Tańczący trumniarz

Tom 2 cyklu Lincoln Rhyme

Detektyw Lincoln Rhyme, duma i chwała nowojorskiej policji kryminalnej, ściga nieuchwytnego, seryjnego mordercę zwanego Tańczącym Trumniarzem. Ten niezwykle inteligentny zbrodniarz uderza znienacka, błyskawicznie, zawsze w odmienny sposób, po czym znika bez śladu. Tylko jedna z jego ofiar zauważyła charakterystyczny szczegół, o którym przed śmiercią zdążyła powiedzieć policji. Ten szczegół to niezwykły tatuaż na ramieniu mordercy, przedstawiający Śmierć tańczącą z kobietą przed otwartą trumną.

Co oznacza zagadkowy tatuaż? Czy ta skromna wskazówka pomoże Rhyme'owi ocalić kolejne ofiary działającego z żelazną konsekwencją zabójcy? Opromieniony wieloma sukcesami detektyw zdaje sobie sprawę, że oto napotkał godnego siebie przeciwnika, najbardziej zaś dręczy go graniczące z pewnością przeczucie, że już gdzieś, kiedyś go spotkał...

Podobnie jak we wszystkich powieściach Jeffery'ego Deavera, w tej również psychologiczny realizm i precyzyjna konstrukcja łączą się z prowadzoną w błyskawicznym tempie, wciągającą akcją.

Jeffery Deaver - z wykształcenia dziennikarz i prawnik. Przez kilka lat współpracował z dziennikami "New York Times" i "Wall Street Journal". Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na Wall Street. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich. Światową sławę przyniósł mu "Kolekcjoner Kości" - pierwsza powieść, w której pojawiła się para detektywów: Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Książkę zekranizowano, a w głównych rolach wystąpili Denzel Washington i Angelina Jolie.

Informacje dodatkowe o Tańczący trumniarz:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-07-05
Tytuł oryginału: The Coffin Dancer
Tłumaczenie: Łukasz Praski

Kup książkę Tańczący trumniarz

Tańczący trumniarz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-07-30, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Tańczący Trumniarz był najbardziej znienawidzonym przez Rhyme'a zbrodniarzem. Lincoln nikogo nie ścigał z większą zajadłością, ale... skrycie podziwiał przenikliwość mordercy."

Drugi tom serii o genialnym, choć sparaliżowanym od ramion w dół, kryminalistyku Lincolnie Rhyme. Dostarcza sporą dawkę emocji, frapującą i złożoną detektywistyczną zagadkę do rozwikłania. Po wielu kryminałach stawiających główny nacisk na psychologiczne aspekty przestępstw, interesująco było zagłębić się w szczegółową analizę dowodów, znaków, śladów i tropów pozostawionych na miejscu zbrodni, choć właśnie tych ostatnich jest szczątkowa ilość. Potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby je błyskotliwie wyłapać, wykorzystać w eliminowaniu zamierzeń oprawcy. Książka napisana dwadzieścia lat temu, techniki badań nie należą już do nowoczesnych, ale liczy się sama idea rozwiązywania dowodowych szarad i puzzli.

Powieść nasycona sensacyjnymi elementami, sporo się dzieje, dynamiczne rytmy wiodą prym. Nie zawsze wydarzenia wydają się prawdopodobne, czasem lekko naciągane, lecz z pewnością potęgują napięcie i niepewność. Autor nie waha się przed uśmiercaniem bohaterów, prowadzeniem w kierunku niebezpieczeństwa, narażaniem na ryzykowne działania. Narracja sprzyja szybkiemu czytaniu, nastawiona na konkret, nie znajdziemy tu plastycznych opisów, bazą są głównie dialogi. Plusem jest umiejętne zaskakiwanie odbiorcy, sprytne podsuwanie błędnych wniosków, płynne przeprowadzanie nagłych zwrotów akcji. I jeszcze trudne do przewidzenia zakończenie, na które niecierpliwie czekają miłośnicy kryminałów i thrillerów. Przygodę czytelniczą zaliczam do ciekawych, wciągających, z dreszczykiem, okazała się trafionym i udanym spotkaniem z książką.

Lincoln Rhyme i jego uczennica Amelia Sachs rozpracowują płatnego seryjnego mordercę o pseudonimie Tańczący Trumniarz, wykazującego się przenikliwą inteligencją, wyjątkową zdolnością planowania podstępnych ruchów, konsekwencją w dążeniu do realizacji zlecenia. Potrafi uderzyć niespodziewanie, bez ostrzeżenia, z perfekcyjną skutecznością, a przy tym nie pozostawić żadnych śladów ułatwiających schwytanie go, rozpływa się niczym we mgle. Para nowojorskich detektywów stoi przed niełatwym wyzwaniem, tym bardziej, że nie ma obszernych relacji świadków, odcisków palców, portretu zabójcy, rośnie za to presja czasu i nacisk na rozwikłanie zagadki, gdyż mogą pojawić się kolejne ofiary. Niemal do ostatnich stron książki pozostajemy w wątpliwościach odnośnie prawdziwej tożsamości zabójcy współwłaściciela firmy lotniczej.

bookendorfina.pl

Mistrz kamuflażu Ach, wspaniały Lincoln Rhyme. Ciało być może ma sparaliżowane, ale za to umysł pracuje na najwyższych obrotach. Tym razem nad szybkim odkryciu, gdzie ukrywa się seryjny morderca na zlecenie, tzw. Tańczący Trumniarz. Trumniarz zabił już jedną z osób, na którą miał zlecenie, teraz Rhyme musi ubiec go, nim zabije pozostałe dwie. "Tańczący Trumniarz" to druga książka z serii o Lincolnie i nie wiem, czy nawet nie lepsza niż "Kolekcjoner Kości". Zawiła, złożona, pełna dynamicznej akcji i zaskakujących komplikacji. Trzyma w napięciu do ostatniej kartki, nie pozwalając czytelnikowi opuścić Lincolna w jego zmaganiach z mikroskopijnymi śladami. Bo nawet genialny Lincoln może się czasem pomylić.
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2013-01-02,
Kawałek solidnej sensacji. Obfitująca w zwroty akcji, ze znakomicie budowanym napięciem opowieść o pojedynku geniuszy - niepełnosprawnego kryminologa Lincolna Rhyme, znanego z wielu powieści Deavera, oraz nieuchwytnego mordercy, nazywanego Tańczącym Trumniarzem. Rozrywka na poziomie.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2022-12-18, Ocena: 3, Przeczytałam,

Dość skomplikowana powieść. Bardzo szczegółowo opisywane badania wszelkich próbek z miejsc zbrodni, człowiek wydaje się być stawiany na drugim miejscu po np. okruchu piasku. Jedno trzeba przyznać, zwroty akcji są naprawdę zaskakujące! A Trumniarz okazuje się bardzo niepozornym facecikiem...

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2021-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Detektyw Lincoln Rhyme uwięziony we własnym, bezwładnym ciele umysł ma jak brzytwa. Analizuje i łączy w całość najmniejszy nawet okruszek śladu, poszlaki czy informacji. Brudną robotę wykonuje Amelia Sachs, też mająca błyskotliwy umysł. Akcja pędzi na łeb, na szyję a napięcie rośnie ze strony na stronę. Nie ma czasu na nudę. Tu każde słowo, dialog, opis ma swoje zadanie tj. wciągnąć czytelnika na maksa. Dodatkowo podobały mi opisy analizy kryminalistycznej. Rzadko trafiają się w kryminałach tak dokładne. Kto zatem jest Tańczącym Trumniarzem musicie sprawdzić sami. Polecam.

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Carte Blanche
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Carte Blanche

Agent 007 z powieści Deavera Carte Blanche to Bond na miarę XXI wieku – weteran walk w Afganistanie, świetny strzelec, miłośnik pięknych kobiet i...

Gra w nigdy
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Gra w nigdy

W Mountain View w Dolinie Krzemowej zaginęła dziewiętnastoletnia Sophie Mulliner. Jej ojciec, podejrzewając, że została porwana, wobec bierności...