Szczerość. Co zrobi Frania? Tom 6

Poznajcie przesympatyczną Franię, która przybliży małym czytelnikom umiejętności społeczne takie jak: współpraca, życzliwość, asertywność czy akceptacja. W najnowszej części z serii ,,Co zrobi Frania?" dzieci dowiedzą się, czym jest szczerość.

Przeczytajcie trzy ciekawe historie, których głównym tematem jest szczerość. Każde opowiadanie uzupełnia część interaktywna, w której dzieci próbują odgadnąć, co wydarzy się dalej. W książce zawarto kilka odpowiedzi do wyboru i rozwiązanie zagadki!

Na końcu tomu znajdują się również ,,Porady Frani" - czyli praktyczne wskazówki dotyczące danej umiejętności. Dzieci dowiedzą się:

czym jest szczerość,

jak szczerze mówić o swoich potrzebach,

jak wyrażać swoją opinię, aby nie urazić innych.

Seria ,,Co zrobi Frania?" autorstwa Barbary Supeł to skarbnica wiedzy i cennych wskazówek dla wszystkich dzieci, które kształtują w sobie umiejętności społeczne przydatne na każdym etapie życia.

Barbara Supeł

Barbara Supeł pochodzi z Hajnówki - zielonego miasteczka położonego na skraju Puszczy Białowieskiej. Ukończyła studia na kierunku nauki o rodzinie; po studiach założyła własną praktykę. Kolekcjonuje codzienne absurdy i oprawia je w ramki. Pisze teksty do książek dla dzieci. Jest autorką bestsellerowej serii o Jadzi Pętelce.

Informacje dodatkowe o Szczerość. Co zrobi Frania? Tom 6:

Szczerość. Co zrobi Frania? Tom 6 - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Szczerość może być dla dzieci nieco dezorientująca. Z jednej strony każe im się mówić prawdę, a z drugiej ta prawda może wywołać u kogoś zakłopotanie, albo sprawić przykrość. Warto być szczerym, czy może lepiej zamknąć buzię na kłódkę? Zapewne nawet dorośli przyznają, że w przypadku bycia szczerym trzeba sporo wyczucia. Nauczyć się go pomoże sympatyczna Frania, bohaterka cyklu dla dzieci „Co zrobi Frania?” autorstwa Barbary Supeł.

Na książkę „Szczerość” składają się trzy historyjki. W pierwszej Frania z mamą przygotowują strój na pardę w przedszkolu. To co zaproponowała mama – delikatnie mówiąc – nie podoba się córce. Jednak Frania ma opory, aby jej to powiedzieć, bo mama się napracowała. Drugie opowiadanie ma miejsce w autobusie. Frania zauważa panią z dziwną, włochatą plamką na brodzie. Decyduje się zapytać o nią współpasażerkę, co wprawia tatę – podróżującego z dziewczynką – w konsternację. W ostatnim tekście Ryśka, brata Frani, odwiedza kolega. Dziewczynka bardzo chce się wspólnie z nimi bawić, ale chłopcy dają jej do zrozumienia, że nie jest mile widziana.

Każde z opowiadań ma tzw. punk kulminacyjny. Zatrzymujemy się i musimy zastanowić się, co wydarzyło się dalej. Jest to świetny pretekst do rozmowy i oceny, jak nasze dziecko postrzega szczerość, czy wszystko jest dla niego jasne, czy może należy o niej więcej porozmawiać, albo poćwiczyć problematyczne sytuacje. Po nim Frania kontynuuje swoją opowieść dążąc do mądrego finału.

Na końcu książki znajdziemy również rewelacyjne podsumowanie tych trzech historii. Bohaterka odnosi się do opisanych historyjek mówiąc o tym, czym jest szczerość i o tym, jak ją wyrażać. Jest to chyba moja ulubiona część tej publikacji. Wspaniale współgra ona zamieszczonymi bajkami i jest napisana w przystępnym, „dziecięcym” języku. Nie dało się tego napisać lepiej.

„Co zrobi Frania?” to cykl książek dla dzieci rozwijających kompetencje społeczne. Krótko mówiąc, są o tym, jak się zachować. Bardzo je sobie cenię. Metoda wybrana przez autorkę wspaniale trafia do dzieci. Są to bajki, w których jest przestrzeń na rozmowę, oraz podsumowanie robione przez ich bohaterkę. Myślę, że jest to dobra droga, aby trafić do młodych czytelników.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-09-06, Przeczytałem,

Po wielu miesiącach powraca do czytelników Frania, rezolutna pięciolatka, bohaterka książek Barbary Supeł.
Tak! To dokładnie ta sama dziewczynka, która opowiadała najmłodszym o współpracy, życzliwości, asertywności, akceptacji i która wie już co to czas oczekiwania.
Ku radości wielu czytelników, za sprawą Wydawnictwa Świetlik  możemy ponownie obserwować poczynania tej jakże uroczej i ,jak każde dziecko w tym wieku, szczerej do bólu bohaterki.
W najnowszej książce z przygodami Frani znajdziemy trzy krótkie, bardzo pouczające historyjki. Dziewczynka odkrywa przed czytelnikami czym jest szczerość. Na przykładzie sytuacji z życia wziętych pokazuje dzieciom, kiedy warto mówić wprost o swoich oczekiwaniach, wyrażać swoją opinię, a kiedy lepiej trzymać język za zębami, by nie sprawić przyjemności drugiej osobie. Frania na własnej skórze przekonuje się, że nie zawsze to co myślimy powinno wybrzmieć słowem.
W książce poznajemy świat widziany oczyma dziecka. Niektóre zachowania, dla nas oczywiste, niekonieczne są oczywiste dla dzieci. Ich ciekawość świata, niekończąca się chęć zadawania pytań może być czasem krępująca. Ta książka pomaga kształtować społeczne umiejętności, tak bardzo potrzebne w codziennym życiu.

Gdzie jest królik?
Barbara Supeł0
Okładka ksiązki - Gdzie jest królik?

Zwierzątka gdzieś się ukryły i trzeba je odszukać. Potrafisz to zrobić?  „Gdzie jest?” to seria małych książeczek sztywnostronicowych...

Jadzia Pętelka czuje złość
Barbara Supeł0
Okładka ksiązki - Jadzia Pętelka czuje złość

Babcia i dziadek przyjeżdżają poznać Szczepcia. Przywożą mu duży prezent i wciąż zachwycają się malutkim wnukiem. Jadzia czuje złość, że to nie ona skupia...