Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat

Teoria kwantowa całkowicie zmieniła tworzony przez naukę obraz świata. Jednak jej powstanie nie było wynikiem olśnienia.

Przedstawiona przez Maxa Plancka w 1900 r. idea kwantów była zupełnie niezgodna z jego własnymi poglądami na rzeczywistość; był to akt desperacji i wyraz bezsilności. Koncepcja, że w tej idei może kryć się o wiele głębsza prawda, kształtowała się w ciągu następnych trzydziestu lat, by ostatecznie przyjąć formę najbardziej rewolucyjnego w historii opisu rzeczywistości fizycznej mechaniki kwantowej.

Dla gigantów myśli, takich jak Planck, Einstein, Bohr, Heisenberg czy Schroedinger, zmagania z mechaniką kwantową stanowiły dramat przypominający ujarzmianie potwora, który pojawił się, by wprowadzić chaos do uporządkowanego świata fizyki klasycznej. I chociaż ostatecznie potwór został zamknięty w klatce równań, istota tego, co mówi o rzeczywistości mechanika kwantowa, do dziś wymyka się jednoznacznym interpretacjom.

Teoria kwantowa Jima Baggotta to niewątpliwie jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych przewodników, a także pierwsza książka przedstawiająca całą historię mechaniki kwantowej od początku aż po dzień dzisiejszy.

Nigdy nie czytaliście podobnej książki książki, która opisuje całą historię mechaniki kwantowej wraz z samą teorią, i robi to naprawdę rzetelnie!

Wall Street Journal

Jim Baggott brytyjski chemik i utalentowany popularyzator nauki, autor książek Atomic: The First War of Physics and the Secret History of the Atomic Bomb, 19391949, A Beginner's Guide to Reality, Beyond Measure: Modern Physics, Philosophy, and the Meaning of Quantum Theory.

Informacje dodatkowe o Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat:

Teoria kwantowa. Odkrycia, które zmieniły świat - opinie o książce

Higgs. Odkrycie boskiej cząstki
Jim Baggott0
Okładka ksiązki - Higgs. Odkrycie boskiej cząstki

Odkrycie bozonu Higgsa, nazywanego często boską cząstką, wymagało największych i najbardziej kosztownych doświadczeń w historii nauki. Okazało się, że...

Jim Baggott0
Okładka ksiązki - Na ścieżkach nauki. Pożegnanie z rzeczywistością. Jak współczesna fizyka odchodzi od poszukiwania naukowej prawdy

Co współczesna fizyka mówi nam o rzeczywistości, a co jest tylko wytworem wyobraźni fizyków? Współczesna fizyka jest bez wątpienia ekscytująca. Nieustannie...