Szklany klucz

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-247-0382-1
Liczba stron: 224

Ocena: 6 (2 głosów)

Słynny "czarny kryminał" autora Sokoła maltańskiego. Na kilka tygodni przed wyborami Kalifornią wstrząsa zabójstwo syna znanego senatora. Sprawę stara się wyjaśnić nie prywatny detektyw, ale... nałogowy hazardzista Ned Beaumont. Tylko on zna wszystkich: gangsterów, skorumpowanych urzędników i kłamliwych polityków. Choć cyniczny, nieuczciwy i niemający obiekcji co do bagna, w jakim tkwi, ma jednak swoje zasady.

Kup książkę Szklany klucz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Szklany klucz

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Przy okazji retrospektywy filmów z Veronicą Lake odświeżyłem sobie Szklany klucz Hammetta, zekranizowany przez Stuarta Heislera w 1941. Obok fantastycznego debiutanckiego Krwawego żniwa, właśnie Klucz w moim mniemaniu jest jego najlepszą powieścią. Może dlatego, że główną postacią nie jest zblazowany detektyw, postać klasyczna już w kryminale noir, ale człowiek od mokrej roboty, prawa ręka wpływowego gangstera. Bynajmniej nie jest to typ odrażający, przeciwnie, imponuje sposób, w jakim kieruje się on swoistą etyką i kodeksem honorowym, na którym opiera się główna oś dramaturgiczna. Tłem są rozgrywki na szczytach lokalnych władz, w przeddzień wyborów, rozgrywki pełne nieuczciwych zagrań, cynicznych deklaracji, brutalnych i okrutnych zagrań. W tle Ameryka czasów prohibicji, nocne kluby, podpici gangsterzy, zblazowane szansonistki i bezlitośni politycy, składający na ołtarzu władzy to, co każdy człowiek może mieć najcenniejszego. Do tego brawurowo prowadzona narracja, kapitalne dialogi, postaci tak krwiste i realistyczne, że nie dziwi mnogość ekranizacji powieści Hammetta, także inspirowanych jego twórczością (Kurosawa, bracia Coen).
Link do opinii
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Klasyka.Dla milosnikow kryminalow rzecz obowiazkowa.Warto wiedziec,od kogo dzisiejsi autorzy gleboko czerpia inspiracje.Mimo uplywu czasu wciaz swietnie sie czyta.

Link do opinii

Kup książkę Szklany klucz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Złota podkowa
Dashiell Hammett0
Okładka ksiązki - Złota podkowa

(...) - Nie mam dla ciebie tym razem nic podniecającego - powiedział Vance Richmond, gdy uścisnęliśmy sobie ręce. - Chcę, abyś odnalazł pewnego człowieka...

Lep na muchy
Dashiell Hammett0
Okładka ksiązki - Lep na muchy

Jest to książka opowiadająca o poszukiwaniach detektywistycznych pewnej dziewczyny która zaginęła, detektyw znajduje przerażające spalone fotografie które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje