Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL

Kto pierwszy rzucił kwestię ,,Nasi tu byli" na planie Seksmisji?

Kogo pierwotnie miał zagrać Wojciech Pszoniak w Ziemi obiecanej?

Co spowodowało konwulsje Karola Strasburgera brodzącego wśród nenufarów?

Dlaczego Roman Polański kazał wystrzelić z rakietnicy na planie Noża w wodzie?

Za co Mirosław Baka przepraszał Krzysztofa Kieślowskiego podczas pracy nad Krótkim filmem o zabijaniu?

Dziesięć kultowych filmów, które wszyscy oglądaliśmy i wspominamy z sentymentem. Poznajmy kulisy ich powstawania w ponurej rzeczywistości PRL. Andrzej Klim ubarwia swoją opowieść śmiesznymi, a niekiedy przerażającymi anegdotami z minionych czasów, wspomnieniami i opisami perypetii filmowców. Wprowadza czytelnika w świat peerelowskiej produkcji filmowej, przywołuje wydarzenia, o których wiedzą jedynie ich uczestnicy, a które szokują nawet dziś, po latach. Wspomina twórców, którzy mierząc się z trudnościami epoki, nigdy nie zrezygnowali z magii kina.

W dziesiątce opisywanych w książce filmów znajdują się: Popiół i diament Andrzeja Wajdy (1958), Nóż w wodzie Romana Polańskiego (1961), trylogia Sami swoi Sylwestra Chęcińskiego (1967), Rejs Marka Piwowskiego (1970), Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy (1975), Noce i dnie Jerzego Antczaka (1975), Miś Stanisława Barei (1980), Seksmisja Juliusza Machulskiego (1983), Krótki film o zabijaniu Krzysztofa Kieślowskiego (1988), Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego (1989).

Książka interaktywna - czytaj i oglądaj filmy!

Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL to publikacja, która dzięki aplikacji mobilnej Tap2C daje czytelnikowi dodatkowe możliwości, zgłębiania tematu. Czytając historie związane z powstawaniem kultowych filmów PRL, wystarczy użyć aplikacji mobilnej by oglądać opisywane sceny. Zapraszamy w niezwykłą podróż do świata filmowców z minionych czasów.

Andrzej Klim - dziennikarz i redaktor (pracował m.in. dla ,,Gazety Wyborczej", PAP-u, ,,Claudii", ,,Press", ,,Newsweeka", ,,My Company Polska", TVN24 Biznes i Świat). Historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a także studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Konsultant ds. historii przy projekcie konkursowym koncepcji Muzeum Historii Polski w Warszawie. Autor książek: Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60. (2013), Polska-Niemcy 1:0, czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek (2015), Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL (2016).

Informacje dodatkowe o Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL:

Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Powyższa książka to przewodnik po tym, jak powstawały kultowe polskie filmy. Mamy m.in "Popioł i diament", "Nóż w wodzie" ,"Seksmisję", trylogię o Pawlakach i Kargulach,  jest też boski Tolibowski. Wspominają i reżyserzy, i scenarzyści, jak i obsada. Dowiadujemy się wiele o genezie poszczególnych scen, ich symbolice, sposobie kręcenia, ograniceniach budżetowych lub kłopotach z cenzurą. A to Tolibowskiego w stawie oblazły pijawki, a to Bińczycki, aktor wybitny, miał wątpliwości co do swojego talentu i scen uwodzenia ślicznej Baśki Wołodyjowskiej- Magdy Zawadzkiej, a to jacht grający u Polańskiego trzeba było pieczołowicie przemalować, a to Maklakiewicz rozwalał całą fabułę.
Najlepszy jest niewątpliwie "Miś", który jest wielką przypowieścią na temat wszechobecnego kłamstwa w socjalistycznej Polsce. A to mąż kłamie, że ma bliźniaka, a to realizatorzy filmu "Ostatnia paróweczka hrabiego" wmawiają nam, że kot to szarak, a sterani życiem smutni panowie to dzieci z czworaków, a Jarząbek głosi że prezes klubu "Tęcza" to wzór wszystkich cnót.
Niesamowicie dobrze się czyta, w licznych anegdotach odnajdujemy wiele ciekawych faktów, zostajemy zaproszeni na plany filmowe "od kuchni". Miłośnicy polskiego kina dostają bardzo profesjonalnie i rzetelnie udokumentowany materiał, więc zachęcam do lektury. Dobrze przygotowana bibliografia, liczne cytaty, fajne zdjęcia to atuty tej pozycji. Nie tylko przyglądamy się jak funcjonował przemysł filmowy w tamtych latach, dostajemy teś fragmenty recenzji. Ciekawym wątkiem jest przemycanie filmów za granicę, ich żywot poza granicami znaszego państwa i o wiele lepsze niż w Polsce przyjęcie przez międzynarodowe festiwale filmowe. Najbardziej utkwiły mi w pamieci losy słynnego "półkownika", czyli "Przesłuchania" R. Bugajskiego. Polecam.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-06-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Autor wybrał do swojej książki dziesięć według niego kultowych filmów PRL. Mamy tutaj opisane jak powstawały scenariusze, jak reżyserzy walczyli z cenzurą, jak wyglądało kompletowanie obsady, szukanie plenerów, walka z brakiem taśmy filmowej i wielu podstawowych produktów niezbędnych do realizacji filmu (np. parówek i baleronu w "Misiu", które występowały w ważnych scenach), jak filmy zostały przyjęte przez widzów, jakie nagrody zdobyły, itp. Dosyć to wszystko ciekawe i zajmujące, ale autor nie trafił w moje gusta filmowe, bo z opisanych filmów lubię tylko dwa, a fanką "Rejsu" i "Misia" to już w ogóle nie jestem i nie rozumiem fenomenu tych dwóch filmów, choć inne komedie Barei uwielbiam. Zabrakło mi tutaj takich filmów jak "Potop", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Krzyżacy", czy "Znachor", ale dla każdego inne filmy będą tymi kultowymi.

Dla fanów kinematografii okresu PRL na pewno wartościowa i ciekawa książka.

Dziesięć planów filmowych opisanych w sposób interesujący i "niepudelkowy". Autor skupia się na kontekstach, genezie i procesie tworzenia. Sporo uwagi poświęca PRL-owskiej rzeczywistości: z cenzurą, niedoborem taśmy i rekwizytów na czele.

Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL
Andrzej Klim0
Okładka ksiązki - Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL

Czy Nina Andrycz zamawiała kreacje w Paryżu? Dlaczego Zofia Czerwińska znielubiła gołąbki? Co gwiazda francuskiej piosenki Juliette Gréco kazała sobie...

Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60
Andrzej Klim0
Okładka ksiązki - Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60

Książka ukazuje życie kulturalne i towarzyskie w Polsce lat 60. Od zwiastunów zmian w obyczajowości tamtego okresu, takich jak: Festiwal Młodzieży...