Ten drugi

Fabuła powieści osadzona jest w latach 30. XX wieku, w urokliwych, sielskich krajobrazach wsi położonej na terenach Nowej Anglii. Bohaterami są trzynastoletni bliźniacy: Niles i Holland Perry. Choć splątani niewytłumaczalną, niemal telepatyczną więzią, bracia diametralnie różnią się usposobieniem. Holland zdaje się być wcieleniem zła, jego zabawy stają się coraz mroczniejsze. Wrażliwy i delikatny Niles jest jego przeciwieństwem. Ich ojciec zginął w makabrycznym wypadku, matka, nie potrafiąc pogodzić się ze stratą, popada w chorobę psychiczną, na rodzinę spadają coraz to nowe nieszczęścia. Pozostawieni bez nadzoru chłopcy wiele czasu spędzają z babcią, z którą grają w surrealistyczną grę...

Nastrojowy, niemal gotycki horror psychologiczny z 1971 roku, absolutny klasyk literatury grozy, który nigdy wcześniej nie został wydany w Polsce.

Informacje dodatkowe o Ten drugi :

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: The Other
Tłumaczenie: Marek Król

Kup książkę Ten drugi

Ten drugi - opinie o książce

Thomas Tryon nie miał okazji zaistnieć w świadomości polskich czytelników. Jego debiutancka powieść ,,Ten drugi" z 1971r., choć należy ścisłej topki najważniejszych lektur grozy (zaraz obok Psychozy, czy Dziecka Rosemary) to w Polsce wydany został dopiero teraz. Wydawnictwo Vesper po 50 latach od premiery zaprasza nas do Nowej Anglii, aby rozważyć kilka aspektów ludzkiej psychiki.

Bracia
Historia dwóch braci bliźniaków rozpoczyna się niepozornie, choć jednocześnie tajemniczo. Czytelnik powoli snując się wśród wydarzeń szybko wpada w sidła zastawione przez autora. Pozorna idylla, piękne krajobrazy i rodzinne życie to jedynie przykrywka, przez którą co chwila niczym mgła wydobywa się mrok. Tajemnice, niedopowiedzenia i takie podskórne uczucie, że zaraz wydarzy się coś tragicznego nie opuszczają czytelnika ani na chwilę. Ten stopniowo budowany nastrój tworzy swego rodzaju dyskomfort psychiczny, z którego nie można się wydostać. Dopiero prawda może dać wytchnienie. Ale prawda może okazać się zbyt bolesna.
,,Ten drugi" to opowieść, która miesza w głowach i co rusz rodzi kolejne pytania, pozostawiając czytelnika bez odpowiedzi. A przy tym robi to w niesamowicie piękny i poetycki sposób sprawiając, że lektura staje się pokarmem zarówno dla serca zakochanego w grozie, jak i umysłu żądnego literatury niebanalnej. Warto jednak wiedzieć, że powieść Tryona w swojej mrocznej konwencji bliższa jest thrillerowi psychologicznemu. Duży nacisk w książce postawiony został na zgłębienie ludzkiej psychiki i granicy między tym co realne, a tym co należy jedynie do wytworu schorowanego umysłu. Niles i Holland choć tak bardzo różni są połączeni silną więzią, która dodatkowo nieustannie wzmacniana była przez grę, którą prowadziła z nimi babka. To obudziło mrok ukryty głęboko w ludzkiej duszy i doprowadziło do wielu tragedii. Ból, strata i walka z własnym umysłem towarzyszą każdej kolejnej stronie, sprawiając że całość niczym lawina pędzi ku nieuchronnej zagładzie.

Podsumowanie
,,Ten drugi" to zwyczajnie wybitna historia, obowiązkowa dla każdego kto szuka niebanalnej i tajemniczej lektury. Pełna jest sprzeczności, zarówno w sferze bohaterów, jak i przedstawionego świata. Piękne krajobrazy zestawione zostały z mrocznymi wydarzeniami w rodzinie Perry, powściągliwy i tajemniczy Holland z radosnym i serdecznym Nilesem. Jednak wśród rodzinnych perypetii ukryta została ułuda. Oniryczne kłamstwa wraz z fantazjami umysłu prowadzą w stronę upadku. Tryon buduje napięcie, a jednocześnie bawi się prawdą i każde zadać sobie pytanie - co w tej historii jest realne?