Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody

Czy może być kiedyś tak, że Wisły nie będzie?

Czy może ona wyschnąć?

I czy kogoś to w ogóle obchodzi?

,,Gwarantuję, że po przeczytaniu tej książki zrozumiecie, jak mało o Wiśle wiedzieliście. Nie tylko o jej przyrodzie, społecznościach żyjących nad jej brzegami czy ludziach, którzy ją kochają. Dowiecie się też o krzywdzie, jaką jej i sobie wyrządziliśmy, starając się Wisłę ujarzmić i zniewolić. [...] Bardzo polecam tę piękną i mądrą, a także znakomicie zilustrowaną książkę drogi".

Adam Wajrak, działacz na rzecz ochrony przyrody, dziennikarz związany z ,,Gazetą Wyborczą"

Polska to nie tylko góry i morze. To także rzeki. Mateusz Waligóra przeszedł niemal 1200 kilometrów wzdłuż Wisły, aby odkryć Polskę na nowo, bo jak sam mówi: ,,Byłem w kilkudziesięciu państwach, a nie znam kraju, w którym żyję od trzydziestu czterech lat, bo zawsze ważniejsze było dla mnie jeżdżenie w miejsca odludne". Podczas tej wyprawy rozmawiał z okolicznymi mieszkańcami, ekologami, a nawet poszukiwaczami skarbów, którzy kochają i badają rzekę płynącą przez sześćdziesiąt miejscowości i osiem województw w Polsce. Jego podróż, skłaniającą do przemyśleń i odkrywania coraz większych problemów, pomógł mu zrelacjonować Dominik Szczepański.

,,Nostalgiczna, inspirująca, pouczająca - po prostu wzbogacająca. Ta książka udowadnia, że możemy mieć coś stale przed oczami, a dostrzegać tylko skrawek większego obrazka. Swojska Wisła, która ,,płynie po polskiej krainie", jest pełna życia, wiąże się z nią wiele osobistych historii, Jest też źródłem wiedzy o postępujących w świecie zmianach".

Kaja Kraska, założycielka kanału Globstory

Cuda nad Wisłą można znaleźć każdego dnia. Wystarczy tylko ich poszukać.

Informacje dodatkowe o Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody:

Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-05-05, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

,,Szlak Wisły. 1200km pieszej przygody" to książka która łączy w sobie naprawdę wiele elementów. To historia wędrówki Mateusza Waligóry wzdłuż Wisły, ale także rozmowy z ludźmi napotkanymi w drodze. Opowieści ludzi z przeszłości i teraźniejszości ale również wywiady z ludźmi zaangażowanymi w sprawy ekologii.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Jest świetnie napisana, porusza różne tematy, również, a może przede wszystkim te trudne.

Mówi się o zmianie klimatu, śmieceniu, ekologii ale mam wrażenie, że ludzie uważają, że ten temat ich nie dotyczy. Waligóra prowadzi nas przez całą Polskę. Pokazuje że jest to rzeczywisty problem.

Bardzo podobało mi się, że oddaje głos innym, tym którzy mieszkają przy Wiśle, którzy przy niej pracują albo jest dla nich po prostu ważna. Do tego wywiady ze specjalistami. Myślę, że dzięki temu książka zyskuje na głębi. To nie tylko książka podróżnicza.

Wszystko opiera się na wyprawie autora. Dzieli się swoimi wrażeniami i przemyśleniami. Zatrzymuje się w kolejnych miejscach, kolejnych miastach i pozwala się wypowiedzieć tym, których warto wysłuchać.

To tytuł warty lektury.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2023-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Niesamowita książka! Czytając ją czułam się jakbym podróżowała razem z autorem. Wisła to Królowa Polskich Rzek. Mateusz Waligóra postanowił wędrować jej brzegiem. Przez 46 dni szedł zróżnicowanymi terenami, spotykał wiele ludzi i zwierząt, przeżył mnóstwo przygód. W lekturze zostało umieszczonych kilka wywiadów ze różymi specjalistami m.in. z zakresu archeologii, ekologii czy biologii. Ponadto ujęto rozmowy ze zwykłymi ludzmi, których autor poznał podczas wędrówki. Książka obfituje w wiele kolorowych zdjęć. Towarzyszyło mi wiele refleksji na temat przyszłości Wisły. Musimy chronić nasz skarb narodowy!

Selma. Jeszcze dalej niż południe
Dominik Szczepański0
Okładka ksiązki - Selma. Jeszcze dalej niż południe

Rejonantarktyczny to żeglarska Formuła 1. Nie ma drugiego akwenu o podobnym stopniu trudności. Nigdy wcześniej ani później nie czułem tak mocnych przypływów...

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza
Dominik Szczepański0
Okładka ksiązki - Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Przez całe życie Tomek Mackiewicz, ,,Czapkins", niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel - jako pierwszy człowiek wejdzie zimą...