Tecumseh

Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tytuł oryginału: Tecumseh

Tom 1 cyklu Trylogia Indiańska

Tecumseh to powieść przygodowa, która jest częścią tzw. Trylogii indiańskiej - jedna z najbardziej znanych książek dla młodzieży o tematyce indiańskiej, której autorem jest Longin Jan Okoń.

Głównym bohaterem Tecumseha jest Ryszard Kos – polski emigrant w Ameryce. Na emigracji obserwuje okrucieństwa, które europejscy przybysze wyrządzają rdzennym mieszkańcom - Indianom. Ryszard Kos staje po stronie Indian, zaprzyjaźnia się z ich wodzem – Tecumsehem i pomaga mu powołać Związek Oporu, którego celem ma być zjednoczenie plemin indiańskich i ich walka o prawa.

Tecumsech to książka, która łączy wątki historyczne z powieścią przygodową - znajdują się tu opisy amerykańskiej przyrody i kultury rdzennych mieszkańców. To fascynująca książka dla młodzieży z rozbudowaną akcją i fabułą niespotykanej przyjaźnią Europejczyka z Indianinami. Barwnie ukazane obyczaje Indian, obrazowe opisy krajobrazów rozległych amerykańskich terenów oraz wartka akcja powodują, że Tecumseh, jak i cała Trylogia indiańska to fascynująca książka uważana za klasykę powieści historyczno-przygodowych.

Tagi: powieść przygodowa powieść dla młodzieży książka dla młodzieży książka przygodowa książka o indianach trylogia indiańska książka przygodowa dla młodzieży

Kup książkę Tecumseh

Opinie o książce - Tecumseh

Przełom XVIII i XIX wieku to czas walk o zachowanie terytoriów przez Indian pod dowództwem Tecumseha, założyciela Związku Oporu Indian, w którego skład weszło wiele plemion żyjących na preriach. Wraz z rdzennymi mieszkańcami Ameryki o wolność walczy Polak, Ryszard Kos, były kościuszkowiec, tęskniący za ojczyzną i przenoszący swoje ideały wolności i sprawiedliwości na grunt amerykański i pomagający niesprawiedliwie traktowanym Indianom. Drażniły mnie uproszczenia i czarno-biały podział bohaterów na dobrych Indian i Polaków i złych pozostałych. Jednak dla młodego, mniej wyrobionego czytelnika Tecumseh może być niezłym wprowadzeniem w świat Indian i ich walki o przeżycie na swoich ziemiach. Jest tu wszystko, co potrzebne w ciekawej powieści przygodowej: walki, porwania, bitwy, pościgi, dozgonna przyjaźń i miłosne spojrzenia; jest też egzotyka świata czerwonoskórych, odmienna kultura, zabita wraz z jej przedstawicielami. (Ocena: 4/6)
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:1990-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Przełęcz grozy
Longin Jan Okoń0
Okładka ksiązki - Przełęcz grozy

Kolejna powieść autora poczytnych powieści indiańskich, takich jak: "Tecumseh", "Czerwonoskóry generał"....

Tecumseh
Longin Jan Okoń0
Okładka ksiązki - Tecumseh

Powieść dla młodzieży. Opowiada dzieje wodza Indian Tecumseha. Walka o zachowanie wolności i tradycji przodków. Szlachetna opowieść o przyjaźni, wolności i wartościach....

Immunitet
Remigiusz Mróz