Talizmany

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-03-15

Ewa Modlińska, historyk sztuki z wyboru i dziennikarka z przypadku, traci równocześnie faceta i pracę. W życiu jednak zawsze jest coś za coś – wskutek zbiegu okoliczności odkrywa w sobie dawno zapomnianą pasję do renesansu. Wpada na trop jednej z największych tajemnic historii. Czy siedemnastowieczne przekazy o fantastycznym skarbie okażą się prawdą? Czy Ewie wystarczy wiedzy i energii, by rozwiązać zagadkę? Kto jeszcze, oprócz niej, porwie się na tę próbę? Ślady prowadzą od Bizancjum przez Wenecję do Polski, a ściślej do potężnej XVII-wiecznej fortecy-pałacu Krzyżtopór. Splątane wątki, zaskakujące zwroty sytuacji, intrygi rodzinne, niebezpieczni rywale, gorące uczucia… Czy w odkryciu sekretu pomoże miłość? Polski Kod Leonarda da Vinci: sensacja, humor i romantyzm.

Kup książkę Talizmany

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2017-04-25, Przeczytałam,
Gdy jakaś książka odnosi międzynarodowy sukces, bardzo szybko pojawiają się naśladowcy, próbujący wykorzystać popularny trend. Książka Dominika Rettingera ma być „polskim Kodem da Vinci” tylko dlatego, że są tu zagadki z czasów renesansu (korzeniami sięgające nawet starożytności). Szkoda, że zdecydowano się na takie porównanie, bo chyba bliżej i bardziej adekwatnie byłoby powołać się na przygody Pana Samochodzika. Talizmany to bardziej powieść obyczajowa z elementami komediowymi i śladami romansu, z tajemnicą w tle. Świetnie oglądałoby się jej ekranizację, gdyż postaci są bardzo charakterystyczne, a dobrze zagrane przez (najlepiej) znanych aktorów – z pewnością zapadłyby w pamięć. Nie na darmo autor jest scenarzystą. Wyczuwa się to w formie prowadzenia narracji, która jest dosyć skrótowa, ale umiejętnie sygnalizująca miejsca akcji i odwołująca się do pewnych stereotypowych wyobrażeń. Już na początku czytelnik szybko orientuje się, gdzie może toczyć się akcja. Bohaterka jest dziennikarką w kolorowym magazynie. Dostaje „świetną” propozycję opisania romansu celebrytki z… jej osobistym chłopakiem. Ewa odmawia, serce ma bowiem pęknięte i nie zamierza wystawiać siebie na widok publiczny. Rzuca pracę, mieszkanie, przyjaciółkę, a nawet obrażoną papugę (dlaczego nie zabrała ptaka ze sobą – nie wiadomo, skoro obraz ze ściany udało jej się spakować…) i wyjeżdża do ciotecznej babci. Babcia ...

Opinie o książce - Talizmany

Avatar użytkownika - luimig
luimig
Przeczytane:2017-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Kolejna powieść polskiego autora. Recenzja na okładce sugeruje rozrywkę na poziomie Kodu Leonarda Da Vinci Dana Browna :) To co mogę powiedzieć po przeczytaniu kilkunastu początkowych stron to, że wciąga jak magnes! Idealna powieść na wakacje - rodzinna tajemnica skrywana od pokoleń i obraz kryjący w sobie zagadkę, a dodatkowo zamek w Krzyżtoporze w tle!

Początek taki trochę nudnawy, ale im dalej tym ciekawiej się robi. Iza trochę nie fair się zachowywała i nikt nie miał jej tego za złość. Ja rozumiem zakochała się i podaje wrogowie co znalazła z Ewą, ale ta niby się zezłościła i nic. Z matką też kombinowała... Powinna jakąś karę ponieść. Fałszywy kustosz także. kanalia jedna. Grał na wszystkie fronty. A Ewa, niby uwielbia swojego papuga i w końcu jakby nigdy nic o nim zapomniała. Jednak wielki plus za zagadkę. Na prawdę miło było odnajdywać nowe tropy.

Frankenstein
Mary Shelley