Tajemnice dzieł sztuki

Przez wieki geniusze sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje, zbyt niewiarygodne, by przekazać je otwarcie. Sekrety osobiste i historyczne, artystyczne i ezoteryczne, a czasem nawet natury kryminalnej. Czy po upływie stuleci, po wielokrotnych zmianach kodów kulturowych jesteśmy w stanie wejść w buty dawnych twórców i odkryć sekretne drogowskazy pozostawiane przez geniuszy?

Kod Michała Anioła – dlaczego ludzki mózg namalowany jest na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej?
Ostatnia melodia - muzyka zapisana pomiędzy postaciami Ostatniej Wieczerzy jako testament Leonardo da Vinci?
UFO w XV-wiecznych Włoszech - spotkanie z obcymi, uchwycone na renesansowym obrazie.
Manuskrypt, którego od sześciuset lat nikomu nie udało się rozkodować. Enigma rękopisu Wojnicza.
Człowiek, który wiedział – jak Alfonso Ponce de Leon przewidział na obrazie swoją śmierć.
Zakon, skarby i Chwarszczany – z jakiego świata pochodzą dwie wieże w zachodniopomorskim kościele templariuszy?
Ukryty język Matejki – znaczenie symboli i historia złotego tronu.
Raffaello – Portret Młodzieńca – tajemnice najcenniejszego dzieła ze zbiorów polskich, zaginionego podczas II wojny światowej.
Drzwi Gnieźnieńskie, czy portal do praźródeł? - dokąd naprawdę prowadzą słynne Drzwi z Gniezna?

Każde dzieło jest tajemnicą. Nie trzeba wyjeżdżać do amazońskiej dżungli, by mierzyć się z tajemnicami godnymi Indiany Jonesa. Na tego, kto dokona wielkiego odkrycia w zakurzonym magazynie muzealnym, czeka nagroda – emocje, olśnienie a nawet – mistyczne objawienie. Jeden z bohaterów naszej książki właśnie takiego objawienia doświadczył. I czeka aż ktoś je przejmie od niego w wielkiej sztafecie pokoleń.

Informacje dodatkowe o Tajemnice dzieł sztuki:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2019-11-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8079-487-0

Kup książkę Tajemnice dzieł sztuki

Tajemnice dzieł sztuki - opinie o książce

Książka składa się z siedemnastu rozdziałów, każdy z nich to osobna opowieść o wybranym dziele sztuki. Odwiedzając muzea czy podziwiając zabytkowe budowle, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile tajemnic mogą one skrywać. Kto z nas wie dlaczego Leonardo da Vinci na obrazie "Dama z gronostajem" zdecydował się namalować właśnie takie a nie inne zwierzę, co odkryto analizując sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej lub w jakim celu na Drzwiach Gnieźnieńskich znajduje się podobizna małpy. Na te i wiele innych pytań próbowano odpowiedzieć w tej publikacji. Autorzy podjęli się analizy kilkunastu dzieł sztuki, jedne z nich są powszechne znane, o innych wiedzą tylko osoby, którye szczególnie interesują się tą tematyka. Pewne kwestie poruszane przez autorów pozostawiają pewien niedosyt, który może być motywacją do tego, by zgłębić kwestie, które szczególnie nas zaintrygowały. Bardzo lubię czytać książki, które przybliżają tematykę związaną z historią sztuki, skąd mogę dowiedzieć się czegoś o czym wcześniej nie miałam pojęcia lub umknęło to mojej uwadze. Dzięki lekturze tej pozycji z jeszcze większą uwagę będę przyglądała się dziełom sztuki, które przyjdzie mi w przyszłości podziwiać. Świat sztuki jest pełen tajemnic, wiele z nich nie zostało jeszcze odkrytych, dlatego jest to dla mnie tak porywający i insprujący temat.

Dolina Biebrzy. Travelbook
Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz0
Okładka ksiązki - Dolina Biebrzy. Travelbook

Dolina Biebrzy, jedynej nizinnej dzikiej rzeki w Europie, to miejsce niezwykłe, gdzie niepodzielnie króluje przyroda. Można ją poznawać podczas...