Tango dla trojga

Ocena: 4.5 (8 głosów)

Ola jest młodą, utalentowaną aktorką. Jej życie zawodowe to pasmo sukcesów. Kiedy zakochuje się ze wzajemnością w Zygmuncie, wydaje się, że do szczęścia nic więcej nie potrzeba. Jednak Ola nie może zapomnieć o kobiecie, której miejsce zajęła. Postanawia jej pomóc. Doprowadza do wystawienia sztuki o Molierze i jego dwóch partnerkach życiowych, starszej i młodszej. Główne role zagrają Zygmunt, jego była żona - Elżbieta i sama Ola.

Informacje dodatkowe o Tango dla trojga:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374146463
Liczba stron: 224
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Tango dla trojga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Teatr od dzieciństwa był moim przeznaczeniem. Jako mała dziewczynka bawiłam się w teatr. Pierwszymi widzami były moje lalki.


Więcej

Wiem, co się stało. Wiem także, gdzie jestem. Widziałam tamten samochód, a jednak nie zdjęłam nogi z gazu. Dlaczego... To jedno nie jest dla mnie jasne. Przecież ani przez chwilę nie pomyślałam o samobójstwie. Więc dlaczego...


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Tango dla trojga - opinie o książce

Być może nie wszyscy wiedzą, że Maria Nurowska jest bardzo znaną współczesną powieściopisarką. Niemal każda jej książka staje się bestsellerem, nie tylko w naszym kraju, ale również we Francji czy w Niemczech. Jej powieści przetłumaczone zostały aż na szesnaście języków, w tym chiński i koreański.
Kilka lat temu miałam jakąś fazę, że przeczytałam ciurkiem, jedną za drugą kilka jej powieści. Muszę jednak stwierdzić, że lepiej jest dozować sobie te książki. Powieści Marii Nurowskiej są moim zdaniem takim innym nieco gatunkiem literackim, niż ostatnio popularne książki innych autorów. Po prostu jej proza zdecydowanie odbiega od tego, co się czyta tak na co dzień. Zauważyłam, że w zasadzie głównymi bohaterkami jej powieści są kobiety wplątane często w niełatwe i wielkie uczucia.
"Tango dla trojga" to nie do końca zwykły romans, powieść ta skłania również do refleksji...


"Wiem, co się stało. Wiem także, gdzie jestem. Widziałam tamten samochód, a jednak nie zdjęłam nogi z gazu. Dlaczego... To jedno nie jest dla mnie jasne. Przecież ani przez chwilę nie pomyślałam o samobójstwie. Więc dlaczego..."
Już sam tytuł brzmi dość intrygująco, bo czy w ogóle możliwe jest tango we troje? 
Znany i uznany aktor oraz jego dwie żony - była (starsza) i obecna (młodsza), obie są aktorkami. 
Zygmunt obecnie jest z Olą, młodą aktorką u szczytu sławy, właściwie można powiedzieć, że tę sławę zawdzięcza jemu, gdyż to on pomógł jej wybić się grupy przyszłych aktorów i wprowadził na wielka scenę. Dla niej również zostawił Elżbietę, pierwszą żonę. Ola ma ciągle jakieś dziwne poczucie winy, chciałaby żeby Elżbieta nie czuła się tak bardzo odrzucona. Chcąc jej jakby wynagrodzić fakt, że mąż ją porzucił lub w jakiś sposób odkupić swoją (lub jego) winę, wpada na szalony pomysł wystawienia sztuki o Molierze i jego żonie oraz kochance. Rolę żony zagrałaby Elżbieta, Ola kochankę a samego Moliera Zygmunt...
Z pewnością nie jest to proste zadanie do realizacji. Zaczynają się intrygi, nowe, toksyczne relacje, co doprowadza młoda aktorkę do paranoi, w której prawda miesza się jej z fikcją. Nawet sami, czytając w pewnym momencie nie możemy być pewni czy mowa jest o wystawianej sztuce, czy o teraźniejszym losie bohaterów. Czy jest to gra, czy życie?


"Teatr od dzieciństwa był moim przeznaczeniem. Jako mała dziewczynka bawiłam się w teatr. Pierwszymi widzami były moje lalki."
Czytając tę książkę, momentami odniosłam wrażenie, że autorka zainspirowała się autentyczną historią małżeństwa znanych aktorów polskiej sceny. Niektóre zachowania bohaterów tej powieści zbyt łudząco ją przypominają. A może to tylko moje odczucie... 
Powieść jednak zrobiła na mnie wrażenie, mimo faktu, że zakończenie mnie nieco rozczarowało.
To lekka i refleksyjna książka o rywalizacji, o przyjaźni i miłości, o trudnych wyborach życiowych oraz ich konsekwencjach.
Jednak myślę, że warto czasem sięgnąć po książkę z gatunku tych, które niezbyt często się czyta.

Link do opinii
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Historia trzech aktorów: Zygmunta, Aleksandry i Elżbiety. Historia skomplimowana, ponieważ Elżbieta to była, a Aleksandra obecna żona aktora. Zaczynają próby do wspólnego przedstawienia i niestety prowadzi to do tragedii. Historia wielowątkowa opowiadająca o trudnej miłości.
Link do opinii
Avatar użytkownika - oleczka31
oleczka31
Przeczytane:2012-10-17, Przeczytałam,
Najbardziej zaskoczyło mnie zakończenie, więc warto przeczytać!
Link do opinii

Po tych wszystkich przyjemnych książkach to naprawdę ambitna pozycja. Trzeba się skupić dobrze nad tym co się dzieje. Czytać pomału tak by zrozumieć każde zapisane zdanie.

Motywem jest tu nietypowy związek 3 osób , których wiąże aktorstwo, każdy w jakimś stopniu jest od siebie uzależniony. Wnikliwe i naprawdę dobre opisy psychologiczne  bohaterów sprawiają , że rozumiemy i współczujemy .

To moja pierwsza przygoda z tą autorką i przyznam, że zachwycona nie byłam , postanowiłam jednak dać szansę i sięgnąć po kolejną...

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 1998,
Avatar użytkownika - gosiak002
gosiak002
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Kamulka84
Kamulka84
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wpisz nazwę półki,
Inne książki autora
Mój przyjaciel zdrajca
Nurowska Maria0
Okładka ksiązki - Mój przyjaciel zdrajca

,,Chcesz mnie opisać jako zdrajcę, zrób to, chcesz przyznać rację mojej najbardziej dramatycznej decyzji życiowej, będę się tylko cieszył" - mówi podczas...

Powrót do Lwowa
Nurowska Maria0
Okładka ksiązki - Powrót do Lwowa

Powieść Marii Nurowskiej, w której tle pojawiają się ostatnie dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, to historia o namiętności i odwadze, przewrotności losu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy