Tajemnicze życie oceanów

Morze jest niewyczerpanym źródłem opowieści! Jedna bardziej fascynująca od drugiej!

1 337 323 000 KILOMETRÓW SZEŚCIENNYCH

- tyle wody zawierają oceany. Gigantyczne akweny, które fascynują nie tylko artystów i poetów, ale przede wszystkim oceanografów i biologów. Robert Hofrichter jest jednym z nich.

Opisuje najciekawsze historie z mokrego świata, który otacza Ziemię. Poznajemy dziwny styl życia i osobliwe praktyki seksualne pod powierzchnią wody, spotykamy przyjazne rekiny i odurzone delfiny, dowiadujemy się o monstrualnych falach, potworach z głębin i o powstaniu życia na Ziemi. Książka tak ekscytująca jak nurkowanie w oceanie!

Sekrety oceanu,

Opowieści o potędze i pięknie oceanów.

Książka jak morze - zróżnicowana i ożywcza.

Z kolorowymi ilustracjami.

Robert Hofrichter - urodzony w 1957 roku austriacki biolog, obrońca przyrody, dziennikarz i fotograf natury. Jest autorem licznych dzieł, w tym słynnego na całym świecie leksykonu grzybów. Fascynującym podwodnym światem zainteresował się w już dzieciństwie, i to zainteresowanie nie opuszcza go przez 50 lat!

Informacje dodatkowe o Tajemnicze życie oceanów:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-11-20
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Im Bann des Ozeans: Expeditionen in die Wunderwelt der Tiefe

Kup książkę Tajemnicze życie oceanów

Tajemnicze życie oceanów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-01-16, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Być może w głębiny morskie trudniej dotrzeć niż na Księżyc, mimo to pozostawiliśmy w nich o wiele więcej (toksycznych) śladów niż na powierzchni satelity Ziemi."

Ocean jako wielka sieć życia, eksploatowana przez człowieka do granic możliwości, dziś dopomina się wzmożonego zainteresowania. Publikacja promuje ochronę środowiska morskiego i zwraca uwagę na konieczność spowolnienia upadku ekologicznego planety. Napisana w duchu uświadomienia istnienia fascynującego podwodnego świata. Powinniśmy jak najszybciej o niego zadbać, aby móc się nim cieszyć, koegzystować z nim, a także pozostawić coś wartościowego przyszłym pokoleniom.

Robert Hofrichter ukazuje jak toksyczne są współcześnie relacje człowieka z oceanem, a to właśnie z niego pochodzi wszelkie życie, jakże ciekawe, różnorodne, olbrzymie w ilość gatunków, a przy tym konieczne do zachowania gatunku ludzkiego, dobrego zdrowia i samopoczucia. Globalne zmiany klimatyczne, masowe zanieczyszczenia wód, bezmyślne pozyskiwanie surowców i pożywienia, czynią ludźmi winnymi degradacji środowiska wodnego. A przecież wciąż jeszcze nie zbadaliśmy wszystkich tajemnic mórz i wybrzeży. Niemal bezkresne głębiny oceanów nadal potrafią zaskoczyć naukowców funkcjonującymi formami życia. Nie bez powodu przytacza się argument, że więcej osób chodziło po Księżycu niż zbliżyło się do dna Rowu Mariańskiego.

Autor przekazuje zachwyt wobec morza i entuzjazm dla jego ochrony poprzez umówienie różnych zagadnień związanych z oceanami. Zaznajamiamy się z aspektami zasolenia mórz, przesunięć tektonicznych, ekspansji dna oceanicznego, wahań poziomu morza, wybrzuszeń i zagłębień oceanów, monstrualnych fal. Dowiadujemy się skąd wrażenie intensywnego błękitu oceanu, dlaczego nie ma morza z błękitnym członem w nazwie, jak system prądów morskich podtrzymuje życie na planecie, co to jest cyrkulacja termohalinowa. Wchodzimy do przebogatego świata morskich biosfer, ciekawostek o żywych istotach mieszkających w oceanach, z uwzględnieniem ich reprodukcji, mechanizmów obronnych, zdobywania pożywienia, kamuflażu, tworzenia wspólnot interesów i symbiozy. Widzimy jak wiele powierzchni raf koralowych straciliśmy, co musimy zrobić, aby chronić pozostałe, w aspekcie indywidualnym i globalnym. To też krótka wędrówka śladami dawnych mieszkańców oceanów, oraz stereotypów dotyczących delfinów i rekinów.

Przyjemnie i przyjaźnie czyta się publikację, we wciągający sposób nawiązuje do wieloletnich obserwacji i najnowszych faktów, jednak liczyłam na wszechstronniejsze ujęcie tajemniczego życia oceanów, bo zdecydowana większość zawartych w książce informacji była mi już wcześniej znana. Ale książkę można potraktować jako szerszą tematycznie broszurę popularyzacji idei ochrony środowiska, znakomicie sprawdzającą się jako jeden z instrumentów wykorzystywanych w ekokampaniach promocyjnych. Niewątpliwie w obu przypadkach warto po nią sięgnąć, podnieść świadomość ekologiczną, nabrać chęci do współuczestniczenia w ratowaniu i zachowaniu morskiego życia w jak najlepszej kondycji. Zerknijcie także na "Tajemnicze życie grzybów", wkroczcie w zachwycający świat grzybów, niezwykle złożony, wspaniale różnorodny, wyjątkowo bogaty, a jednocześnie również wciąż mało poznany i zrozumiany.

bookendorfina.pl

Tajemnicze życie grzybów
Robert Hofrichter0
Okładka ksiązki - Tajemnicze życie grzybów

Nie są roślinami ani zwierzętami, najczęściej żyją w ukryciu. A jednak bez grzybów nie byłoby naszych lasów, klimatu, a może i w ogóle...