Szachy. Mój pierwszy podręcznik

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2018-02-06
ISBN: 978-83-7971-765-1
Ilustracje: József Haui

Witamy w świecie szachów!

Szachy to najpopularniejsza gra planszowa na świecie.

Partie szachowe przy niezmiennych zasadach rozgrywane są od stuleci i codziennie miliony graczy siada przy szachownicy. Dzięki tej książce dzieci poznają podstawy gry w szachy i nauczą się sztuczek, które pomogą im wygrać niejedną partie szachów.

W średniowieczu umiejętność gry w szachy uznawana była za tak dużą zaletę, że bez niej nie pasowano nikogo na rycerza. Dzięki tej książce każdy może zostać odważnym rycerzem 64 pól.

Mamy nadzieję, że dzieci, które sięgną po tę książkę, będą czerpać tyle samo przyjemności z jej czytania, ile my czerpaliśmy z jej tworzenia.

Szykujcie szachownicę i niech rozpocznie się zabawa!

Kup książkę Szachy. Mój pierwszy podręcznik

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2018-06-10, Przeczytałem, Mam,
Zostań rycerzem 64 pól Szachy to niezwykle popularna na świecie, znana od stuleci gra strategiczna. A może raczej – biorąc pod uwagę jej rozliczne warianty – rodzina gier strategicznych. Za kraj jej pochodzenia uznaje się Indie. Już w VI wieku grywano tam w pierwowzór współczesnych szachów. Podstawowa gra (udoskonalona najprawdopodobniej w Persji) oparta jest od dawna na niezmiennych zasadach. W średniowieczu jej znajmość była wymagana, by zostać pasowanym na rycerza. Jej rolę doceniali – i, być może, doceniają i dziś – niektórzy stratedzy wojskowi. Uczy myślenia na kilka kroków naprzód, przewidywania, planowania, cierpliwości, koncentracji, umiejętności przegrywania z kimś lepszym, zdrowego uporu w dążeniu do sukcesu (jak w sporcie). Pomaga w ćwiczeniu pamięci. Książka Szachy. Mój pierwszy podręcznik jest przeznaczona prede wszystkim dla dzieci, które chciałyby poznać w szachy od podstaw. Zasady jej są dosyć proste, ale sama gra nie jest zbyt łatwa w opanowaniu. Osiągnięcie wyższego stopnia „wtajemniczenia” wymaga ćwiczenia i wieloletniej praktyki, najlepiej pod okiem kogoś doświadczonego. W szachach wprost sprawdza się zasada: praktyka czyni mistrza. Szachy zostają omówione w książce w bardzo atrakcyjny sposób, wciągający sposób. To nie nudny, systematyczny wykład, a raczej opowieść o szachach z wykorzystaniem ...

Opinie o książce - Szachy. Mój pierwszy podręcznik

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2018-06-20, Ocena: 6, Chcę przeczytać, 26 książek 2018,

SZACHY - wspaniała rozrywka, rozwijająca wyobraźnię zabawa i sport, który od stuleci cieszy się wielką popularnością na całym świecie! Z tych też oto powodów warto zaszczepiać miłość do tej gry już od najmłodszych lat, tak by dziecko mogło cieszyć się przyjemnością z tej zdrowej i fantastycznej zabawy, jak i też by gra ta wpływała jak najkorzystniej na jego rozwój. Doskonałą pomocą ku zachęcaniu dziecka do zainteresowania się szachami, może być lektura wspaniałej książki pt. "Szachy. Mój pierwszy podręcznik", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Jedność!

Jak na każdy podręcznik przystało, taki i ta dziecięca pozycja przede wszystkim uczy gry w szachy! Uczy, w sposób niezwykle prosty, przystępny i zrozumiały dla każdego dziecka, które wraz z lekturą tej książki pozna znaczenie poszczególnych figur, niezbędne kroki przygotowania do gry, jak i wreszcie ruchy oraz zasady, jakie w niej obowiązują! To jednak nie wszystko, gdyż książka ta zawiera w sobie także krótki zarys historii gry w szachy, jak i zbiór cennych porad i wskazówek względem tego, jak najłatwiej odnosić przyszłe, szachowe zwycięstwa! A wszystko to zostaje nam tu podane w bardzo pięknej, przyjemnej i niezwykle bajkowej szacie graficznej:)

Ten niezwykle intrygujący poradnik autorstwa Ferenca Halásza i Zoltána Géczi, spełnia w jakimś stopniu moje dziecięce marzenia! Spełnia za sprawą bardzo prostej, logicznej i czytelnej lekcji nauki gry w szachy, której to niestety za moich czasów nie było sposób uświadczyć. Wtedy istniały bowiem tylko szare, toporne i skomplikowane podręczniki, nie zachęcające do zagłębienia w ich treści. W tym przypadku jest zupełnie inaczej, gdy oto ta piękna, kolorowa, napisana bardzo prostym i ciepłym językiem, a do tego utrzymana w bajkowym anturażu pozycja, sama przekonuje nas do tego, by zasiąść do nauki tej szlachetnej i pięknej gry! Zachęca także tym, iż nauka ta przybiera tu postać fascynującej zabawy dla dziecka - ale również dobrze i osoby dorosłej, która przy wtórze śmiechu, odkrywa krok po kroku meandry tego sportu...

Wielką zaletą tej książki jest bez wątpienia jej niezwykle zabawny charakter. Otóż strony, tekst i piękne ilustracje niniejszej pozycji wypełnia przedni humor, występujący to chociażby pod postacią prześmiesznych dialogów pomiędzy poszczególnymi pionami na szachownicy, m.in. króla względem gońca, do którego ten ma "swoiste pretensje" wobec jego nieroztropnych ruchów;) Dzięki temu też spotkanie z tym poradnikiem niesie nam sobą wspaniałe, piękne i bardzo bezpieczne emocje - idealnie dostosowane do potrzeb dziecięcego adepta nauki gry w szachy. Ów humor, w połączeniu z bajkowym charakterem tej narracji, czyni tę lekturę bardzo przyjemną, radosną i niezwykle familijną, gdyż tak naprawdę to odkrywanie tej książki w gronie rodzinnym, czyni ją najciekawszą!

Duże słowa uznania należą się tu autorom i wydawcy, ze względu na piękne wydanie i przejrzysty układ tego poradnika. Piękne, za sprawą malowniczych ilustracji, wspaniałych kolorów, wyrazistej czcionki i doskonałej jakości papieru, a także twardej okładki, która nadaje szyku i klasy tej pozycji. Jeśli idzie zaś o układ, to ten prezentuje się przede wszystkim bardzo przejrzyście, czytelnie i przystępnie, tak by krok po kroku wprowadzać nas w rzeczywistość szachowego świata, ale także i umiejętnie stopniować kolejne jego poziomy - by nie było nazbyt trudno na początku, ale idealnie "w sam raz"!:)

Co do meritum tej publikacji - czyli nauki gry w szachy, to prezentuje się tu ona bardzo ciekawie, przyjemnie i co najważniejsze - prosto! To podstawy, następnie pierwsze kroki na szachownicy, a potem już kwintesencja rozgrywki, czyli skuteczne szarże, pewne obrony i nietuzinkowe decyzje, wprawiające przeciwnika w osłupienie! Jednak i tak najważniejsza jest ta powtarzana tu nieustannie prawda, iż książka ta uczy gry w szachy w sposób lekki, przyjemny, a przy tym owocny w efekty, co jest naprawdę wielką sztuką! Myślę, że do tej pory chyba nie powstał lepszy i lepiej przystosowany do możliwości dziecka podręcznik nauki w tę piękną grę!

"Szachy. Mój pierwszy podręcznik", to idealna propozycja dla każdego dziecka, które uwielbia gry, intelektualną rozrywkę i rywalizację w sportowym duchu. To wszystko przyniesie mu gra w szachy, która będzie prostą, łatwą i przyjemną po lekturze tej oto książki. Kto wie, być może właśnie ta pozycja przyczyni się do narodzin polskiego mistrza szachowego, z którego to międzynarodowych sukcesów będziemy wszyscy dumni! Oby tak się stało..., a tymczasem polecam sięgnięcie po tę książkę - naprawdę warto!

Sekret Heleny
Lucinda Riley;