest to z pewno軼i ksi捫ka, która potarga was emocjonalnie, lecz stopniowo b璠zie odkrywa豉 sekrety bohaterów. Odkryjemy jak wa積a jest rodzina i szczera przyja潯. I nie warto knu intrygi i manipulowa lud幟i, gdy to zawsze si zem軼i na organizatorze niecnych dzia豉 (...)

Wpu嗆, cz這wieku, pi璚iu m這dych ludzi do pokoju, a ju ci si siedemna軼ie kombinacji sprzecznych uczu pojawi. (s. 143)

Micha, Magda i Bartek ζniewscy, przyrodnie rodze雟two Bianka i Antek, „znajomy” Konstanty po Bo篡m Narodzeniu i Nowym Roku wpadaj w wir uczu. Ta emocjonalna hu鈣awka nie jest dobra dla nikogo. Nawet babcia Kalina nic na to nie mo瞠 poradzi i sama gdzie gubi si w emocjonalnym 鈍iecie m這dych ludzi. Nawet czytelnik si mo瞠 pogubi, bo du穎 si dzieje w 篡ciu prywatnym i zawodowym tych m這dych bohaterów. A prawda by豉 te taka, 瞠 stara willa potrzebowa豉 rodziny…

Wszyscy staramy si post瘼owa dobrze. (s. 124)

W obecnych czasach, gdy wszystko gna do przodu, a ludzie w tym p璠zie zapominaj o sobie, swoich marzeniach, o bliskich. Presja osi庵ni璚ia sukcesu jest tak olbrzymia, 瞠 nic innego si nie liczy. Niektórzy wyzbywaj si uczu wy窺zych, staj si maszynami, zdawa這by si perfekcyjnymi, które maj wszystko pod kontrol, jak Mariusz, szef firmy. W rodzinie te wszystko trzyma 瞠lazn r瘯, o wszystkim decydowa, manipulowa 穎n i dzie熤i, a przyszed kryzys, zapanowa chaos.

Patrycja, matka Bianki, to zgorzknia豉 kobieta walcz帷a o utrzymanie urody. Dawno temu odpu軼i豉 walk o siebie, o prawd. Odpu軼i豉 sobie 篡cie. Jej posta wzbudzi豉 we mnie wiele negatywnych uczu i podziwiam jej córk za to, 瞠 z ni egzystowa豉. Jak to bywa u Krystyny Mirek, negatywne postacie zas逝guj na dobro i przechodz metamorfoz. Patrycja podniesie r瘯awic, a styl, w jakim to zrobi豉, zas逝篡 na moje uznanie. Przyk豉d Luizy, kierowniczki z banku, pomin milczeniem. To doskona造 antyprzyk豉d. I o dziwo, ciekawi mnie jej dalsze losy.

Zupe軟ie inne podej軼ie do 篡cia ma babcia Kalina. To kobieta pe軟a ciep豉, dobroci, wra磧iwo軼i i domowych zapachów. Ludzie do niej lgn, nawet matka Konstantego, która w ko鎍u zacz窸a mówi w豉snym g這sem. Ma pe軟e r璚e ludzkich losów. Jak je rozplecie? A mo瞠 zaplecie? Jej m康ro嗆 篡ciowa jest w stanie dokona rzeczy niemo磧iwych. Wypieki i potrawy jak najbardziej te. A czytelnik g這dnieje.

Kto szuka, ten znajdzie, a kto wytrwale czeka, b璠zie nagrodzony. (s. 112)

Bywa tak, 瞠 trzeba na swoje barki wzi望 ci篹ar wszystkich problemów – swoich, bliskich, znajomych i innych. Jakby los chcia pokaza, 瞠 nam poka瞠. Nale篡 by silnym i wytrwa, cierpliwie czeka na 安iat這 o Poranku. Autorka w powie軼i poruszy豉 tak mnogo嗆 tematów, 瞠 nawet nie zamierzam wymieni ich wszystkich. Na pierwszym miejscu wysuwaj si uczucia wszystkich bohaterów zwi您ane z mi這軼i, z trosk o m這dsze, doros貫 rodze雟two, problemy zawodowe i kariera, funkcjonowanie rodziny, relacje m捫 – 穎na. I instytucja babci – nie do zast徙ienia.

砰cie to gównie zwyk貫 dni. To ich jako嗆 okre郵a poziom naszego szcz窷cia. (s. 129)

Jak瞠 m康re s to s這wa! Jak瞠 wa積e! Jak wiele u鈍iadamiaj czytelnikowi. Niby takie oczywiste, a jednak powoduj, 瞠 cz這wiek zatrzymuje si w miejscu i duma. Niby tak niewiele potrzeba do szcz窷cia, a jednak wydaje si ono bardzo odleg貫. Czasami wystarczy豉by szczera rozmowa, ws逝chanie si we w豉sne uczucia, potrzeby. Owszem, ludzie b陰dz, taka ich natura, lecz nie s maszynami. Czasami po prostu nie chce im si czego zrobi, maj gorszy dzie. Ale jest jutro i nowy dzie, nowe spojrzenia na 鈍iat. Nadzieja. 安iat這 o Poranku j Wam da.

Inne ksi捫ki autora
Prawdziwa mi這嗆
Krystyna Mirek0
Ok豉dka ksi您ki - Prawdziwa mi這嗆

Zamek Cantendorf d逝go skrywa  w swoich murach mroczn tajemnic. Stra積iczka sekretu wyjawia go przed 鄉ierci hrabiemu Aleksandrowi. Je郵i dziedzic...

Szcz窷cie za horyzontem
Krystyna Mirek0
Ok豉dka ksi您ki - Szcz窷cie za horyzontem

Czasem spalone mosty to najlepszy pocz徠ek. Justyna pope軟ia wielki b陰d, po którym nie mo瞠 ju wróci do dawnego 篡cia: pracy w eleganckim...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Nawiedzone kolonie