Talizmany

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017-03-15

Ewa Modlińska, historyk sztuki z wyboru i dziennikarka z przypadku, traci równocześnie faceta i pracę. W życiu jednak zawsze jest coś za coś – wskutek zbiegu okoliczności odkrywa w sobie dawno zapomnianą pasję do renesansu. Wpada na trop jednej z największych tajemnic historii. Czy siedemnastowieczne przekazy o fantastycznym skarbie okażą się prawdą? Czy Ewie wystarczy wiedzy i energii, by rozwiązać zagadkę? Kto jeszcze, oprócz niej, porwie się na tę próbę? Ślady prowadzą od Bizancjum przez Wenecję do Polski, a ściślej do potężnej XVII-wiecznej fortecy-pałacu Krzyżtopór. Splątane wątki, zaskakujące zwroty sytuacji, intrygi rodzinne, niebezpieczni rywale, gorące uczucia… Czy w odkryciu sekretu pomoże miłość? Polski Kod Leonarda da Vinci: sensacja, humor i romantyzm.

Kup książkę Talizmany

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2017-04-25, Przeczytałam,
Gdy jakaś książka odnosi międzynarodowy sukces, bardzo szybko pojawiają się naśladowcy, próbujący wykorzystać popularny trend. Książka Dominika Rettingera ma być „polskim Kodem da Vinci” tylko dlatego, że są tu zagadki z czasów renesansu (korzeniami sięgające nawet starożytności). Szkoda, że zdecydowano się na takie porównanie, bo chyba bliżej i bardziej adekwatnie byłoby powołać się na przygody Pana Samochodzika. Talizmany to bardziej powieść obyczajowa z elementami komediowymi i śladami romansu, z tajemnicą w tle. Świetnie oglądałoby się jej ekranizację, gdyż postaci są bardzo charakterystyczne, a dobrze zagrane przez (najlepiej) znanych aktorów – z pewnością zapadłyby w pamięć. Nie na darmo autor jest scenarzystą. Wyczuwa się to w formie prowadzenia narracji, która jest dosyć skrótowa, ale umiejętnie sygnalizująca miejsca akcji i odwołująca się do pewnych stereotypowych wyobrażeń. Już na początku czytelnik szybko orientuje się, gdzie może toczyć się akcja. Bohaterka jest dziennikarką w kolorowym magazynie. Dostaje „świetną” propozycję opisania romansu celebrytki z… jej osobistym chłopakiem. Ewa odmawia, serce ma bowiem pęknięte i nie zamierza wystawiać siebie na widok publiczny. Rzuca pracę, mieszkanie, przyjaciółkę, a nawet obrażoną papugę (dlaczego nie zabrała ptaka ze sobą – nie wiadomo, skoro obraz ze ściany udało jej się spakować…) i wyjeżdża do ciotecznej babci. Babcia ...

Opinie o książce - Talizmany

Avatar użytkownika - luimig
luimig
Przeczytane:2017-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Kolejna powieść polskiego autora. Recenzja na okładce sugeruje rozrywkę na poziomie Kodu Leonarda Da Vinci Dana Browna :) To co mogę powiedzieć po przeczytaniu kilkunastu początkowych stron to, że wciąga jak magnes! Idealna powieść na wakacje - rodzinna tajemnica skrywana od pokoleń i obraz kryjący w sobie zagadkę, a dodatkowo zamek w Krzyżtoporze w tle!
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-03-26, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Ewa czuje, że nie ma prawa do szczęścia. Obecnie oszukana i zdradzona przez byłego partnera postanawia być wolna i szczęśliwa, nie wiąże się z żadnym mężczyzną. Gdy przyjeżdża do swojej babci Zofii, okazuje się, że tamta niespodziewanie zmarła. Jednak zostały poczynione pewne przygotowania. Obok Ewy nie wszyscy mają jednak dobre intencje.
Ewa poznaje pewnego prawnika, stąd w powieści mamy wątek rodzącego się uczucia, radzenia sobie z bałaganem w życiu, pewne refleksje o życiu tu i teraz, motywy humorystyczne oraz co najważniejsze wątek skarbu cesarzy Bizancjum i dziedzictwa.
Całkiem sympatyczna historia sensacyjno przygodowa z wątkiem miłosnym. Polecam zainteresowanym.
OCENA 5/6

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2019-05-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, przeczytane, 52 książki 2019,

Początek taki trochę nudnawy, ale im dalej tym ciekawiej się robi. Iza trochę nie fair się zachowywała i nikt nie miał jej tego za złość. Ja rozumiem zakochała się i podaje wrogowie co znalazła z Ewą, ale ta niby się zezłościła i nic. Z matką też kombinowała... Powinna jakąś karę ponieść. Fałszywy kustosz także. kanalia jedna. Grał na wszystkie fronty. A Ewa, niby uwielbia swojego papuga i w końcu jakby nigdy nic o nim zapomniała. Jednak wielki plus za zagadkę. Na prawdę miło było odnajdywać nowe tropy.

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix