Tam, gdzie urodził się Orfeusz

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2017-05-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

To nie jest przewodnik po Bułgarii. I na pewno nie jest to też książka o odkrywaniu uroków życia w nowym dla siebie miejscu. Jeśli jednak chcecie poznać nieznany region Europy, który potrafi zaczarować, to na pewno książka dla Was.

Ałbena Grabowska, pisarka, lekarka, znana z magicznych powieści autorka spisała swoje wspomnienia i wiedzę o Rodopach, skąd pochodzi jej rodzina. Tu, w wiosce Czepełare, u babci, wśród wspaniałej, dzikiej przyrody spędzała wakacje.

W książce splata się nieco burzliwa historia rodziny z opowieściami o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii, historii i bułgarskiej kuchni. Rodopskie korzenie, a jednocześnie polskie pochodzenie pozwalają jej spojrzeć z sympatią, ale i dystansem na różnice kulturowe, językowe i mentalne.

Książka jest podróżą. Dla autorki - w krainę wspomnień, dla nas - do kraju otwartych ludzi, magicznych miejsc, fig i wina. I Orfeusza, który tu wyszedł z wody i tu znalazł przejście do Hadesu, dokąd zszedł, aby odzyskać ukochaną Eurydykę.

Ałbena Grabowska - pisarka, matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Zawodowo: lekarz neurolog-epileptolog. Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Wydała między innymi powieści ,,Lot nisko nad ziemią", ,,Lady M.", ,,Coraz mniej olśnień" oraz sagę ,,Stulecie Winnych". Nagrodzona przez czytelniczki nagrodą ,,Pióra" podczas Festiwalu Literatury Kobiet w roku 2015, nominowana do tej nagrody także w roku kolejnym.

Mityczny Orfeusz urodził się ponoć w bułgarskich Rodopach. Właśnie tam, u babci, wśród wspaniałej, dzikiej przyrody, autorka spędzała coroczne wakacje. W uroczej książce splata historię swego rodu Karadża z opowieściami o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii, historii i kuchni Rodopów. Rodopskie korzenie, a jednocześnie polskie pochodzenie pozwalają mi spojrzeć z sympatią, ale i dystansem na różnice kulturowe, językowe i mentalne - pisze. Podróż w krainę wspomnień, otwartych ludzi, magicznych miejsc, fig i wina.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tam, gdzie urodził się Orfeusz

Opinie o książce - Tam, gdzie urodził się Orfeusz

Świetna opowieść o podróży i próbach osiedlenia się w kraju swoich dziadków. Fantastyczne anegdoty, świetnie opisane przygody, przepiękne wspomnienia  związane z bliskimi nam ludżmi. Ta książka to nie tylko opowieść o zakładaniu domu oddalonego od Polski o tysiąc kilometrów, to także przewodnik i studium kulturalno – obyczajowe mieszkańców Rodopów. Autorka ze smakiem przedstawia nam nie tylko ludzi i miejsca, ale także potrawy. Wspomina swoje dzieciństwo i spisuje dzieje rodziny. To pamiętnik, księga rodu, książka kucharska, zbiór baśni i legend.

Avatar użytkownika - ewaf63
ewaf63
Przeczytane:2016-03-20, Przeczytałam,
Stulecie Winnych. Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie

Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści. Stulecie Winnych to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w...

Lot nisko nad ziemią
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Lot nisko nad ziemią

Olśniewająca powieść, od której nie sposób się oderwać. Weronika Przybyszewska dorastała w czasach, w których lepiej było się nie...

Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska