Tajemnica rodzinna z Żydami w tle

Wiele rodzin ma tajemnicę: coś, o czym się nie mówi, co uważa się za wstydliwe, o czym chciałoby się zapomnieć, wymazać z kart historii i świadomości. Waga tego wypartego wydarzenia potrafi wpłynąć na losy następnych pokoleń. Tak się dzieje również w przypadku przemocy, której ktoś z przodków dopuścił się wobec Żydów, przyczyniając się tym samym do Zagłady. Wydał Żyda do gestapo, wziął udział w pogromie, zgwałcił ukrywającą się Żydówkę.

Irena Wiszniewska przez dwa lata szukała ludzi, którzy zechcieliby opowiedzieć, jak taką tajemnicę rodzinną odkryli i jak sobie z tym poradzili. Przedstawia przejmujący opis poszukiwań, odmów, które otrzymała, i powodów niechęci do grzebania się w przeszłości. Wstyd i poczucie winy za żydowską krzywdę zostały stabuizowane.

W Tajemnicy rodzinnej z Żydami w tle autorka rozmawia z ludźmi, którzy odważają się to tabu naruszyć. Ich odwaga w obalaniu rodzinnych mitów zasługuje na najwyższy szacunek.

Książkę zamyka śledztwo dziennikarskie, które pokazuje dalsze losy rodziny Zofii Chominowej, najsłynniejszej polskiej donosicielki, sportretowanej przez poetkę Zuzannę Ginczankę w wierszu Non omnis moriar.

Informacje dodatkowe o Tajemnica rodzinna z Żydami w tle:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Tajemnica rodzinna z Żydami w tle

Tajemnica rodzinna z Żydami w tle - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-12-08, Ocena: 2, Przeczytałam, Żydzi, 52 książki 2020,

Co tu dużo pisać, dla mnie słaba książka. Spodziewałam się czegoś innego. Mało rzeczy się z niej dowiedziałam. A szkoda

My, Żydzi z Polski
Irena Wiszniewska0
Okładka ksiązki - My, Żydzi z Polski

Polska uchodzi za kraj bez Żydów. Trzydzieści lat temu stwierdzenie to było prawdziwe. Dziś prawdziwe już nie jest. Co stało się w międzyczasie...