Tajemnica Sary H.

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-03-06
ISBN: 978-83-65838-90-2

Tom 1 cyklu Sara H.

Wypadek samochodowy wywraca życie Małgorzaty Lindberg do góry nogami. Zapomniana gwiazda wielkiego ekranu niespodziewanie budzi się w cudzym ciele... Dwadzieścia lat młodsza, lecz wciąż przebiegła i zdeterminowana, by ponownie znaleźć się na pierwszych stronach gazet, Małgorzata nie wie, że ktoś poznał jej sekret. Jaką cenę zapłaci za swoją drugą szansę?

Wielu choć raz w życiu marzyło, by zacząć wszystko od nowa, zachowując wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas całego życia... Jej się to udało. Poznajcie tajemnicę Sary H.!

Paulina Wróbel – germanistka z Dąbrowy Górniczej, lektorka, miłośniczka języków obcych oraz wszystkiego, co w panterkę. Przez pół roku mieszkała w Sztokholmie, czemu tytułowa bohaterka zawdzięcza swoje zagraniczne pochodzenie. Tajemnica Sary H. to debiutancka powieść Autorki, wydana nakładem Liry.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Tajemnica Sary H.

Pewnie zastanawialiście się czasem nad tym, jak by to było: ponownie się narodzić, ale równocześnie zachować nabytą już wiedzę i zdobyte doświadczenie. Bohaterka książki, była gwiazda filmowa Małgorzata Lindberg, nie rodzi się na nowo, ale z podstarzałego ciała przenosi się w zupełnie nową, atrakcyjną powłokę. Co z tego wyniknie i kto na tym najbardziej skorzysta? Opowiada o tym debiutancka powieść Pauliny Wróbel Tajemnica Sary H.. Małgorzatę Lindberg znają wszyscy, ale mało kto potrafi kobietę znieść. Podstarzała gwiazda filmowa, dręczona frustracjami i brakiem angaży, staje się coraz bardziej rozkapryszona, humorzasta i wredna. Z Małgorzatą wytrzymuje już tylko jej agent, Andrzej Tkacz, nie bacząc nawet na to, że od lat traktowany jest jak popychadło. Gdy do kobiety trafia wiadomość, że w małej mieścince odbywa się casting do głośnego filmu, bez wahania postanawia wziąć w nim udział. Ponieważ nie wszystko idzie po jej myśli, załamana, pijana i rozczarowana kobieta wsiada do samochodu i... ginie w wypadku. Ściślej jednak rzecz ujmując: umiera ciało Małgorzaty, ale jej duch przenosi się do ciała drugiej uczestniczki wypadku, młodziutkiej Sary Hansson. Dusza Sary pozostaje bezdomna, samotna i smutna, a doświadczona aktorka w nowym ciele zaczyna drugie życie. Lindberg jest teraz znów młoda i piękna. A do tego wie, co zrobić, by błyskawicznie wspiąć się na szczyt i błyszczeć w świetle reflektorów ...

Opinie o książce - Tajemnica Sary H.

Avatar użytkownika - monikazajaczkowska
monikazajaczkowska
Przeczytane:2019-05-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Tajemnica Sary H.” to debiutancka powieść Pauliny Wróbel. Dowiedziałam się o niej dzięki portalowi https://czytampierwszy.pl.  Opowiada o aktorce Małgorzacie Lindberg, która wskutek wypadku samochodowego budzi się w cudzym ciele. Ma młodsze o  20 lat ciało i doświadczenie oraz wiedzę 40-latki. Jak wykorzysta tę szansę? Czy uda jej się osiągnąć sukces? Co będzie, gdy ktoś pozna jej sekret?  Czy możliwe jest bezkarne żerowanie na cudzym ciele i rodzinie? A może będzie jednak tęskniła za dawnym życiem? Tego wszystkiego dowiecie się z tej książki.

Bez wątpienia powieść jest zaskakująca i lekka. Czyta się ją szybko. Nie przytłacza skomplikowanym słownictwem, czy rozbudowanymi opisami. Jest po prostu akcja bez zbędnej otoczki. Z każdą kolejną stroną ma się chęć na więcej. Nie jest przewidywalna, ani sztampowa. Na żadnym etapie powieści nie możemy domyślić się ciągu dalszego. Skłania to do czytania z zapartym tchem aż do ostatniej strony. A tam…zaskoczenie. Coś czego nie spodziewał się nikt.

Poza zaskakującą treścią jest jeszcze jeden bardzo ważny jej aspekt. Mianowicie refleksja. Jak byśmy się zachowali, gdybyśmy dostali taką szansę, jak główna bohaterka? Mimo wielu zachowań Małgorzaty, które na początku budziły moją niechęć, później doszłam do wniosku, że niejedna osoba na jej miejscu zachowała by się tak samo. Ktoś, kto dostaje drugą szansę na życie, zrobi wszystko by być szczęśliwym. Czy sposób postępowania Małgorzaty aż tak różni się od naszego, gdy dążymy do czegoś na czym bardzo nam zależy? Czytając książkę zastanówmy się przez chwilę nad tym. Pomyślmy, co my byśmy zrobili w takiej sytuacji.

Zachęcam każdego do przeczytania tej książki, gdyż jest nietypowa i zaskakująca. Czuć  w niej powiew świeżości, czego od dawna w książkach szukałam. Polecam ją osobom, które chcą się rozerwać i przeżyć niesamowitą przygodę z zabawnymi bohaterami oraz z ciekawą fabułą.

"-Mój sposób na podryw?- zapytał tonem przystojniaka z reklamy męskiego dezodorantu- Chloroform."

"Tajemnica Sary H" jako jedna z nielicznych książek zachęciła mnie do siebie okładką jak i opisem oraz chęcią przekonania się na co stać polskich autorów. Jak się później okazało, jednak na bardzo dużo. Paulina Wróbel przede wszystkim pokazała, że jest gotowa wejść z impetem na rynek, z bardzo dobrą książką i nie pozwolić na niezadowolenie czytelnika.
Czytając "Tajemnice Sary H.", sama się zastanawiałam, czy byłabym w stanie tak wykorzystać drugą szanse daną mi przez los. Głowna bohaterka wyróżnia się przede wszystkim upartością w dążeniu do celu, którego nikt jej nie zniszczy. Nie jeden człowiek by się zastanawiał czy warto lub czy jego postępowanie jest na pewno dobre. Niestety nie Małgorzata, która nie zważając na przeciwności losu stara się wszystko poukładać. Kobieta wiele razy mnie denerwowała, a nawet irytowała swoim zachowaniem jak i charakterem, choć z drugiej strony ukłon dla autorki za zachowanie niezmiennej postaci. Mówiąc o fabule, jestem wręcz oczarowana, ponieważ na każdej stronie widać przygotowanie autorki i przemyślenie wielu spraw. Sięgając po tą książkę przede wszystkim przygotujcie się na oryginalny pomysł i zaskakujące zwroty akcji. Bohaterowie są nieprzewidywalni i jak wspomniałam, uparci do samego końca.
Książkę jak najbardziej będę polecać, patrząc na to jak dobrze spędziłam przy niej czas. Do bohaterów nie mam większych zastrzeżeń, każdy ma swój charakter i cechy szczególne. Czytelnik także nie jest zasypywany nadmierną ilością informacji, dzięki czemu książkę jak najbardziej możemy czytać w środkach komunikacyjnych, gdzie bywamy lekko rozkojarzeni. Autorka posługuje się lekkim piórem, więc osobiście lekturę skończyłam w niecałe dwa dni z szerokim uśmiechem na ustach. Fabułę jak najbardziej oceniam na maksa, ponieważ potrafi być zaskakująca i przede wszystkim oryginalna.
Reasumując, "Tajemnica Sary H" jest kolejna książką, która przekonuje do polskich autorów, a mi tylko pozostaje czekać na kolejną część.

"Miłość?! To niedorzeczne. Miłość to słabość, na którą nie mogę sobie teraz pozwolić."

Za książkę dziękuję CzytamPierwszy.pl

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu

Show biznes nie jest sprawiedliwy. Jednego dnia wielka gwiazda, drugiego podstarzała aktoreczka. A to wszystko w wieku ledwie czterdziestu lat! Kiedy wciąż jeszcze można by tyle zagrać... Gdyby tak tylko móc zacząć wszystko od nowa. Wtedy z pewnością wszystko potoczyłoby się lepiej... ale czy aby na pewno?

Wszystko miało potoczyć się inaczej! Małgorzata jechała do tej zapadłej dziury, by zdobyć upragnioną rolę! Co więc robi tu i teraz... za to w nie swoim ciele? Ale spójrzmy prawdzie w oczy. Są pewne plusy tego rozwiązania. Nowe ciało jest o 20 lat młodsze i wciąż ma szansę na oszałamiającą karierę, taką, o której Małgorzata zawsze marzyła. Jedno jest pewne... nikt nie może przejrzeć jej sekretu i domyślić się, kim tak naprawdę jest Sara. Zwłaszcza... ona sama.

Przede wszystkim zaintrygował mnie już sam pomysł na wątek główny. Rzadko zdarza mi się czytać coś zupełnie nowe, oryginalnego i świeżego. Tak było tym razem i już sam ten fakt zasługuje na uznanie. Ten motyw jest nie tylko pomysłowy, ale też świetnie zrealizowany w praktyce. Książka dosłownie „czyta się sama”! Czyżbym miała w rękach powieść idealną? Zacznijmy casting!

Zacznijmy od postaci – trzeba przyznać, są wyraziste i mają swój charakterek. Daleko im do ideałów i to dodatkowo przemawia na ich korzyść. Ich kreacja trochę przypomina wizerunki kreowane przez portale plotkarskie, są oryginalne, energiczne i „kolorowe”. Przypadek? Nie sądzę! Część bohaterek to telewizyjne gwiazdy, o czym otoczeniu i czytelnikowi nieustająco przypominają.

"Miłość?! To niedorzeczne. Miłość to słabość, na którą nie mogę sobie teraz pozwolić".

Za książkę dziękuję portalowi Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Tajemnica Sary H.” bardzo mnie zaskoczyła – pozytywnie. Debiutancka powieść wciągnęła mnie od samego początku i nie spodziewałam się, że autorka wymyśli dla nas tyle zaskakujących wydarzeń. Co prawda w połowie trochę mi się zaczęło nudzić, ale przeczytałam do końca, bo autorka zaintrygowała mnie swoim pomysłem i chciałam się dowiedzieć, jak się to wszystko zakończy. I dobrze zrobiłam – bo zakończenie zaskakuje!

Dobrze mi się tę powieść czytało, mimo że główna bohaterka nie wzbudziła mojej sympatii, a nawet powiem więcej: zwyczajnie jej nie lubię. Bohaterka – Małgorzata to celebrytka, dawniej wielka gwiazda, a w chwili, gdy ją poznajemy – próbuje wskrzesić swoją karierę. Nie jest to postać sympatyczna, a przy tym opisana jest w sposób dość tendencyjny i schematyczny: typowa karierowiczka, snobka, przekonana o swojej wyższości nad resztą społeczeństwa, ale mimo to przyciąga uwagę. Choć przyznam, że śmieszyło mnie pisanie o jej starszym wieku (ma aż 41 lat, więc faktycznie – stoi nad grobem 😊 – ale myślę, że autorka jest pewnie przed trzydziestką, więc wszystko powyżej tego wieku uważa za żywe trupy). Po wypadku samochodowym budzi się w nowym ciele – młodszym o dwadzieścia lat, jędrnym, pięknym – ma więc drugą szansę na to, aby przeżyć swoje życie i ułożyć je tak, jak chce. Bo oprócz młodego ciała, ma też swoje doświadczenie, wiedzę i mądrość życiową. No i wyrachowanie – bo bez tego nie poradziłaby sobie w świecie show-biznesu.

Znacznie bardziej od głównej bohaterki spodobała mi się postać Idy – ducha, który pojawia się w powieści. Aż buzują w niej emocje, jest taka… żywa 😊 Bez obaw: to nie jest powieść z dreszczykiem, nie będziecie się bać – w każdym razie ja się nie bałam, a jestem dość strachliwa!

Książka mi się podobała – przede wszystkim ze względu na oryginalny pomysł. Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś pomyśleć, że chciałby cofnąć czas, ale tak, żeby odmłodzić ciało, a zachować wiedzę i doświadczenie. Bohaterce książki się to udaje – ale czy będzie umiała wykorzystać te atuty? Wart się przekonać.

Akcja jest dobrze poprowadzona, pojawiają się oryginalni bohaterowie (mamy świat duchów,  medium, świat gwiazd filmowych i agentów), chociaż jak dla mnie trochę za dużo tutaj szczegółów z planu filmowego, castingów itp. Ta część mnie znudziła. Generalnie książka jest trochę „przegadana”, ale to debiut, więc trzeba przymknąć oko. Uważam, że to udany debiut i powieść „Tajemnica Sary H.” zasługuje na uwagę.

Komu ta książka może się spodobać? Miłośnikom oryginalnych opowieści, nietypowych fabuł. Ale także tym, którzy lubią poczytać o świecie filmu, celebrytów. Myślę, że również osoby, którym nieobce jest zastanawianie się nad tym, jak przenika się świat realny z duchowym – nie będą zawiedzione. Generalnie polecam tę książkę każdemu, kto ma otwarty umysł i nie boi się eksperymentów w fabule.

„Tajemnica Sary H.” to udany debiut, który zaintrygował mnie na tyle, że sięgnę po jego kontynuację, bo jestem ciekawa, jak potoczą się dalej losy bohaterki (mam nadzieję, że taka kontynuacja będzie, bo zakończenie jest otwarte).

Avatar użytkownika - zuzannaolszewska
zuzannaolszewska
Przeczytane:2019-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

Naprawdę świetną powieść rozpoznajesz między innymi po tym, że kiedy już ją otworzysz, nie odłożysz jej do samego końca. Tak właśnie było w tym przypadku – ponad czterysta stron pochłonęłam w jeden dzień, nie mogąc się oderwać.

Warto wspomnieć, że powieść Pauliny Wróbel nie tylko zasługuje na mnóstwo pochwał, ale też stanowi jej literacki debiut, co robi tym większe wrażenie i stawia wysoko poprzeczkę kolejnym nowym twórcom. Nie mogę doczekać się dalszego ciągu i na pewno będę śledzić dalszą twórczość tej autorki.

„Tajemnica Sary H.” już od pierwszych stron wyróżnia się kreacją głównej bohaterki. Śledzimy historię Małgorzaty, którą trudno jednak uznać za sympatyczną osobę. Jest zgorzkniała, histeryczna, nieznośna, bywa wręcz naprawdę podła i egoistyczna – ale jednocześnie ma w sobie taki urok i charyzmę, że choć w prawdziwym życiu pewnie nikt z nas by jej nie polubił, to towarzyszenie jej i kibicowanie w knuciu niecnych planów to prawdziwa przyjemność i uczta literacka. Osadzenie takiej osoby w roli protagonistki to oryginalny i udany zabieg, bo Małgorzata jest po prostu intrygująca, poza tym nawet ona ma swoje ludzkie cechy, więc mimo wszystko nie sposób się do niej nie przywiązać. Na uznanie zasługuje też dowcipna narracja – autorka w wielu momentach śmieje się ze swoich bohaterów i w mistrzowski sposób uwypukla ich karykaturalne cechy.

Historia jest przewrotna, pełna humoru i porywająca dzięki warsztatowi autorki, ale warto zaznaczyć, że jest to humor inteligentny i z polotem, a w powieści odnajdziemy też sporo poważniejszych treści. Autorka wzięła na tapet świat show-biznesu wraz z jego blaskami i cieniami – z jednej strony go obśmiała, ale też i wytknęła poważne problemy oraz jego wpływ na społeczeństwo. W lekki sposób przemyca wątki, które skłaniają do refleksji, i to nad wieloma sprawami, w tym w końcu nad samym sobą – co ja bym zrobił, gdybym dostał szansę na drugie życie? Czy umiałbym oprzeć się pokusie?

Książka idealnie wpisuje się w to, czego ostatnimi czasy brakuje mi na polskim rynku wydawniczym – mądrych, ale nieprzeintelektualizowanych powieści obyczajowych, w dodatku z oryginalną fabułą i okraszonych humorem.

Dla mnie rewelacja. Bardzo polecam!

Avatar użytkownika - Jadziulec101
Jadziulec101
Przeczytane:2020-05-10, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka średnio mi się podobała. Wątek fantasy z zamienienem dusz nie przypadł mi do gustu. Główna bohaterka Małgorzata i jej zachowanie nie podobało mi się. Nie sądziłam, że książka będzie miała takie niespodziewane zakończenie.

Avatar użytkownika - ikapolka
ikapolka
Przeczytane:2019-09-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki XXI wieku, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-08-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Aktorka Małgorzata Lindberg już nie pierwszej młodości, z rozbuchanym ego, po kilku latach zastoju wywołanego skandalem i podejrzeniami wypchnięcia przez okno jej największej rywalki Idy, dostaje zaproszenie na casting do filmu. Przyjeżdza na rozmowę do Pensjonatu Klementynka w zapyziałej wsi. Z miejsca robi awanturę, biednej recepcjonistce Sarze Hansson, o to, że ta nie wie kim ona jest, a Małogrzacie się wydaje, że jest wielką divą. W nocy po niefortunnej rozmowie, Małgorzata pijana jadąc samochodem, wywołuje wypadek, potrącając biedną Sarę. I w tym momencie życie Małgorzaty Lindberg wywraca się do góry nogami. Jako duch kradnie młode ciało Sary. I od tego momentu jest w ciele młodej, jędrnej dziewczyny i zamierza to wykorzystać, mając swoje doświadczenie życiowe, usiłuje wykorzystać daną nową szansę życiową. Próbuje zrobić wielką karierę filmową w nowym młodym ciele. Ale co z duszą Sary? Czy pozwoli zbecześcić swoje imię i ciało? Czy Małgorzacie się uda? Zakończenie pozostawiło ogromny niedosyt, byłam pewna, że się jakoś zakończy, że Sarze uda się odzyskać ciało a jest niejasne, można interpretować dowolnie co dalej.Mam nadzieję, źe będzie dalszy ciąg tej historii. Zabawna historia, nieźle pokazane charaktery bohaterek.

"To było cudowne połączenie - doświadczenie, mądrość i świadomość dorosłej kobiety w jędrnym i pięknym ciele dwudziestolatki."

Debiut. Jednych przyciąga świeżość autora, drugich odpycha, bo nie zawsze jest to literatura wysokich lotów. A debiuty naszych rodowitych pisarzy, najczęściej robią się popularne, gdy autor wyda już kilka bestsellerów. Gdzie w tym wszystkim ulokować autorkę tej nietuzinkowej powieści?

Pierwsze spotkanie Małgorzaty i Sary nie wypadło dobrze, no bo coż wspólnego może mieć diva polskiego kina z recepcjonistką w podrzędnym pensjonacie. Zbiegiem okoliczności zostaną połączone ze sobą na śmierć i życie. A co się stanie gdy Małgorzata - już nie pierwszej młodości, obudzi się w ciele młodej dziewczyny?

"Gdy przegrana z kretesem następowała niemalże na starcie, żadne rozpaczliwe starania nie mogły tego zmienić."

Jaki to jest świetny debiut! Nie było mi po drodze z tą powieścią, ale gdy już ją otworzyłam, to całkowicie przepadłam. Przyjemna, żartobliwa, trochę na skraju realizmu fantastycznego, napisana w dobrym stylu i czytająca się wręcz sama. Autorka miała nieprzeciętny pomysł na fabułę, konsekwentnie wykonany i to z niebywałą lekkością. Pogromcy duchów, zamiana ról, świat celebrytów. Mieszanka wybuchowa. Czekam na kolejny tom.

Książkę otrzymałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

Avatar użytkownika - bombonierka1
bombonierka1
Przeczytane:2019-06-05, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Skusiłam się obietnicą niezłego debiutu. Jak było?

Aktorka, Małgorzata Lindberg planuje powrócić na salony. W mediach nie ma jej od jakiegoś czasu, a wszystko za sprawą skandalu sprzed lat. Ale teraz wszystko się zmieni. Casting, który Małgorzata musi przejść to dla niej tylko formalność. Jej pewność siebie nie zmalała przez lata posuchy.

W pensjonacie "Klementynka" pracuje Sara, młoda i piękna dziewczyna. Na swoje nieszczęście Sara nie rozpoznaje sławnej aktorki, co sprawia, że nerwy Małgorzaty są wystawione na próbę. A przecież musi dobrze wypaść na castingu. Małgorzata dobrze zna reżysera, który kompletuje obsadę do swojego nowego filmu i nie ma o nim najlepszego zdania. Dramatyczne wydarzenia w pokoju reżysera sprawiają, że Małgorzata pod wpływem alkoholu siada za kierownicę.

Wypadek samochodowy sprawia, że życie Małgorzaty nie będzie już takie same. Życie recepcjonistki Sary również, ponieważ to ona jechała w drugim samochodzie. Po akcji ratowniczej okazuje się, że w ciele Sary budzi się Małgorzata, ale tylko ona zna sekret. Od tej chwili jej głównym celem jest kariera filmowa. Młode i piękne ciało dwudziestoletniej Sary wydaje się idealnym narzędziem. Ale jeśli Małgorzata obudziła się w ciele Sary, to co stało się z duchem Sary? Sara jest, ale nikt nie może jej zobaczyć. Oprócz Justyny...

Małgorzata jest w stanie zrobić wiele, by móc zacząć od nowa, ale czy jej sekret wyjdzie na jaw musicie przeczytać już sami.

W trakcie lektury zastanawiałam się co tak bardzo drażni mnie w treści. A drażniło bardzo. Pomysł na książkę był naprawdę dobry. Zapewne wielu chciałoby zacząć jeszcze raz, ale mieć doświadczenie i wiedzę z poprzedniego życia. Jednak nie do końca odpowiadała mi powierzchowność i szybkie zakończenie opowieści. No niestety. Wiem, że czytałam debiutancką powieść, że to nie miała być sztuka na miarę Nobla, ale jednak. Szukam słowa, ale przychodzi mi tylko do głowy jedno - powieść zbyt infantylna. Ale warto ją przeczytać jeśli chcecie zastanowić się nad tym co wy zrobilibyście budząc się w ciele innej osoby.

Chcielibyście?

Tymczasem....idę spacerować! Spacerowanie jest fajne!

Książkę przeczytałam dzięki portalowi Czytampierwszy.pl

Gdy byłem kimś innym