Szpilka

Szpilka mieszka w lesie. Jego całe ciało pokryte jest kłującymi igiełkami. Szpilka nie jest zbyt miły, a jego ulubioną rozrywką jest straszenie i terroryzowanie innych mieszkańców lasu. Całymi dniami im dokucza. Jednak pewnego dnia jego igiełki zaczynają opadać jedna po drugiej i wkrótce Szpilka staje się miękki i różowy jak żelkowy cukierek, i nie jest już taki groźny.

Informacje dodatkowe o Szpilka:

Wydawnictwo: Dwukropek
Data wydania: 2021-04-21
Tytuł oryginału: Spiky

Tagi: Książeczki obrazkowe dla dzieci bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Szpilka

Dodaj cytat

Szpilka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek
Przeczytane:2021-07-04,

“Szpilka” to opowieść o ciekawym stworze, który mieszka w lesie, jest samotnikiem, lubi straszyć, jest absolwentem Szkoły Zła, a ponadto pokryty jest kolcami. Ma je na brzuchu, rękach, na twarzy, dosłownie wszędzie.
Wszystko jest dobrze, Szpilka chętnie straszy, napawa się swoją naturą, do momentu, kiedy zaczyna tracić kolce. Najpierw jeden kolec, potem drugi, trzeci, czwarty, aż w końcu Szpilka pozostaje bez kolców i jego ciało jest całkowicie gołe - gładkie, różowe i miłe w dotyku.
Szpilka załamuje się, gdyż po utracie kolców nikt się go nie boi, wręcz przeciwnie - każdy się z niego śmieje. Już nie jest postrachem małych, niewinnych zwierząt, a pośmiewiskiem. Siada na kamieniu i zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem, kiedy… spotyka zająca, który ani się go nie boi, ani się z niego nie śmieje. Bardzo naturalne spotkanie i rozmowa sprawia, że Szpilka zostaje przyjacielem królika. Spędzają razem ciekawie czas, Szpilka przywiązuje się do królika… Niestety, Szpilka odzyskuje kolce. Z jednej strony cieszy się z tego faktu, z drugiej zaś… martwi się, iż nie może więcej być czyimś przyjacielem.
“Szpilka” to pięknie ilustrowana historia o stworzeniu, które nigdy nie miało przyjaciół, jednak po zdobyciu choć jednego - nie chce wracać do samotnych dni spędzanych jedynie we własnym towarzystwie lub w towarzystwie bojących się go zwierząt, zazwyczaj mniejszych i bezbronnych. Jest to bardzo dobry przykład, który pokazuje, że lepiej jest być miłym, łagodnym i mieć kogoś bliskiego, niż być złym i spędzać życie w samotności. Bajka nie jest długa, idealnie sprawdzi się jako czytanka na dobranoc. Polecam!

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska