Symfonia życia

Chyba wszyscy od czasu do czasu zastanawiamy się, co by było, gdybyśmy w swoim dotychczasowym życiu podjęli inne kluczowe decyzje. Jak potoczyłyby się nasze losy, gdybyśmy poszli odmienną drogą niż ta, która doprowadziła do tu i teraz? Czy nasze życie przebiegłoby korzystniej? Czy dobrze wybraliśmy podążając szlakiem marzeń? Czy słusznie postąpiliśmy, racjonalnie rozważając „za i przeciw”?

Czy gdzieś, „obok nas” istnieją nasze równoległe kopie realizujące inne przeznaczenia? Jeśli tak, czy odczuwamy czasami, na krawędzi percepcji, ich radości i smutki?

W najnowszej powieści Marcina Sergiusza Przybyłka poznajemy losy Borysa Splita, którego historia rozpoczyna się dylematem: podążyć za sugestiami rodziny, czy realizować pasję. Każda droga brzemienna jest w konsekwencje i kryje kolejne wybory. Czytelnik śledzi te rozwidlające się ścieżki i coraz głębiej poznaje tajemnice ludzkiego losu.

„Symfonia życia” jest wielowątkową opowieścią poprowadzoną z precyzją i literackim kunsztem. Niczym słuchając złożonego muzycznego utworu odkrywać będziemy nowe emocje ukryte pod warstwą codzienności, doświadczymy równowagi szczęścia i żalu, euforii i przygnębienia, światła i ciemności, i poznamy prawdy, które… zrodzą kolejne pytania.

Informacje dodatkowe o Symfonia życia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2019-09-01

Kup książkę Symfonia życia

Symfonia życia - opinie o książce

Każdy z nas czasem się zastanawia co by było gdyby? Co by było gdybyśmy poszli do innej szkoły? Kim wtedy bylibyśmy? Nasze życie to ciągłe podejmowanie decyzji. Codziennie musimy się zmierzać z rzeczywistością, cały czas podejmujemy jakieś decyzje, większość z nich to błahostki ale w ważnych dla nas etapach życia rzutują one na nasze całe życie.
Ta książka jest takim prześledzeniem kilku ścieżek życia Borysa Splita w zależności od tego jaką podejmie decyzję. Co się wydarzy gdy Borys pójdzie do szkoły prawniczej zgodnie z marzeniami rodziców a co gdy pójdzie w zgodzie ze swoimi pragnieniami na fizykę? Co w przypadku gdy napotyka na swojej drodze ważne mu kobiety? Może zmieni zainteresowania? Zostanie pisarzem albo muzykiem? Bywa, że o naszym życiu decyduje kilka minut, gdybyśmy się w danej sytuacji pojawili kilka minut wcześniej bądź później, wypadki mogłyby się potoczyć inaczej.
Autor poczynił w przypadku tej książki porządny research, dokładnie zbadał jak wygląda hermetyczny świat fizyków badających atomy, czy trudy wybijania się kapeli muzycznej albo jak od środka wygląda świat aktorów itp. W zależności od danego toru życiowego Borysa to znajdujemy się w tym świecie, jestem pod wrażeniem ogromu pracy włożonej w to odzwierciedlenie danego życia.
Śledząc te różne warianty życia Borysa, widzimy że w każdym są inne problemy, wzloty i upadki, szczęście i cierpienie. Nie ma idealnego życia, w każdym coś się dzieje, czasem myślimy sobie, byłoby nam lepiej gdzieś tam ale czy na pewno? Byłyby inne problemy niż mamy obecnie.
Człowiek w zależności od sytuacji zachowuje się różnie, tak jak wymagają tego okoliczności ale tak naprawdę w głębi duszy pozostaje taki sam.
Ta książka zawiera wiele ciekawych metafor i prawd życiowych. Skłania do refleksji nad naszym życiem, nad tym jakie podejmujemy decyzje. Zawiera ogrom rozważań filozoficznych: Czym jest czas? Czym jest przeszłość czy teraźniejszość? Co czujemy gdy umieramy? Jaka śmierć jest lepsza?
Na przeszłość nie mamy wpływu, możemy mieć wpływ na teraz i naszą przyszłość i cieszmy się z tego co mamy, bo niekoniecznie w innej sytuacji byłoby lepiej.
Te różne warianty życia Borysa zostały rozdzielone, dobrze się to czyta, czytelnik się w nich nie gubi. Dobrze dopracowana historia. Jedyne co mi się nie podoba to to, że w każdym Borys odnosił sukces nawet jeśli okupiony upadkami i cierpieniem to chciałabym zobaczyć jego życie jako zwykłego nieutalentowanego człowieka.
Grubość może przerażać ale nie nudzi więc szybko ją się czyta. Śmiało mogę ją polecić.

Sprzedaż albo smierć!?
Marcin Przybyłek0
Okładka ksiązki - Sprzedaż albo smierć!?

Nie martw się! Uśmiechnij się! Twoje obrzydzenie do własnej pracy to naturalny, zdrowy odruch! Oznacza, że nie jesteś stracony/starcona! Jeśli jeszcze...

Czas silnych Istot. Księga 2
Marcin Przybyłek0
Okładka ksiązki - Czas silnych Istot. Księga 2

Niebo nad planetami Imperium Tao pociemniało. Czy pół miliarda jednostek wroga to dużo? Dowódca dziesięciomilionowej armii WayEmipre, Admirał Geoffrey...