Okładka książki - Tarantula

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-01-20
ISBN: 978-83-7648-905-6
Dodał/a książkę: czytam

Film Pedro Almodóvara ,,Skóra, w której żyję" na podstawie powieści w kinach od 16 września 2011.

Kim jest piękna Ewa, z którą wzięty chirurg plastyczny, Richard Lafargue, pokazuje się na przyjęciach? Dlaczego Ewa czasem tak subtelnie się uśmiecha, a on wtedy z trudem ukrywa wściekłość i ból? Czemu są razem, skoro jest między nimi tyle wrogości? Jaka tajemnica mogła połączyć ze sobą tych dwoje? Dlaczego piękny tekst piosenki ,,The Man I Love" stał się dla nich sposobem na wyrażanie nienawiści w najczystszej postaci? To książka, w której rozpacz przenika się z perwersją. To historia kata i jego ofiary. Tylko dla dorosłych.

Już we wrześniu w polskich kinach będzie można zobaczyć ekranizację powieści w reżyserii Pedro Almodóvara zatytułowaną ,,Skóra, w której żyję". W rolach głównych występują Antonio Banderas, Marisa Paredes i Elena Anaya.

Nieduża to książeczka, ale dzieje się w niej więcej, niż w opasłych powieściach. I niczego nie da się przewidzieć, tak misterna jest intryga. Absolutne zaskoczenie, dla którego warto sięgnąć po tę powieść z gatunku literatury noir. ,,Angora"

Pomysłowa, elegancka, a zarazem przerażająca powieść. ,,The Washington Post Book World"

Proza Jonqueta jest bardzo specyficzna. Konstrukcja tej powieści opiera się na przedziwnej intrydze, makabrycznych wydarzeniach i zaskakującym zakończeniu. Trzeba przeczytać! ,,St. Petersburg Times"

Thierry Jonquet (1954 - 2009) - przedstawiciel nurtu francuskiej literatury noir. Głównym źródłem jego inspiracji były artykuły z codziennych gazet, czyli jak mówił sam autor, ,,barbarzyństwo świata, w którym żyjemy". Za swoje powieści kryminalne i książki dla dzieci otrzymał wiele literackich nagród.

Kup książkę Tarantula

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
MISTERNA SIEĆ NIENAWIŚCI   „Tarantula” francuskiego pisarza z nurtu noir Thierry’ego Jonqueta to krótka, ponura powieść, którą trzeba przeczytać jednym tchem. Połknąć jak gorzką pigułkę i za nic nie uwierzyć w przedstawiony tu odrażający obraz świata. A jednak jest coś pociągającego w mrocznej, zawiłej fabule, której nie sposób dobrze streścić. To opowieść o nienawiści, okrucieństwie, zemście i misternym planie szukania zadośćuczynienia za zło, poprzez zło.   Zostaje porwany młody chłopak. Ktoś przetrzymuje go nagiego i skutego łańcuchami w piwnicy bez jedzenia i wody. Ten ktoś przychodzi codziennie, by obserwować upadek i skrajne upodlenie człowieka. Scenariusz jak z „Piły”? Poniekąd, tak. Tarantula, bo tak nazywa swojego oprawcę ofiara, przygląda się cierpieniu niczym pająk. Po jakimś czasie przynosi wodę, karze jeść z ręki. Ofiara jest wdzięczna. Pan przychodzi częściej. Karmi swoje ludzkie zwierzę, nie czyniąc mu krzywdy. Zwierzę oswaja się, łasi. Pan przynosi prezenty: meble, książki, płyty. Ofiara z gburowatego wiejskiego chłopaka łagodnieje, subtelnieje, otaczana luksusowymi przedmiotami. Ale pan podaje jej też zastrzyki. Chłopak stopniowo zaczyna zapominać o swojej przeszłości, pan wymazuje jego osobowość. Mijają lata. Wiejski chłopak zaczyna interesować się sztuką, malarstwem, muzyką. Jego ciało zaczyna zmieniać kształty. Dopiero teraz okazuje się ...

Opinie o książce - Tarantula

Zło jest wynikiem nienawiści, nienawiść jest wynikiem krzywdy, a krzywda jest wynikiem zła. Czy pełen nienawiści Richard jest wobec tego oprawcą czy ofiarą? Autor "Tarantuli" Thierry Jonquet pokazuje jak przeogromny wpływ na człowieka ma doznana krzywda. W sposób szokujący przedstawia historię pięknej Ewy i jej chorego związku z Tarantulą.
Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Bardzo mocna i bulwersująca opowieść a do tego świetnie skonstruowana. Krótka, zwięzła a pomimo tego o dużej treści i zaskakująca. Gdy zaczynamy ją czytać nic nie rozumiemy, ale z każdą stroną odkrywamy coraz więcej szczegółów zagmatwanej historii. Prosta ale bardzo dobra fabuła sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Avatar użytkownika - la_pinguin
la_pinguin
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Zawsze do książek, które wszyscy zachwalają podchodzę z dużą dozą nieufności. Tak na wszelki wypadek. Żeby się nie rozczarować. Nie inaczej było i tym razem. Trudno było mi uwierzyć, że książka, która swym formatem i objętością przypomina raczej broszurę niż powieść, może budzić tyle zachwytów. I pomimo tego, że przeczytałam ją z ciekawością dalej nie czuję się przekonana. Historia opisana w "Tarantuli" od początku wydaje się być odrażająca i odpycha czytelnika. Już od pierwszych stron pomiędzy bohaterami czuć ogromną nienawiść.On ją zamyka, zmusza do prostytuowania, a ona dręczy go psychicznie. On, szanowany lekarz- chirurg plastyk, o niej nie wiadomo nic. I mogłaby by to być tylko kolejna powieść parapsychologiczna z brudnym seksem w tle, ale autor dokłada nam do niej jeszcze dwie historie: zbiega ukrywającego się przed policją w leśnej chatce i przetrzymywanego w lochu mężczyzny, który staje się ofiarą tytułowej Tarantuli. Przez chwilę (w końcu książka jest na tyle krótka i wciągająca, że jej czytanie idzie błyskawicznie) gubiłam się w tych poplątanych opowieściach. Wydawały mi się one być przypadkowe, a jednocześnie miałam pewność, że musi istnieć między nimi jakiś związek. Autor zasiał we mnie niepewność, którą bardzo chciałam rozwiać. I przyznam, że nie spodziewałam się takiego zakończenia. Tylko że... z jednej strony mnie ono zaszokowało, ale z drugiej rozczarowało. Było takie banalne i jakby pochodzące z innej powieści. Tak samo bardzo "nierówne" wydawały mi się poszczególne historie. Ta o Tarantuli oraz ta o Rogerze i Ewie pochłaniały mnie całkowicie. Za to przestępca wspominający w lesie przyjaciela mnie irytował. Pojawiał się znienacka i przez długi czas wydawało mi się, że nic nie wnosi do fabuły. Później zdałam sobie sprawę, że jest jest nieodzownym elementem, jednak dalej nie jestem przekonana do tego, że należało mu poświęcić aż tyle uwagi. Tarantula jest jedyną książką Thierrego Jonqueta przetłumaczoną na język polski. Patrząc na to, że nastąpiło to w tym samym czasie kiedy na ekrany kin wszedł film Pedro Almodovara Skóra, w której żyję sądzę, że swój wielki sukces zawdzięcza ona pojawieniu się ekranizacji. Z kolei we Francji pisarz odnosił sukcesy przez lata. W jego dorobku jest kilkanaście powieści, kilka zbiorów opowiadań, powieści dla młodzieży, kilkadziesiąt opowiadań, a także książki pisane pod pseudonimem i komiksy. Popularne ostatnio robią się książki, które zostawiają czytelnika "zbrukanego", które przesycone są negatywnymi emocjami i nie zostawiają miejsca na nadzieję. "Tarantula" jest jedną z nich. Przyznaję, że całkiem udaną, ale chyba jednak nie dołączę do grona zachwyconych nią osób.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Kat i ofiara. Zemsta ojca za dramat córki. Upodlenie człowieka, traktowanego jak zwierzę. Książka dla ludzi o mocnych nerwach, daje do myślenia.
Avatar użytkownika - Betka
Betka
Przeczytane:2013-06-04, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Tarantula to odrażający przedstawiciel rodziny pajęczaków. Takim odrażającym ,,pajęczakiem" stał się chirurg plastyczny Richard Lafarque dla swojej ofiary Vincenta. Swoją zbrodnię zaplanował z zimną krwią, a wokół swojej ofiary rozciągnął pajęczą sieć w którą ona wpadła i została uwięziona. Wtedy dopiero zaczyna się koszmar Vincenta, bo jak nazwał swojego oprawcę tarantulą dobiera się ona do niego swoimi odnóżami. Działając systematycznie zmienia swoją ofiarę zarówno zewnętrznie jaki wewnętrznie. Vincent zadaje sobie pytanie dlaczego właśnie jego to spotkało, przecież on nic nie zrobił? Kim jest wreszcie tajemnicza Viviane zamknięta w zakładzie psychiatrycznym i jaką rolę w całej tej historii odgrywa kolega Vincenta Alex? Tego dowiedzą się Ci co sięgną po tę niewielką książeczkę. Książkę czyta się z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Z przeczytaniem każdej kolejnej strony napięcie rośnie. Fabuła jest dobrze skonstruowana. Musze przyznać, iż dawno żadna czytana przeze mnie książka nie wzbudziła we mnie tyle różnych emocji. Na długo pozostała w mojej pamięci. Polecam !!!!! Moja ocena 6/6 Warto wspomnieć, iż na podstawie kisążki Thierrgo Jonqueta powstał film ,,Skóra, w której żyję" w reżyserii Pedro Almodovara z udziałem Antonio Banderasa i Eleny Anaya. Reżyser zmieniła zakończenie w stosunku do oryginału i przez to moim zdaniem film trochę staciła, ale Almodovar to Almodovar i już.
Avatar użytkownika - Kiska
Przeczytane:2012-01-30, Ocena: 3, Przeczytałam,
Bestia i piękna
Thierry Jonquet0
Okładka ksiązki - Bestia i piękna

To powieść wstrząsająca, ponura, z zaskakującą pointą. Leon jest stary. Bardzo stary. Leon jest szpetny. Bardzo szpetny. Leon jest brudny. Naprawdę bardzo...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński