Szalej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-02-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308070505
Liczba stron: 382

Ocena: 5 (1 głosów)

Poniekąd będzie żyć. Poniekąd nigdy nie weźmie życia we własne ręce.
Debiut, w którym możesz odkryć własną historię.

Czterdzieści lat opisane z perspektywy dwunastu przełomowych dni.

Zofia przychodzi na świat w surowej rzeczywistości pod koniec lat 70. w jednej z kaszubskich wsi. Wychowywana w obliczu licznych zakazów i wyrzeczeń, będzie żyć tak, jak oczekują od niej inni. Chłodne relacje, nieufność wobec otoczenia i nakładane przez samą siebie ograniczenia sprawią, że rzadko kiedy czuje się w pełni szczęśliwa.

Szalej jest nie tylko opowieścią o jednej bohaterce – to biografia wszystkich kobiet boleśnie doświadczonych przez los, mierzących się z surową krytyką otoczenia i zmagających się z poczuciem niedowartościowania. A jeśli postępowanie zgodnie z własnymi przekonaniami i dopuszczenie do głosu głęboko skrywanych pragnień wcale nie jest niemożliwe?

Czy cztery dekady wystarczą, by nabrać odwagi do życia?

Monika Drzazgowska – urodziła się w Człuchowie na Pomorzu. Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa. Szalej to jej debiut prozatorski. Fragment powieści ukazał się w 2018 roku w niemieckim piśmie literackim „Sinn und Form” w tłumaczeniu Bernharda Hartmanna.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Szalej

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Szalej

Avatar użytkownika - agnethaczyta
agnethaczyta
Przeczytane:2021-02-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

Wogóle nie odczułam, że "Szalej" to debiut Moniki Drzazgowskiej. Jest to bowiem niezwykle dojrzała powieść opisująca w dwunastu odsłonach czterdzieści lat życia Zofii. Opis dzieciństwa na kaszubskiej wsi przypomina nam nasze własne spędzone u dziadków na wsi. Te wspomnienia pojawiają się niczym przebłyski, są w zdaniach, w opisach zachowań i wiejskiego życia. To one w pewien sposób nas kształtują i wpływają na to, jacy później jesteśmy. Przypominają mi się tutaj słowa Anny Ciarkowskiej: "Wyobraźcie sobie, że każde słowo ma swój ciężar. Ile waży to, co do mnie dziś powiedzieliście?".
Nasz świat, podobnie jak świat Zosi utkany jest ze słów dziadków, rodziców, nauczycieli, koleżanek... Przepełnieni tymi słowami próbujemy nie zatracić siebie. Zośka wychowana w obliczu różnych nakazów, zakazów i wyrzeczeń będzie próbowała żyć tak, jak inni tego od niej oczekują. Choć z czasem Zosia przeistoczy się w Zofię to lęki i świadomość nieprzystosowania wciąż będą jej towarzyszyć.
Książka podobnie jak jej życie toczy się wolno i monotonnie. Nie raz miałam ochotę krzyknąć "Zośka szalej, baw się!", ale czym tutaj jest tytułowy "szalej"? Czy Zośka nie bała się, że usłyszy, że "najadła się szaleju"?
W dorosłym życiu dalej nie potrafi odnaleźć się w żadnej z ról narzuconych jej przez bliskich, tradycję i społeczeństwo. Nawet wypróbowując po kolei różne scenariusze na życie nie umie pozbyć się rozpaczy i obcości.
"Szalej" to być może także książka o niejednej z nas, uwikłanej w schematy, w role narzucone przez społeczeństwo, próbującej różnych masek, które ciągle dostają od twarzy.
Czy czterdzieści lat wystarczy, by zrozumieć siebie i nabrać odwagi do życia?

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje