Tajemnicze życie grzybów

Nie są roślinami ani zwierzętami, najczęściej żyją w ukryciu. A jednak bez grzybów nie byłoby naszych lasów, klimatu, a może i w ogóle życia na Ziemi, takiego jakie znamy dzisiaj. Grzyby są panami świata, mają niezwykłe cechy, nawiązują zaskakujące sojusze, są pełne nierozwiązanych zagadek. Robert Hofrichter otwiera nam oczy na niewidzialny ekologiczny wszechświat, który rozciąga się pod naszymi stopami  - i nie tylko tam! Książka nie jest leksykonem ani atlasem grzybów. Nie chodzi w niej o porady, jak zbierać i przyrządzać te - niekiedy smaczne, niekiedy podstępne - skarby lasów. Ma raczej na celu wprawić w zdumienie czytelników tym nieznanym kosmosem i jego fascynującymi zależnościami.

Wybierzmy się więc na ekscytującą wędrówkę przez tajemniczy świat grzybów. Spotkamy w nim prawdziwych arystokratów i przebiegłych oszustów, pomocne sieci i oszałamiających mistrzów przemiany. Przede wszystkim jednak dowiemy się sporo o kontekście życia, o świecie pełnym symbiozy, partnerstwa i pomocnego wsparcia.

Pozwólmy się oczarować!

Hofrichter umie zaskakiwać i zachwycać! Bogactwo jego wiedzy w połączeniu z niesamowitym światem przyrody to ekscytująca podróż w nieznane. Nikt nie umie opowiadać o tym, co dzieje się w lesie, tak jak Hofrichter.

"Der Pilzesammler"

Robert Hofrichter urodzony w 1957 roku austriacki biolog, zoolog, obrońca przyrody, dziennikarz i fotograf natury. Jest autorem licznych dzieł, w tym słynnego na całym świecie leksykonu grzybów. Fascynującym podziemnym światem zainteresował się w już dzieciństwie i to zainteresowanie nie opuszcza go przez 50 lat!

Informacje dodatkowe o Tajemnicze życie grzybów:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-10-03
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Das geheimnisvolle Leben der Pilze. Die faszinierenden Wunder einer verborgenen WeltILZE

Kup książkę Tajemnicze życie grzybów

Tajemnicze życie grzybów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-12-14, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Wydaje się zatem, że podstawowym elementem ewolucji była nie konkurencja, lecz kooperacja - świadomość, że w grupie jest się silniejszym i że współpraca może przynieść nadzwyczajne rezultaty!"

Dzięki książce wkraczamy w fascynujący świat grzybów, niezwykle złożony, wspaniale różnorodny, wyjątkowo bogaty, a jednocześnie wciąż mało poznany i zrozumiany. Autor funduje czytelnikowi interesującą wędrówkę przez jedną z trzech dużych form życia na naszej planecie. Jego pasja odkrywania świata Fungi udziela się również czytelnikowi. Bardzo przystępny i wciągający styl narracji, przyjazne i niewymagające fachowej wiedzy wyjaśnienia naukowe, mnóstwo zaskakujących i zadziwiających ciekawostek. Po zapoznaniu się z taką publikacją inaczej już spojrzymy na grzyby, bardziej je docenimy, w większym stopniu zgłębiać będziemy ich klasyfikację, specyfikę, budowę czy indywidualne przystosowania gatunków do określonych warunków środowiska, w których tak sprawnie funkcjonują. W końcu to właśnie one umożliwiły rozwój na Ziemi.

Grzyby utrzymują przy życiu dziewięćdziesiąt procent wszystkiego, co się zieleni i kwitnie. Zatem wiele uwagi poświęcono ich związkom z roślinami. Pokazano jak perfekcyjnie współpracują i tworzą ścisłe relacje oparte na symbiozie, jakimi zadziwiającymi cechami charakteryzują się, aby móc zawiązywać trwałe sojusze. Te istoty zbudowane ze strzępek nadal skrywają przed człowiekiem wiele tajemnic, właściwości, talentów, zdolności, możliwości wykorzystania, choćby w medycynie. Autor wyraża się o grzybach jako mistrzach przeżycia, perfidnych drapieżcach, genialnych planistach ruchu i skutecznych specjalistach od recyklingu. Ale to także niebezpieczni zabójcy, dysponujący tragicznymi w skutkach toksynami. Spodobała mi się mykologiczna wyprawa, wiele się dowiedziałam, na wiele aspektów zwrócono uwagę, a zatem chętnie poszukam podobnych publikacji, aby jeszcze bardziej zachwycić się światem grzybów.

bookendorfina.pl

Ostatnio zapanował jakiś wielki 'boom' na książki przyrodnicze, zwłaszcza takie, które wprowadzają w tajemnice natury amatorów: prosto i łopatologicznie (nie żeby to był minus). Chyba zaczęło się od 'Sekretnego życia drzew' P. Wohllebena - teraz cała masa książek ma w tytule tajemnicę albo sekret albo coś w tym guście...

Jako, że uwielbiam książki przyrodnicze to wcale mi to nie przeszkadza. Ładnie wydane, ciekawe, nieskomplikowane - nic tylko brać i czytać!

Jednakże 'Tajemnicze życie grzybów' do specjalnie odkrywczych czy głębokich pozycji nie należy. Nie jestem grzybiarzem, choć grzyby lubię. Powiem więcej - one mnie fascynują. Ale jakieś tam podstawy mam i może dlatego nie siedziałam pełna zachwytu i zaskoczenia. Oczywiście wiele faktów jest rewelacyjnych, ale ... te rozdziały w których autor wypisuje nazwy grzybów i jakieś ich trucizny czy alergeny - no ciężko to zapamiętać, równie trudno sobie wyobrazić. Jest niby jakaś wklejka z kolorowymi zdjęciami grzybów - moim zdaniem przydałaby się jednak nie jedna w środku, niby samotna galeryjka, ale miniaturki przy tekście. Po prostu brakuje mu może pisarskiego czy gawędziarskiego zacięcia.

Nie jest to pozycja mniej strawna od grzybów, to pewne XD Ale do perełek jej zaliczać nie będę. Ot, przyjemna lektura na poszerzenie wiedzy, może wzbudzenie lekkiej ciekawości.

Tajemnicze życie oceanów
Robert Hofrichter0
Okładka ksiązki - Tajemnicze życie oceanów

Morze jest niewyczerpanym źródłem opowieści! Jedna bardziej fascynująca od drugiej! 1 337 323 000 KILOMETRÓW SZEŚCIENNYCH - tyle wody zawierają...