Tajemna mowa drzew

Wsłuchaj się w tajemną mowę drzew. Odkryj magię lasu. Książka Erwina Thomy - słynnego austriackiego leśnika i architekta, który zrewolucjonizował myślenie o drzewach i drewnie.

,,Drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca. Każdy, kto choć raz był świadkiem ścięcia potężnego drzewa, czuł, jak bardzo poruszający to widok. Powalenie rosnącego przez setki lat olbrzyma, nigdy nie będzie dla człowieka obojętne " - pisze Erwin Thoma.

Las jest dla niego skomplikowanym ekosystemem, społecznym i mądrym organizmem, pamiętającym miliony lat ewolucji. Drzewa natomiast są cudem statyki i architektury. Ich konstrukcja pozwala przetrwać wszelkie kaprysy pogody. Co więcej, drzewa mówią, a współczesny człowiek stracił zdolność słuchania tego, co chcą nam przekazać.

Erwin Thoma postanowił odkryć tajemnice drzew - jako leśnik obserwował je przez lata, jako architekt wrócił do tradycyjnego stolarstwa, wykorzystującego wyłącznie czyste drewno. Stworzył system budowy domów z drewnianych paneli i zadziwił świat!

Czy wiecie, że drzewa zmieniają swoje właściwości w zależności od fazy Księżyca?

Z księżycowego drewna budowano okręty rzymskie, świątynie buddyjskie sprzed setek lat i najdroższe instrumenty muzyczne. Erwin Thoma jako pierwszy postanowił sprawdzić, czy przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość może być potwierdzona naukowo.

Czego od drzew może nauczyć się człowiek, który chce żyć ekologicznie i rozsądnie wykorzystywać zasoby lasu? Tajemna mowa drzew to książka, która nie tylko udzieli odpowiedzi na te pytania, ale dostarczy prawdziwej czytelniczej satysfakcji. Thoma pisze o lasach i drewnie ze znawstwem i wyjątkową mądrością.

Erwin Thoma (ur. 1962) - austriacki leśnik i przedsiębiorca. Zainspirowany wiedzą oraz opowieściami dziadka cieśli na temat tradycyjnych drewnianych domów, stworzył własną metodę ich produkcji. Znajomość tajemnic lasu oraz współpraca z laboratoriami europejskich uniwersytetów pomogły dobrać najlepszy budulec. Jego drewniane domy są wytrzymałe, energooszczędne i komfortowe; zbudowane jedynie z ekologicznych materiałów, bez użycia klejów i metalowych łączników. Metoda Thomy (Holz100) została opatentowana i zyskała międzynarodowe uznanie, a on sam zajął się rozpowszechnianiem wiedzy o naturze i wyjątkowych właściwościach drzew, zyskując uznanie czytelników w Niemczech i kilku innych krajach, gdzie sprzedano prawa do jego książek.

Informacje dodatkowe o Tajemna mowa drzew:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-07-04
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Die geheime Sprache der Bäume: Und wie die Wissenschaft sie entschlüsselt

Kup książkę Tajemna mowa drzew

Tajemna mowa drzew - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2018-07-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Tak często bywa, że nie zauważamy dobrych rzeczy i istot, które w pobliżu służą nam cicho i wiernie. Zdarza się to niekiedy również w odniesieniu do kochanych przez nas ludzi. Nie inaczej jest też w przypadku naszych drzew. Ale drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca."

Erwin Thoma jest austriackim leśnikiem i budowniczym ekologicznych domów z drewna. W książce ,,Tajemna mowa drzew" przedstawia koncepcję dotyczącą związku człowieka z drzewami jako przykład skutecznego zastosowania zasad praktycznej gospodarki cyrkulacyjnej i samowystarczalnego przemysłu, życia w środowisku odradzających się zasobów naturalnych przy zastosowaniu energii odnawialnej. Książka bardzo nietypowa i miałam pewne obawy, gdy po nią sięgałam. Okazała się jednak od pierwszych stron bardzo ciekawa, wciągająca i mądra.

Autor wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w domu, w Bruck an der Grossglocknerstrasse, gdzie na tyłach domu rodzinnego znajdował się las i płynął dziki potok Hundsbach. Było to miejsce zabaw, przygód, ale też źródło pożywienia i ciepła. Głębokie pęknięcia kory wielkiego dębu stanowiły stopnie do łatwiejszej wspinaczki dla dzieci. Mech porastający zacienione konary zamieniał je w miękki dywan, ale po deszczu łatwo było z nich spaść. W starszym wieku Erwin z braćmi brał udział w ścinaniu drzew i wtedy mógł przyjrzeć się drzewom po raz pierwszy od środka. Słój za słojem, od drewna pierwotnego aż po krawędź pnia, tworzy się obraz  przedstawiający bardzo  wyjątkową relację z życia każdego drzewa. Cała historia drzewa zapisana jest w słojach jak w dzienniku. Świat drzew zachwyca, a autor wychowany pośród ludzi żyjących blisko natury po latach uczynił z miłości do lasu swój zawód. Został leśniczym w Hinteriss, w położonej na uboczu Dolinie Karwendel, a następnie założył własną firmę zajmującą się budową drewnianych domów.

Obecnie nauka zaczyna w większym stopniu zajmować się badaniem korzyści i wpływu drzew na życie człowieka. Coraz częściej dochodzi do zaskakujących odkryć. Badania naukowe potwierdzają stare reguły płynące z mądrości ludowej dotyczącej drzew. Pnie drzew naprzemiennie chudną i nabrzmiewają zgodnie z rytmem Księżyca i ma to miejsce nawet kilka tygodni po ścięciu drzewa. Człowiekowi udaje się zauważyć tylko niewielki fragment  wielkiego cyklu życia drzew, bo życie ludzkie trwa zbyt krótko. Las jest zielonym oceanem, którego falowanie wznosi się i opada w wielusetletnim rytmie. Erwin Thoma zabiera Czytelnika na ekspedycję w głąb drzewa, opisuje drzewa księżycowe i mowę drzew oraz ich lecznicze właściwości, przybliża dawną wiedzę i tradycyjne sposoby wykorzystania drzew. Podaje ciekawostki i przybliża dawne obyczaje drwali na przykład polegający na przybijaniu gałęzi uschniętego świerku w taki sposób do ściany szałasu, by jednym końcem mogła swobodnie poruszać się w górę i dół. Sucha gałąź perfekcyjnie niczym wskazówka barometru pokazuje okresy niskiego i wysokiego ciśnienia czy zbliżającego się frontu złej pogody.

Widać, że autor kocha drzewa i lubi pracować przy drewnie, tworzyć z niego, czerpać ile się da na różne sposoby. Piękny plastyczny język sprawia, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie, momentami bajkowo, choć wszystkie informacje w niej zawarte są prawdziwe. Można w niej znaleźć dużo przeróżnych ciekawostek i informacji o naturze drzew, a wszystko opisane zrozumiałym językiem. Człowiek dostaje od natury cudowne dary i powinniśmy zwracać większą uwagę na przyrodę, gdzie wszystko się ze sobą łączy i współdziała. Książkę oczywiście polecam:)

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2018-07-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Tajemna mowa drzew” to książka dla każdego. I dla tych, którzy uwielbiają zapach drewnianych domów, werand oraz mebli, i dla miłośników przyrody, i dla niedowiarków sądzących, że naturę można zastąpić paździerzowymi płytami.

Sięgnęłam po książkę Erwina Thoma z nadzieją na mnóstwo ciekawostek i opowieści z życia drzew. I nie zawiodłam się. Pochłonęłam całość jednym tchem!
Może dlatego, że na co dzień mieszkam w sąsiedztwie lasu. Może dlatego, że mój domek letniskowy graniczy z leśną głuszą, w której ptaki urządzają sobie codzienne trele. A może i dlatego, że uwielbiam spacery po Puszczy Noteckiej, kocham zapach surowego drewna i ciepło ognisk, które towarzyszą mi od wiosny do jesieni.

Nie jestem dzieckiem natury. Wychowałam się w małym miasteczku, ale na peerelowskim blokowisku. Przez kilka lat mieszkałam w centrum Poznania. Musiało minąć sporo czasu, zanim doceniłam spokój i ciszę zapewnianą przez naturę. Przy okazji pokochałam drewniane konstrukcje – werandy, ławki, huśtawki, pergole, wielki okrągły stół dębowy i małe stoliczki oraz półki z pachnącego drewna. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez tych elementów.

Pewnie dlatego „Tajemna mowa drzew” przemówiła do mnie z wielkim przekonaniem. Od razu zaznaczę, ze autor nie tworzy jakichś wydumanych teorii na temat opisywanych roślin. Raczej stara się przekonać czytelników, że zalety obcowania z drzewami i z pozyskiwanym z nich drewnem są jedyne w swoim rodzaju i z niczym nieporównywalne.

Jeśli ktoś spodziewa się, że dzięki tej książce usiądzie sobie w lesie i utnie pogawędkę z sosną czy świerkiem, powinien od razu odłożyć lekturę na półkę.
Erwin Thoma, który jest doświadczonym leśnikiem, stolarzem i budowniczym domów, uzmysławia, jak wielkim dobrodziejstwem są dla nas drzewa.
Od wielu wieków to podstawowy budulec, z którego powstawały domostwa, statki, zabudowania gospodarcze, beczki, płoty, meble...
To jednak również piękne, posągowe i rządzące się swoimi prawami rośliny, tworzące ekosystemy, bez których życie na planecie Ziemi byłoby niemożliwe ze względu na życiodajny tlen.

Autor z wielką pasją opisuje życie drzew, ich sposoby na magazynowanie energii, współistnienie z innymi gatunkami, walkę o przetrwanie.
Wśród bohaterów mamy i gatunki doskonale nam znane, jak sosny, świerki, modrzewie, lipy, orzechy, jabłonie czy dęby. Są tu jednak i drzewa, które w Polsce należą do rzadkości. np. limba.

Pod koniec książki odnajdujemy swego rodzaju leksykon, który charakteryzuje poszczególne drzewa i ich lecznicze działania. Na pewno warto wiedzieć, do czego można wykorzystać rosnące w sąsiedztwie rośliny – ich gałązki, owoce, liście, korę, kwiaty itp.

Erwin Thoma pisze o swojej pasji z wielkim zaangażowaniem. O razu widać, że to człowiek kochający swą pracę i doskonale w niej obeznany.
W przystępny i interesujący sposób dzieli się wiedzą, nie tylko na temat tytułowych drzew, ale i ich związków z naturą, fazami księżyca czy miejscem wzrastania.

Czyta się tę książkę jednym tchem, niczym fascynującą powieść. To nic, że jej głównymi bohaterami nie są ludzie. Czasem warto sobie uświadomić, że nie jesteśmy najważniejszymi elementami przyrody, lecz jej integralnym elementem.

Ta książka uczy pokory wobec przyrody i szacunku dla niej. I robi to bez zadęcia, wymądrzania się i dydaktyzmu.
Bardzo przyjemna lektura – polecam z czystym sumieniem! BEATA IGIELSKA