Tęskniąc w obie strony

„Tęskniąc w obie strony” wzrusza głębią podjętych tematów, porusza emocjonalną strunę wrażliwości, ale przede wszystkim zmusza do refleksji nad kadrami bliskich nam obrazów. Autorka zręcznie wplotła w fabułę ciepło i tragedię Syryjskich kobiet oraz klimat tamtejszych obrzędów,
życia i mentalności. Uwzględniła również troski dnia codziennego i miłosne rozterki Polek w ujęciu kilku pokoleń – babci, matki i córki. Całość rozgrywa się na tle wielkich przemian gospodarczych i społecznych polskiej rzeczywistości. W fabule nie brakuje niezwykle ciekawych wątków
historycznych, w tym tajemnicy zrabowanego podczas wojny słynnego malowidła oraz ciepłych i wzruszających akcentów dotyczących relacji damsko-męskich. To lektura niezwykle ciekawa i wciągająca. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Informacje dodatkowe o Tęskniąc w obie strony:

Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2017-10-25
ISBN: 978-83-64426-91-9

Kup książkę Tęskniąc w obie strony

Tęskniąc w obie strony - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2019-09-15,

Anna Boniecka jest lekarką. Tuż po wojnie wyjeżdża na kontrakt do szpitala w Algierii. Po paru latach wraca do Polski i próbuje sobie w niespokojnych powojennych czasach ułożyć życie. Z karierą idzie jej całkiem nieźle. Gorzej z życiem miłosnym. Jej losy są podobnie zawikłane jak całej jej rodziny. Życie jej przodków skomplikowała historia, ale także własne wybory.

Całość przenika na wszystkich poziomach niepokój w różnych wymiarach. Po pierwsze - burzliwe wydarzenia historyczne. Po drugie - wewnętrzne zagubienie bohaterów, których życie miłosne jest wyjątkowo skomplikowane. Dokonują kompletnie nietrafionych wyborów, zdradzają i sami są zdradzani. Po trzecie - chaotyczna narracja. Przechodzimy z teraźniejszości do przeszłości, za chwilę znów jest późniejszy czas. Raz jesteśmy w chłodnej Polsce, raz w gorącej Afryce. Z kultury katolickiej i europejskiej przeskakujemy do życia afrykańskich muzułmanów.

Książka silnie działa na zmysły i emocje. Niemal czujemy chłód polskiej zimy, palące słońce pustyni, smak potraw z obu kręgów kulturowych. Kibicujemy bohaterom, w wielu przypadkach głęboko nieszczęśliwym, żeby w końcu wyszli na prostą i odnaleźli szczęście. Lektura porusza struny serca na tyle, że długo się ją pamięta.

dr Kalina Beluch

Jeśli ktoś lubi obyczajówki to jest to pozycja godna polecenia. Jenak mnie nie zachwyciła, bez niespodziewanych zwrotów akcji, bez strzelanin i pościgów :P Ot, po prostu opowieść o Annie lekarce wśrednim wieku, wspominającej historie swojej rodziny i swoją.

To historia trzech pokoleń rodziny: Agaty, Anny i Joanny. Losy kobiet nie zawsze są szczęśliwe i wielokrotnie życie stawia przed nimi trudne decyzje i wybory, które na zawsze zmieniają ich życie. Autorka ciekawie nakreśliła tło historyczne, doskonale pokazuje prawdziwe oblicze wojny, prześladowania narodu żydowskiego, odrodzenie Polski i jej przemiany od czasu wojny po dziś dzień oraz kulturę i religię islamu.

Nela i czerwona sukienka
Magdalena Ludwiczak0
Okładka ksiązki - Nela i czerwona sukienka

Tę piękną sukienkę Nelka dostała od babci i od razu ją pokochała. Była czerwona w białe groszki i miała bardzo szeroki dół, dzięki czemu, gdy jej właścicielka...

Zagubiona dziewczynka i żyrafa
Magdalena Ludwiczak0
Okładka ksiązki - Zagubiona dziewczynka i żyrafa

Mała dziewczynka gubi się na swoim osiedlu i nie potrafi odnaleźć swojego domu, mimo że wie, jak on wygląda - ma czerwony dach i mieszka w nim kot. Żyrafa...