Tajemnica Brygu Warsaw

Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży.

By rozwiązać zagadkę morskiej katastrofy i wyjaśnić losy zaginionej załogi, trzeba wiele pracy, cierpliwości i, co najważniejsze, odrobiny szczęścia. Należy przeszukać stoczniowe archiwa, przejrzeć portowe raporty i wykazy handlowe. Należy umieć odczytać pisane ręcznie, najczęściej w różnych językach dokumenty, porównać je z zeznaniami rozbitków i starymi mapami. Ale nie zawsze zdobyta w ten sposób wiedza wystarcza, by odróżnić fakty od legend zasłyszanych w portowych tawernach.

W książce tej prawda historyczna czasami miesza się z legendą, bo nie wszystko udało się odtworzyć, ustalić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość.

Piotr Nawrot urodził się i wychował w Warszawie, zawsze związany był z wodą i górami. Jako harcerz żeglował po jeziorach mazurskich, Zatoce Gdańskiej, Morzu Bałtyckim. Na pokładzie jachtów zdobywał doświadczenie i kolejne stopnie żeglarskie. W burzliwych latach osiemdziesiątych, niesiony wiatrem historii, „odpłynął” za ocean. Od dziecka, gdy po raz pierwszy zobaczył Tatry, zafascynowany jest górami. Przygodę z nimi zaczął od wycieczek z plecakiem po szlakach turystycznych, później z liną pokonywał coraz trudniejsze drogi wspinaczkowe, nie tylko w Tatrach, ale i w górach najwyższych. Nurkowania uczył się w zimnych, mrocznych wodach polskich jezior. Zdobyte wtedy doświadczenie przydaje mu się podczas nurkowania wśród wraków i koralowych raf mórz południowych. Mieszka w New Jersey, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Uniwersytecie Rutgers w Instytucie Oceanografii (IMCS). Podróżuje po świecie z ciekawości oraz uczestnicząc w wyprawach naukowo-badawczych Często przebywa w Ameryce Środkowej i Południowej, penetrując Andy i dżunglę amazońską. Interesuje się historią i antropologią. Publikuje w prasie polskiej i angielskojęzycznej. Jest autorem ponad dwustu audycji radiowych.

Informacje dodatkowe o Tajemnica Brygu Warsaw:

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2011-02-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62222-21-6

Kup książkę Tajemnica Brygu Warsaw

Tajemnica Brygu Warsaw - opinie o książce

Avatar użytkownika - BarbaraAnna
BarbaraAnna
Przeczytane:2011-03-13,
Właśnie przeczytałam powieść podróżniczo-przygodową Piotra Nawrota "Tajemnica brygu Warsaw". Jestem pod wrażeniem erudycji autora oraz szlachetnej intencji, jaką jest przypomnienie o naszych rodakach, którzy wnieśli twórczy wkład w dzieje Ameryki Południowej. Wielki walorem powieści jest "pisanie obrazami", które jest wynikiem jego osobistych doświadczeń podróżniczych. Książkę wzbogacają szczegółowe przypisy oraz ikonografia - znakomita tak pod względem artystyczny, jak i poznawczym.