Szary Mag

Minipowieść „Szary Mag” to wstęp do nowej trylogii fantasy, rozgrywającej się w świecie, w którym słowa ciągle mają jeszcze moc tworzenia, a ludzie, zwani magami, wciąż potrafią nimi władać. Czytelnik nie znajdzie tu prostych schematów, świat został stworzony od nowa, od początku trzeba go odkryć. „Szary Mag” jest opowieścią o samotności, niezrozumieniu i miłości silniejszej niż czary. Chociaż minipowieść jest wstępem do kolejnych, pełnowymiarowych części, to jednak stanowi odrębną całość, niezależną historię. Warto polecić tę pozycję; tym którzy lubią fantasy, tym którzy lubią opowieści o miłości oraz tym wszystkim, którzy lubią niebanalne i ciekawe książki.

Informacje dodatkowe o Szary Mag:

Wydawnictwo: Wydaje.pl
Data wydania: 2014-06-01
ISBN: 978-83-62255-78-8

Kup książkę Szary Mag

Szary Mag - opinie o książce

Avatar użytkownika - asagao
asagao
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Posiadam, Wyzwanie: 52 książki - 2014,
"Szary Mag" to minipowieść, w której słowa mają moc, a władać nią mogą tylko nieliczni. Są to magowie. Biada tym, którzy posługują się mocą słów nie będąc wśród wybrańców Zakonu, "świętych mężów obdarzonych Darem". Takich czekają tortury i śmierć, a w najlepszym razie niewolnictwo... lub ucieczka na Stepy lub jeszcze dalej na Pustynie Trwogi, choć tam zapuszczają się tylko zdesperowani lub nieostrożni. W Ziemi Świętej na targu niewolnikami poznajemy Vivian, która wraz ze swoim Panem, tajemniczym mężczyzną wyrusza w daleką drogę, która wiedzie ich przez wyschnięte trawy Wschodnich Stepów, przez tereny, na które nadciągają tysiące wojowników i setki zaklinaczy, siejących zniszczenie i trwogę, po których przejściu pozostaje już tylko wszechobecna śmierć. Ich losy przeplatają się z losami Ordena i Mariki, krzyżują się ze ścieżkami sahi, tych, którzy otrzymali swój Dar "przechodząc do świata cieni", bo kto "choć jeden raz (...) napije się z czarnej studni, musi to już robić stale, tak jak narkomani muszą żuć te swoje odurzające rośliny." "Szary Mag" to pierwsza część trylogii; dwa pozostałe tomy, "Sahi" i "Wielka Księga", będą pełnowymiarowymi powieściami. Mimo, że jest ona wstępem do kolejnych tomów, można ją czytać jako samodzielną opowieść. Minipowieść składa się z dziewięciu kilkustronicowych rozdziałów, w których poznajemy głównych bohaterów tej historii i na chwilę możemy zajrzeć do ich świata. Porównałabym te rozdziały do samodzielnych opowiadań, które zazębiają się, a mimo to można by potraktować jako oddzielną całość. Daje to ciekawy efekt. Przyznam, że mimo iż czytając książkę mogłam poznać jedynie zarys świata Ziemi Świętej, spodobało mi się to, co otrzymałam na tych 54 stronach. Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Prusiński stworzył interesujące, niebanalne, wielowarstwowe uniwersum, które nie wydaje się być kalką innych powieści fantasy. To świat, który odkrywa swoje tajemnice stopniowo, a każdy kolejny jego element, wzmaga fascynację. To świat, który ma ogromny potencjał. Historia, której zalążek czytelnik poznaje w "Szarym Magu" to opowieść o sile miłości, o samotności człowieka, o tajemnicach i przepowiedniach, o żądzy władzy i o tym, jak człowiek łatwo daje się omotać ciemnym mocom, by zadowolić własną próżność. Szczególne gratulacje należą się autorowi za zakończenie minipowieści, które zostawiło mnie z mnóstwem pytań w głowie i palącą żądzą poznania na nie odpowiedzi. Język książki jest prosty i zrozumiały, dzięki czemu powieść czyta się łatwo i przyjemnie. Ta niewielka objętościowo książeczka mocno mnie zaciekawiła i sprawiła, że z niecierpliwością wyczekuję kontynuacji. (A ta już wkrótce! Wydanie drugiego tomu, tym razem pełnowymiarowej powieści, autor planuje na przełom sierpnia i września, a tom trzeci (także pełnowymiarowa powieść) ukaże się na przełomie listopada i grudnia.) Liczę na to, że dwa kolejne tomy cyklu ukażą mi świat wykreowanych przez Prusińskiego w pełnej krasie i, że nie zawiodę się, że odnajdę głębię w postaciach zaludniających książki, że ich losy nie będą mi obojętne, kogoś polubię, kogoś znienawidzę. Minipowieść "Szary Mag" tchnie nadzieją na wspaniałą przygodę czytelniczą. "Kiedy obudzi śpiących, świat zostanie zmieniony. Królowie klękną przed sahi, a mocarstwa rozsypią się w pył. Wielka Trójca nie stawi im czoła."
Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2022-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niegdyś miałam okazję zapoznać się bliżej z twórczością Jarosława Prusińskiego a dokładnie z jego powieścią "Zapomniani bogowie", w której fikcja przeplatała się z historycznym tłem. Tym razem postanowiłam sięgnać po minipowieść noszącą tytuł "Szary Mag" gdzie na pierwszy plan wysuwa się magia i tajemnicze rytuały. Jak ta pozycja wypada?Czy jest godna uwagi?

"Szary Mag" okazał się niezwykle interesującą lekturą po nieznanym mitycznym świecie - niezapomnianym świecie pełnym magii i tajemnicy. Autorem "Szarego Maga" jest Jarosław Prusiński - absolwent Politechniki i zarządzania a także autor takich dzieł literackich jak "Niedopowiedziane", "Isztar", "Vortex" czy wspomniani wcześniej "Zapomniani bogowie".

Główną bohaterką jest niewolnica Vivian, której dotychczasowe życie upłynęło w niewolnictwie. Kobieta jak dotąd nie miała oakzji uciec z niewoli; niegdyś cieszyła się wolnością i swobodą. Niebawem tajemniczy mężczyzna postanawia wykupić kobietę. Jak się okazuje mężczyzna zna się dobrze na magii oraz sekretnych rytuałach. Postanawia chronić Vivian przed wrogami co nie jest łatwe.

Po przeczytaniu tej minipowieści pozostaly całkiem miłe wrażenia. "Szary Mag" okazał się znakomitym wstępem do trylogii o tajemniczym magu. Język stylistycznie jest nie tylko poprawny ale też calkiem jasny i przejrzysty, dzięki czemu czytało się płynnie. Świat przedstawiony jest zagadkowy i ciekawy podobnie jak sami bohaterowie, którzy wydają się być bardzo ludzcy. Minipowieść została podzielona na osoby, dzięki czemu można poznać losy ( nielicznych bohaterów ) od ich strony.

"Szary Mag" może być idealną lekturą dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z literaturą fantastyczną. Książka jest utrzymana w przystępnej a zarazem wciągającej formie - bez zbędnych wątków czy dygresji. Autor krok po kroku buduje świat fantastyczny i czyni to w umiejętny sposób.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Świat fikcyjny zostal przedstawiony bardzo obrazowo a zarazem przystępnie. Opisy miejsc i postaci nie nużą, wręcz przeciwnie, intrygują i zachęcają do zapoznania się z nimi. Także losy bohasterów są warte uwagi, możemy poznać blizej ich rozterki i emocje oraz problemy. Miniksiażka ta może stanowić pewną "odskocznię" od rzeczywistości. Do przeczytania w jeden wieczór. Serdecznie polecam osobom zainteresowanym literaturą fantastyczną.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Avatar użytkownika - kavayee
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014 r.,
Vortex
Jarosław Prusiński0
Okładka ksiązki - Vortex

Świetny zbiór opowiadań science fiction. Krótkie, dynamiczne, pełne akcji opowiadania zapewnią wspaniałą rozrywkę na kilka wieczorów...

Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść
Jarosław Prusiński0
Okładka ksiązki - Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść

W pobliżu nadnarwiańskiego grodu znaleziono ciężko rannego mężczyznę. Nie wiadomo kim jest, kto próbował go zabić i z jakiego powodu. Do swojej chaty przygarnęła...