¦wiat³o ze snów

Ocena: 5 (3 g³osów)

Przewrotna i wzruszaj±ca opowie¶æ o mi³o¶ci, która ocala...

Alicja Stajer ¿yje tak, jak ¿yje ro¶lina – w jednym miejscu. Trzyma siê kurczowo tego, co znane, nie wyobra¿aj±c sobie, ¿e mog³aby kiedykolwiek wyj¶æ ze swojej strefy komfortu. James Hardy jest jej przeciwieñstwem ¬¬– doskonale zna smak ryzyka, które by³o sta³ym elementem jego codzienno¶ci w czasach, gdy wspó³pracowa³ z rosyjsk± mafi±. I choæ uda³o mu siê zerwaæ z pó³¶wiatkiem, w jego g³owie wci±¿ szalej± demony przesz³o¶ci… Nieoczekiwana wspólna podró¿ do USA bêdzie dla nich prawdziwym testem, podczas którego zmierz± siê ze wszystkimi swoimi lêkami i g³êboko skrywanymi emocjami. Czy uda im siê dotrzeæ do fina³u tego szalonego scenariusza, który przygotowa³ dla nich przewrotny los?

Informacje dodatkowe o ¦wiat³o ze snów:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-01-18
ISBN: 9788382196054

wiêcej

Kup ksi±¿kê ¦wiat³o ze snów

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

¦wiat³o ze snów - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2022-04-20, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2022,

"¦wiat³o ¿e snów" zauroczy³o mnie od pierwszych stron. Lekko¶ci± fabu³y, interesuj±cymi dialogami,akcj± bez zbêdnych udziwnieñ oraz wzruszaj±cymi, dobrze wplecionymi w±tkami obyczajowymi.
Alicja uwa¿a siê za nijak±, prost± dziewczynê bez polotu. Narzeczony j± rzuca, z prac± te¿ pod górkê. Wszystko widzi w szaro¶ci, a do tego mêcz± ja napady paniki. Kiedy w kawiarni staje w obronie pewnej dziewczyny, dostaje propozycjê zagrania w filmie w USA. Kwota, któr± proponuje jej ekipa filmowa zdecydowanie pomaga podj±æ decyzjê. Pakuje siê i wyje¿d¿a zmierzyæ siê z aktorstwem.
Od samego pocz±tku nie wierzy w swoje mo¿liwo¶ci i z pewn± obaw± obserwuje zachowanie, zapieraj±cego dech w piersiach Jamesa, który upar³ siê w³a¶nie na ni± w roli g³ównej. Alicja wchodzi w sam ¶rodek brutalnego ¶wiata.
Czy Alicja prze³amie swoje obawy i odnajdzie siê w Hollywoodzkim ¶wiecie?
A mo¿e James ma bardziej egoistyczne plany ni¿ tylko nakrêcenie dobrego filmu?
Ksi±¿ka wci±ga swoj± prostot±. Znajdziemy w niej romans, erotyk, ale równie¿ wejdziemy w niebezpieczny ¶wiat mafii. Od pierwszych stron czuæ by³o narastaj±c± chemiê miêdzy g³ównymi bohaterami. Z niecierpliwo¶ci± czeka³am na rozwój wydarzeñ i moment wybuchu namiêtno¶ci miêdzy nimi. Alicja swoj± inteligencj± i dobroci± potrafi³a zjednaæ sobie ludzi w zupe³nie obcym kraju. Obserwujemy przemianê z szarej myszki w pewn± siebie, potrafi±ca walczyæ o swoje kobietê sukcesu, która uciera nosa rozkapryszonej Sophie.
Momentami wstrzyma³am oddech, kiedy akcja robi³a niebezpieczna, bo nie ukrywam, ¿e ksi±¿ka trzyma w napiêciu
i do ostatnich stron nie wiadomo, jak autorka zakoñczy historiê.
Naprzemienna narracja budowa³a napiêcie i mogli¶my poznaæ punkt widzenia obydwu g³ównych postaci.
Trochê brakowa³o mi rozbudowania w±tku bohaterów pobocznych, ale mam nadziejê, ¿e bêdzie kontynuacja histori i wszystko siê wyja¶ni.
Ksi±¿ka zaskoczy³a mnie pozytywnie.
Po przeczytaniu opisu nie by³am do koñca przekonana, pomy¶la³am kolejna opowie¶æ o z³ym ch³opcu i nie¶mia³ej dziewczynie. Jednak styl autorki wci±gn±³ mnie i oprócz mafijnych porachunków i filmowego ¶wiata dosta³am walkê o swoje marzenia, stopniowo budowan± namiêtno¶æ, wychodzenie z mroku przesz³o¶ci oraz odnajdywanie swojej warto¶ci.
Polecam!

„¦wiat by³by doskona³ym miejscem,
gdyby ludzie postêpowali zgodnie z zasadami.”

Zagraæ w filmie, byæ aktorem/aktork± - to marzenie nie jednej m³odej osoby. Z czasem odchodzi ono w niepamiêæ i ¿ycie toczy siê w³asnym rytmem, spychaj±c nasze nastoletnie mrzonki w niebyt. Czasami zdarzaj± siê jednak sytuacje, ¿e sny o s³awie spe³niaj± siê w najmniej oczekiwanym momencie, tak jak u bohaterki ksi±¿ki „¦wiat³o ze snów”.

Alicja Stajer ma 29 lat, tkwi wci±¿ w tym samym miejscu, boi siê zmian i nie lubi t³umów. nie postrzega siebie jako atrakcyjn± kobietê, czuj±c siê szar± myszk± nie wart± uwagi. ¯yje z dnia na dzieñ, nie wychodz±c ze swojej strefy komfortu, nie lubi zwracaæ na siebie uwagê innych. Do tego ma nerwicê lêkow±, która nie pozwala jej normalnie funkcjonowaæ. Jednocze¶nie jest osob±, która nie potrafi przej¶æ obojêtnie obok i tam, gdzie jest to konieczne u¿ywa mocnych s³ów, odwa¿nie stawiaj±c czo³a w obronie s³abszych lub swoim. Jej odwaga i celne riposty wywo³ywa³y u mnie u¶miech i w my¶lach bi³am jej brawo, gdy na przyk³ad kilkoma trafnymi s³owami potrafi³a zgasiæ i wprawiæ w zdumienie zarozumia³± celebrytkê uwa¿aj±c± siê za nieprzeciêtnie zdoln± i piêkn±. Obserwujemy jak ze skromnej, cichej wycofanej i st³amszonej przez swego by³ego ch³opaka, staje siê pewn± siebie, znaj±c± swoj± warto¶ci kobiet±. A to wszystko za spraw± Jamesa Hardy’ego, który pewnego dnia dostrzeg³ w niej diament, który wymaga³ odpowiedniego oszlifowania, by móg³ pokazaæ swój prawdziwy blask.

James Hardy jest producentem filmowym, w³a¶cicielem luksusowego hotelu i nocnego klubu na obrze¿ach Los Angeles. Przyje¿d¿a do Polski z ekip± hollywoodzkich filmowców, by poszukaæ odpowiednich plenerów do najnowszego projektu. Od jakiego¶ czasu ¶ni mu siê dramatyczna sytuacja, w której nagle pojawia siê dziewczyna, od której bije niesamowite ¶wiat³o. Siedz±c przy kawiarnianym stoliku przy rynku obserwuje scenê, w której kobieta staje w obronie dziewczyny o¶mieszanej przez polsk± ekipê telewizyjn± krêc±c± program „Jak ciê widz±, tak ciê pisz±”. Dociera do niego, ¿e Alicja przypomina mu dziewczynê ze snu, o której on planuje nakrêciæ film krótkometra¿owy ukazuj±cy sny g³ównego bohatera.

„wszystko, co kochasz, zostanie prawdopodobnie utracone,
ale mi³o¶æ powróci do ciebie w taki czy inny sposób”

„¦wiat³o ze snów” to powie¶æ napisana z rozmachem, z dobrym pomys³em, w któr± wnika siê niepostrze¿enie. Zaczyna siê niepozornie, jak ka¿dy romans ale z czasem, dosyæ szybko, orientujemy siê, ¿e znajdujemy siê w ¶rodku pe³nych emocji wydarzeñ. Wszystko w niej zagra³o doskonale, wybrzmia³o do ostatniej linijki, nie pozostawiaj±c nic przypadkowi czy pominiêciu. Od pomys³u, poprzez stworzone postacie, miejsce akcji i fabu³ê a¿ po emocjonuj±ce zakoñczenie. Nie brakuje w niej oczywi¶cie scen erotycznych, które jednak nie przes³aniaj± g³ównych w±tków i pojawiaj± siê dopiero w drugiej po³owie fabu³y. S± czasami opisane delikatnie, a czasami mocno i odwa¿nie, lecz to wed³ug mnie, nadaje charakter temu, co dzieje siê miêdzy dwojgiem ludzi. Je¶li jednak kto¶ nie lubi tego rodzaju scen, mo¿e je pomin±æ, bo historia jest tego warta. Wbrew pozorom nie jest to ckliwy, prosty romans, lecz dobrze napisana opowie¶æ, w której zaznacza siê te¿ w±tek mafijny i sensacyjny. Wch³ania od samego pocz±tku wprowadzaj±c do ¶wiata celebrytów, pokazuj±c jego ciemne i radosne strony, wplataj±c w to mafijne rozgrywki i mi³osne dr¿enie serca. Bardzo rozczuli³o, wzruszy³o, ale te¿ poruszy³o mnie podej¶cie Alicji do zwierz±t i losy jej ukochanego pupila Rocco. Ten w±tek wprowadza dodatkowy element, dziêki któremu g³ówna bohaterka daje siê jeszcze bardziej lubiæ.

To ksi±¿ka, która zaskoczy³a mnie pozytywnie stylem, sposobem prowadzenia uwagi poprzez naprzemienn± narracjê i opleceniem znanych schematów w ciekaw±, ¶wie¿± formê, dziêki czemu przeczyta³am j± niemal jednym tchem. Opowiada o wychodzeniu z cienia swej osobowo¶ci, uczeniu siê dostrzegania swoich warto¶ci, wyborach, odwadze, niepoddawaniu siê s³abo¶ciom, ale te¿ wykorzystywaniu szans stawianych przez ¿ycie i dostrzeganiu w drugiej osobie, tego, czego inni nie widz±.

Trudno mi co¶ napisaæ o Grahamie Shaw, gdy¿ nie ma o nim (niej?) ¿adnych informacji. Jest to dla mnie dziwne, gdy¿ powie¶æ, któr± on/ona debiutuje jest naprawdê dobra. Domy¶lam siê tylko, ¿e pisarz/pisarka pochodzi z Polski, gdy¿ w stopce redakcyjnej nie ma tytu³u w obcym jêzyku, a poza tym wydawnictwo Novae Res stawia na polskich pisarzy.

Ksi±¿kê przeczyta³am, dziêki wydawnictwu Novae Res

Avatar u¿ytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2022-02-19, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam,

American dream. Ile osób marzy, by dosiêgn±³ w³a¶nie ich? I na tym poniek±d oparta jest ta powie¶æ. Na pojawiaj±cej siê znik±d szansie na to, by znale¼æ siê w równoleg³ym ¶wiecie i spe³niæ marzenie, o którym nawet siê nie my¶la³o. A wszystko przez sen, nawiedzaj±cy cz³owieka o potê¿nych mo¿liwo¶ciach. Czy warto wierzyæ w wizje pojawiaj±ce siê w trakcie nocnego odpoczynku, je¶li s± tak mocno oddzia³uj±ce na cz³owieka, tak powtarzalne, wydaj± siê byæ tak bliskie? Czy dziewczyna znik±d ma szansê na karierê? A mo¿e to tylko pretekst do zdobycia czego¶ wiêcej, chocia¿by mi³o¶ci? Jedno jest pewna, ta podró¿ do Los Angeles zmieni wszystko.
Alicja boryka siê chyba przede wszystkim z samotno¶ci±. Jej ostatni ch³opak by³ totaln± pora¿k±, a poniek±d przez niego zatraci³a du¿o wiêcej ni¿ czas po¶wiêcony na zwi±zek. Oddalona od rodziców, brata, w otoczeniu jedynie dalekich znajomych, zdaje sobie sprawê, ¿e co¶ w jej ¿yciu posz³o nie tak. Jedna przypadkowa wizyta w kawiarni, jedna przypadkowa sprzeczka, jedno przypadkowe spotkanie- los lubi takimi przypadkami zmieniaæ swoje koleje. Ale czy szansa, któr± otrzymuje Alicja bêdzie jej szczê¶liwym trafem czy mo¿e gwo¼dziem do trumny?
James to mê¿czyzna tajemniczy, który niechêtnie odkrywa jakiekolwiek karty zwi±zane ze swoj± przesz³o¶ci±. Oprócz licznych podbojów i fortuny na koncie na pró¿no szukaæ o nim informacji. Co jaki¶ czas przydarzaj± mu siê realistyczne sny, które chce w pewien sposób zekranizowaæ. Alicja jest dla niego ziszczeniem tych wizji na jawie. Poznajemy go jako opiekuñczego, troskliwego mê¿czyznê, jednak podskórnie czujemy, ¿e pod fasad± kryje siê wiele wiêcej. Ale czy bezpiecznym jest poznawaæ kolejne warstwy jego osoby i rozbijaæ mur, który wokó³ siebie stworzy³? Wszak czyje¶ serce mo¿e siê na tym bole¶nie pokaleczyæ.
Graham Shaw w ¶wietny sposób przedstawia blaski i cienie ¿ycia w Los Angeles. Miasto Anio³ów czy mo¿e jednak Diab³ów? Tutaj wszystko jest mo¿liwe.. Tytu³ ksi±¿ki nie jest przypadkowy, raczej idealnie oddaje jej istotê. Kreacja bohaterów robi wra¿enie, zw³aszcza je¶li chodzi o Jamesa. Jego tajemnice, zarówno te z przesz³o¶ci jak i tera¼niejszo¶ci, napêdzaj± fabu³ê i wzbudzaj± ciekawo¶æ czytelnika. Warto te¿ wspomnieæ o dwóch fantastycznych elementach, które maj± miejsce w ksi±¿ce, a z którymi rzadko spotkaæ siê mo¿na w literaturze. Po pierwsze postaci nie s± idealne, s± ludzkie, zarówno je¶li chodzi o ich zachowania jak i chocia¿by problemy zdrowotne. Nie s± cyborgami, s± zwyczajnymi lud¼mi, których tworz± tak¿e niedoskona³e elementy. Po drugie podjêty tu zosta³ w±tek zwierz±t, znêcania siê nad nimi, konieczno¶ci opieki nad niechcianymi stworzeniami i tym, jak wielu futrzanych podopiecznych potrzebuje pomocnej d³oni. Urozmaiceniem fabu³y by³o wprowadzenie niebezpiecznych w±tków, które sprawi³y, ¿e ¿ycie bohaterów nabra³o rumieñców nie tylko w kwestii ich wzajemnego przyci±gania. To ciekawa i wielokrotnie zaskakuj±ca propozycja, po któr± warto siêgn±æ.

Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;