Szafira

„Szafira” to bogato ilustrowana, rymowana opowieść dla najmłodszych czytelników. Mali fani literatury znajdą w niej wszystko to, co powinni znaleźć w bajce: smoki, zamek, piękną królową oraz… wątek kulinarny! Nie od dziś przecież wiadomo, że droga do serca (nie tylko królowej) wiedzie przez żołądek.

Informacje dodatkowe o Szafira:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Borgis
Data wydania: 2019-06-01
Język oryginału: Polska

Kup książkę Szafira

Szafira - opinie o książce

Kolejny raz sięgam po bajkę i kolejny raz, ze spokojną głową, sercem i sumieniem mogę Wam polecić. Nawet jeśli połowa ludzi na świecie uzna, że chyba brakuje mi piątej klepki, albo nie dojrzałam do tego, by czytać literaturę dla dorosłych. Nie ważne!

Ważne jest to, że w pomysłowy sposób, tak prosta rzecz jak śniadaniowe danie – jajecznica – otrzymała swoją małą historię! Jeśli mówimy o tekście jest napisany zgrabnie, rymowanie, lekko i na pewno zrozumiale dla naszych pociech – to bardzo ważne, a zarazem to naprawdę trudna sprawa pisać dla młodszych czytelników, bo oni są naprawdę wymagający! Opowiada o wyborze tytułowej, surowej królowej Szafiry, męża. Kandydatów było trzech i jak można się domyślić – wygrał twórca śniadania =)

Na pewno ogromnym atutem jest tu oprawa graficzna. Począwszy od okładki, poprzez obrazki w treści i różnobarwny asortyment kolorów jakie tutaj zostały zastosowane. To książeczka, która już wizualną stroną przyciąga, nawet jeżeli jest króciutka. Mamy smoki, bohaterów, zamki – czego chcieć więcej? Brać i czytać! ♥

Pamiętacie ten beztroski świat dzieciństwa, kiedy każda codzienna czynność przeradzała się w prawdziwą przygodę? Jak wspinaliśmy się po drzewie by z góry spojrzeć na bezkresy królestwa, którym władamy? Jak na balu w przedszkolu/szkole przywdziewaliśmy kolorowe stroje, jednocześnie stając się postacią, którą odgrywamy?
Dzieci są niesamowite. Żyją teraz - nie jutro, nie wczoraj. Kolorują świat uśmiechem, tworzą światy o których nam się nawet nie śniło.

Taka też jest bajka - rymowanka spod pióra Krzysztofa Michałowskiego - "Szafira".
Autor w zmyślny sposób z prozaicznej czynności jaką jest zrobienie... uwaga... JAJECZNICY.... utworzył baśniową historię ze smokami, zamkami i... tytułową księżniczką, o której rękę starają się zalotnicy. Jak w każdej dobrej bajce mamy tu zarys niegodziwości, którą zwycięża oczywiście czystość zamiarów i dobro.

Warto tutaj wspomnieć o historii powstania bajki. Autor wraz z dwójką dzieci stanął w obliczu tragedii, jaką była śmierć Żony. Nie mógł poddać się smutkowi i załamaniu, wobec tego zaczął tworzyć krótkie rymowanki, w których mógł na chwilę oderwać się od rzeczywistości i dać dzieciom trochę radości. Tak też powstała "Szafira".

Myślę, że ze wspólnego czytania będzie nie tylko wiele zabawy i śmiechu, ale i własnych historii i rymowanek, a świat księżniczki o szafirowych oczach otworzy w rodzicach głęboko ukryte pokłady dziecięcej wyobraźni i nieprzeciętnej kreatywności.
Warto również wspomnieć, że "Szafira" Krzysztofa Michałowskiego jest bogato i kolorowo ilustrowana - co zapewne ucieszy oczy nie tylko najmłodszych odbiorców.