Tamten świat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308073377
Liczba stron: 272

Ocena: 0 (0 głosów)

Najnowsza książka jednej z najbardziej znanych i docenianych polskich krytyków i badaczy literackich

Eseje Marty Wyki są próbą spojrzenia na świat idei, osobowości i tekstów, które kształtowały się w rzeczywistości powojennej, obciążonej traumą niedawnych przeżyć oraz koniecznością dokonywania wyborów i poszukiwania własnych dróg rozwoju pokolenia wchodzącego w życie tuż przed wojną i po wojnie. Opisem świata, który choć pod wieloma względami różnorodny, wyrastał z tradycji kulturowej i czerpał ze wspólnego kanonu literackiego.

W szkicach pojawiają się m.in. takie nazwiska jak: Aleksander i Ola Watowie, Janina Katz, Olga Scherer, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Jan Błoński, Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand, Tadeusz Konwicki, Paweł Taranczewski, Jerzy Pilch.

Marta Wyka jest historykiem literatury, krytykiem literackim, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmowała się literaturą Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego i współczesną. Pisała m.in. o Stanisławie Brzozowskim, Leopoldzie Staffie, Czesławie Miłoszu. W Wydawnictwie Literackim opublikowała następujące książki: Brzozowski i jego powieści (1981), Krakowskie dziecko (1998), Punkty widzenia (2000), Przypisy do życia (2007), Przypomniałam sobie (2015), Napisane niedawno (2018).

Tagi: Eseistyka literacka

Kup książkę Tamten świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tamten świat

Inne książki autora
Miłosz i rówieśnicy
Marta Wyka0
Okładka ksiązki - Miłosz i rówieśnicy

Marta Wyka podkreśla, że istnieją pewne mocne węzły światopoglądowo-este­tyczne, w ramach których można Miłosza rekonstruować. Najsilniejsze z nich (poza...

Kartografowie dziwnych podróży. Wypisy z polskiej krytyki literackiej XX wieku
Marta Wyka0
Okładka ksiązki - Kartografowie dziwnych podróży. Wypisy z polskiej krytyki literackiej XX wieku

Redakcja i wstęp: Marta Wyka Opracowanie: Krzysztof Biedrzycki Jarosław Fazan Dorota Kozicka Maciej Urbanowski Joanna Zach Książka, którą proponujemy Czytelnikowi...