Szninkiel

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2010-01-13
Kategoria: Komiksy

Szninkiel to drugi tom w kolekcji komiksów najsłynniejszego polskiego rysownika, GRZEGORZA ROSIŃSKIEGO. Wewnątrz każdego albumu znajdą się dodatkowe ilustracje, ciekawostki i informacje o komiksie. Prawdziwą niespodzianką dla fanów jest szkic Grzegorza Rosińskiego dołączany do każdego albumu! W ten sposób wielbiciele jego twórczości będą mogli zebrać całą kolekcję rysunków! W kolekcji ukażą się: Zemsta hrabiego Skarbka – maj 2010 i Western – październik 2010. Arcydzieło mistrzów komiksu – Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a. Szninkiel J’on – by nie dopuścić do zagłady swojego świata – musi doprowadzić do zakończenia odwiecznej wojny. Wypełnienie zadania oznacza próbę zmiany porządku całego świata, walkę Dawida z Goliatem, z której nikt nie wychodzi zwycięsko. Autorzy w gorzki sposób pokazują upiorną zabawę Władcy Stworzyciela Światów, który niczym dziecko igra ze światami i istotami je zamieszkującymi, by potem zostawić je samym sobie i, co gorsza, zapomnieć o nich… Opowieść o Szninkielu jest ważnym dziełem w historii komiksu europejskiego i nie daje się łatwo zaszufladkować. Jest nasycona licznymi nawiązaniami do znanych dzieł kultury europejskiej i światowej. Historia pełna jest odwołań do Starego i Nowego Testamentu oraz prozy J.R.R. Tolkiena. Szninkiel należy do tych nielicznych komiksów, które kryją drugie dno i pozostawiają każdemu czytelnikowi swobodę poszukiwania i odkrywania znaczeń. Siłą tego dzieła jest również udane połączenie talentów scenarzysty i rysownika. Van Hamme, stawiając poważne filozoficzne pytania, okrasił scenariusz subtelnymi żartami, pięknymi scenami erotycznymi i zaskakującymi zwrotami akcji. Rosiński natomiast po mistrzowsku przedstawił walkę, miłość, okrucieństwo i zmysłowość. Jego rysunki przenoszą czytelnika do świata pełnego fantastycznych stworzeń, przerażających pojedynków i bezlitosnych władców.

Kup książkę Szninkiel

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-01-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

POKÓJ ZAPANUJE, KIEDY TRÓJKA SIĘ ZJEDNOCZY

„Szninkiel” to komiks legenda. Może nie w ogólnoświatowym pojęciu, ale na rynku europejskim, a w Polsce chyba w szczególności, darzony jest swoistym kultem. Nic w tym jednak dziwnego, bo Jean Van Hamme, jak w żadnym innym ze swoich dzieł, wspomina się tu na wyżyny swojego talentu, serwując nam jedną z nielicznych w swej karierze ambitnych fabuł. Od strony graficznej zaś, nasz rodzimy artysta Grzegorz Rosiński, oferuje tradycyjnie urzekające realizmem i dopracowaniem grafiki. Jako całość zaś „Szninkiel” to po prostu rewelacyjne dzieło, które poznać powinien każdy dorosły (album przesycony jest mocną erotyką) miłośnik opowieści graficznych.

Akcja „Szninkla” dzieje się na planecie Daar, miejscu rozdartym konfliktem trzech potęg. Jak to zawsze w takich sytuacjach bywa, najbardziej cierpią ci, którzy nie powinni. Wśród nich są Szninkle, niepozorne także pod względem wzrostu istoty, które nie mają szans w starciu z wojną. A może jednak? Tak się bowiem składa, że to właśnie jeden z nich staje się wybrańcem O’na – boga. Wybrańcem mającym zażegnać konflikt i ocalić świat i niezliczone istoty. J’on, bo tak ma na imię, wyrusza więc w podróż, ale im dłużej wędruje i im większych cierpień i prób doświadcza, tym bardziej wątpi, że jest w stanie zjednoczyć trójkę i zmienić wojnę w pokój. Czy rzeczywiście jego misja będzie miała jakikolwiek sens?

Thorgal t.2. Wyspa wśród lodów
Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme0
Okładka ksiązki - Thorgal t.2. Wyspa wśród lodów

Aaricia zostaje porwana (akurat w dzień ślubu) przez tajemniczego osobnika, który zabiera ją na dziwną wyspę otoczoną lodem. Thorgal wyrusza na wyprawę...

Oszukany czas
Kinga Tatkowska