Tajemnice pielęgniarek. Fakty i uprzedzenia

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

To one są ,,przy łóżku" pacjenta, stale poddane ocenie - pacjentów, rodzin, lekarzy. Wzbudzają skrajne emocje - od uwielbienia, poprzez lekceważenie, po agresję. Młode i stare, wykształcone i przyuczone, entuzjastyczne i zgorzkniałe. Zbyt nisko opłacane. Przepracowane.

Przestały milczeć. Opowiadają o sobie, o trudnych warunkach pracy, o chorych relacjach ze zwierzchnikami, o wzajemnych konfliktach.

Z tych opowieści wyłania się portret środowiska, który każe nam się bać. Bo etap spolegliwych ,,sióstr" po prostu się skończył. Pielęgniarki chcą być traktowane przez system jak profesjonalistki, jeśli nie... tym gorzej dla systemu.

Marianna Fijewska, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, jedna z najzdolniejszych, młodych autorek Wirtualnej Polski. Każdego dnia zadaje trudne pytania, odkrywa fakty i zbiera opinie w najbardziej gorących, poruszających historiach społecznych. Zazwyczaj ,,idzie pod prąd", dlatego jej teksty stale wywołują dyskusje i polemiki. Dziennikarka prowadzi też program wideo w serwisie WP Kobieta "#11 Pytań" poruszający ważne tematy, takie jak śmierć, choroba czy konflikty z prawem.

Kup książkę Tajemnice pielęgniarek. Fakty i uprzedzenia

Opinie o książce - Tajemnice pielęgniarek. Fakty i uprzedzenia

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-02-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2019,
Ciesze się, że ostatnio pojawia się tak dużo książek, które poruszają ważne i istotne tematy. Z tej książki zdecydowanie można się sporo dowiedzieć i nauczyć. Po pierwsze książka podzielona jest na rozdziały. które między innymi poruszają kwestię zarobków, wypalenia zawodowego, mobbingu, emigracji, edukacji, czy zdrowia. Na ponad 300 stronach dostajemy wypowiedzi pielęgniarek, lekarzy, czy pacjentów. Każdy ma miejsce na swoje własne zdanie i opinię, dzięki czemu ta książka jest bardzo wartościowa i co ważne prawdziwa. Poznacie dokładny pogląd danej osoby, bez zmian i ingerencji osób trzecich. Mnie już przeraził rozdział pierwszy, który dotyczy tego co najważniejsze czyli pacjentów. Widzimy jaki jest do nich stosunek, jak się ich traktuje i jak oni sami potrafią traktować pielęgniarki. Jak często spotykają się one z agresją, wymuszeniami czy groźbami. Kilka stron dalej poznamy jednak zdanie pacjentów, którzy bez szczędzenia w słowach wyzywają je od najgorszych i bezdusznych. Jak wiadomo prawda zawsze jest po środku. Z jednej strony mamy przepracowane, przemęczone pielęgniarki, które nie wiedzą czego się spodziewać ze strony pacjenta, z drugiej strony mamy właśnie pacjentów, którzy czasami potrafią być bezduszni i traktować je jak przedmioty. Czasami ciężko postawić poprzeczkę na środku i umieć dostosować się do sytuacji. Pielęgniarki często spotykają się w wypaleniem zawodowy i stresem pourazowym (co mnie wcale nie dziwi!). Na co dzień spotykają się one ze śmiercią, przepracowaniem i stresem. Boli mnie to, że w Polsce jest to tak mało szanowany zawód! Wszystko jednak chyba wynika z przeszłości. Mam nadzieję, że za kilka lat każda pielęgniarka będzie o wiele bardziej szanowana i będzie miała uznanie tak, jak ma to miejsce na zachodzie! Ja trzymam kciuki i sama będę robiła co się tylko da, żeby tak właśnie się stało! Książkę polecam! Otwiera nam oczy.

Bardzo potrzebna książka pokazująca pielęgniarki, ich pracę i środowisko na wielu płaszczyznach i z wielu perspektyw. Poznajemy tutaj zdanie zarówno młodych, jak i doświadczonych pielęgniarek, lekarzy, a nawet pacjentów. Spotykamy tutaj pełne zapału, młode kobiety, które szybko zostają "usadzone" szarą rzeczywitością polskich szpitali. I niechęcią starszych koleżanek, które mimo większego doświadczenia zarabiają mniej (bo np są "zaledwie" po szkole pielęgniarskiej).  Są pielęgniarki wypalone, zmęczone, zniechęcone. Traktujące źle pacjentów i ich rodziny. Są pielęgniarki  przepracowane, w szpitalach cierpiących na brak kadry. Są pięlgniarki z prywatnych klinik, które zarabiają godnie, nie przepracowują się, ale "nie czują, że spełniają misję".

Każda zasługuje na wysłuchanie i zrozumienie. Polecam każdemu, być może wtedy okaże nieco wiecęj cierpliwości i zrozumienia przy następnej wizycie w szpitalu.

Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2019-05-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2019,

Ta książka nie jest ani czarna, ani biała. Nie zobaczymy w niej ani samych złych pielęgniarek, ani aniołów wykonujących swoją pracę z powołania. I na koniec nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie, co musiałoby się zmienić, zeby było lepiej. Dla każdej z nich ta odpowiedź będzie inna.

Książka porusza, czasem doprowadza do łez, bulwersuje, momentami szokuje. Kawał dobrej, dziennikarskiej pracy. Czuć jednak niedosyt. Brakuje też klamry spinajacej wszystko i za to ocena 4.

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2019-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019, przeczytane,

Książka składa się z wypowiedzi i rozmów, które autorka zebrała przede wszystkich pośród pielęgniarek, ale także lekarzy oraz pacjentów. Krótkie wypowiedzi ukazują szpitalną rzeczywistość w nowym świetle i przedstawiają pracę oraz środowisko pielęgniarek takim, jakim jest w rzeczywistości. Z książki wyłania się obraz pielęgniarstwa nie tylko w samych jego pozytywnych aspektach, ale także w jego najgorszych odcieniach. Autorka oraz osoby, z którymi rozmawiała niczego nie ukrywają. Możemy wywnioskować, co pielęgniarki cieszy w pracy, ale także co w tym zawodzie sprawia ból.
Polecam gorąco tę książkę każdemu, kto bliżej chce poznać istotę tego zawodu, a także jego blaski i cienie. Osoby, które pracują w zawodzie pielęgniarki nie spotkają tu niczego, czego nie wiedziały wcześniej, ale może na nowo skłoni to do przemyśleń. Natomiast dla tych, którzy mieli styczność z pielęgniarkami jedynie w szpitalach, lub nie mieli jej wcale, będzie książką, która być może pozwoli zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Skąd strajki i niezadowolenie oraz brak należytej opieki, która przecież tak naprawdę powinna być zapewniona każdemu.

„Święta to najgorszy okres na internie. Rodziny zwożą dziadków i babcie pod pretekstem najmniejszego załamania zdrowotnego. W torby prócz ubrań pakują małe choineczki, czyli już wiedzą, że pacjent zostanie u nas na święta, niezależnie od zaleceń lekarza. Gdy chcemy wypisać starszą osobę do domu, rodziny nagle zapadają się pod ziemię i przestają odbierać telefony.”

„Rodzina kazała nam za wszelką cenę trzymać przy życiu pacjenta, który właściwie był już martwy. Leżał na sali pooperacyjnej z rozciętym brzuchem – jelita na wierzchu, na nich widoczny nowotwór. Wszędzie smród rozkładającego się ciała, ale serce jeszcze ciągnęło, więc trzeba było go reanimować za każdym razem, gdy odchodził. Przecież to nieludzkie.”

Więcej cytatów z tej książki
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown