Recenzja książki: Szpilka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postępowanie człowieka w dużej mierze zależy od tego, czego nauczono go w dzieciństwie. Dziecko dorastające w miłości w dorosłym życiu będzie się starało łagodnie rozwiązywać konflikty. Nakładem Wydawnictwa Dwukropek ukazała się Szpilka, powieść mądra, inspirująca i pokazująca, że chociaż każdy w sobie ma szpilkę, nie powinno się sprawiać przykrości innym.

Szpilka miał kolce wszędzie. Nawet na zadku. Czarny i złośliwy stworek bardzo się z tego cieszył, bo dzięki kolcom wszyscy trzymali się od niego z daleka. Ukończył najlepszą w kraju Szkołę Zła, gdzie poznał paskudne miny i uwierzył, że naprawdę jest okropnie zły. A ponieważ mieszkał samotnie w ciemnym, ponurym lesie, prędko stał się jeszcze gorszy. Wachlarz jego złośliwości był szeroki: wyrywał motylom skrzydła, sikorki zamykał w szklanych słoikach, kwiatom obrywał płatki, dokuczał ślimakom i wyśmiewał ropuchy. Z tej złości nawet jego cień zrobił się ciemniejszy. Aż nagle…

Dlaczego czarny, kolczasty, złośliwy Szpilka stał się gładziutki i różowiutki? Co stało się z jego kolcami? Jeżeli nie będzie mógł już straszyć, to jakie przyjemności w życiu mu zostały? Szkoda przecież jego nabytych oraz systematycznie ćwiczonych umiejętności! Zaspokajając ciekawość małego czytelnika, Ilaria Guarducci postawiła na drodze gładziutkiego oraz różowiutkiego Szpilki rozsądnego królika Bernarda. I całe szczęście, bowiem dopiero teraz Szpilka zrozumiał, że mimo braku kolców może robić mnóstwo ciekawych rzeczy – nawet grać w piłkę (i jej nie przekłuć). A kiedy znowu odrosły mu kolce… Mogłoby się wydawać, że wszystko wróci do normy, że będzie jak kiedyś. Jednak… po co komu to całe straszenie?

Mądra opowieść o złym stworku wcale nie jest... zła! Ukryte w niej przesłanie zachęca do budowania prawidłowych relacji, uczy dobrych zachowań, gani złość, pokazuje moc przyjaźni oraz ogromną wartość dobrych czynów. W opowieści dobro zwycięża, szlachetność zostaje nagrodzona, a wrogowie stają się przyjaciółmi. Wszystkie te prawdy łatwo przyjmie otwarty dziecięcy umysł, co bez wątpienia przyniesie same korzyści. Pouczający tekst uzupełniony został kolorowymi, sugestywnymi i wyraźnymi ilustracjami, których zabawna wymowa przykuwa uwagę i dodatkowo wzmacnia przekaz. Twarda okładka oraz duży format książeczki to jej dodatkowe atuty.

Publikacja Wydawnictwa Dwukropek spodoba się dzieciom młodszym (i dobrze, bo miłości trzeba uczyć się od najmłodszych lat), a dla rodziców będzie pomocą w kształtowaniu u swych pociech pozytywnych zachowań.

Tagi: Książeczki obrazkowe dla dzieci bóg

Kup książkę Szpilka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szpilka
Książka
Szpilka
Ilaria Guarducci
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy