Transport poza wieczność

Transport poza wieczność Františka Tichego otrzymał w roku 2018 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera – odpowiednik polskiej Nagrody Literackiej Nike.

Fabuła powieści została wprawdzie wymyślona przez autora, ale była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i osobami, między innymi biografiami Petra Ginza, niezwykle uzdolnionego chłopca żydowskiego pochodzenia, i Josefa Jana Kratochvíla, członka czeskiego ruchu oporu. Opierając się na autentycznych materiałach: listach Kratochvíla z więzienia, tekstach publikowanych w wydawanym przez dzieci z getta Theresienstadt czasopiśmie „Vedem" i pamiętnikach Petra Ginza, Tichý tworzy wzruszającą i pełną napięcia opowieść o przyjaźni, lojalności, poczuciu wartości i sprawiedliwości, opisując jednocześnie, jak wojna i faszyzm wdzierają się siłą w szczęśliwe życie praskich licealistów.

Narrator, Honza, stawia czoła złu. Po aresztowaniu ojca poczuwa się do odpowiedzialności za swoją rodzinę, a po wprowadzeniu przepisów ograniczających prawa obywateli żydowskich ryzykuje, by pozostać w bliskim kontakcie z żydowskimi przyjaciółmi, Petrem i Jakubem.

Informacje dodatkowe o Transport poza wieczność:

Wydawnictwo: Emg
Data wydania: 2019 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Język oryginału: Czeski
Tłumaczenie: Anna Wanik

Kup książkę Transport poza wieczność

Jakub się wyprostował, żółta gwiazda na jego kurtce jakby rozbłysła. Miałem w tym momencie wrażenie, że to największe wyróżnienie, prawdziwy znak Wybrańców Boga.

Ponieważ nasi kaci ukradli nam przeszłość i zniszczyli przyszłość, tylko przebłysk obecnej chwili jest rzeczywistością, każdy z przeżytych momentów stał się częścią wieczności. A śmierć jest bramą do nieśmiertelności, drogą poza samą wieczność.

Transport poza wieczność - opinie o książce

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Książka dla każdego od starszej młodzieży i dla dorosłych. Opowieść o przyjaźni, miłości, lojalności.