Transsyberyjska

Wydanie nowe, poprawione i rozszerzone.

Nagroda Magellana 2014

9949 kilometrów po torach, 36 godzin na morzu

Piotr Milewski spełnia swoje marzenie z dzieciństwa i wyrusza w podróż koleją transsyberyjską. Zabiera czytelnika na wyprawę, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji - spadkobierczyni niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym. A przede wszystkim droga w rytmie wybijanym przez koła pociągu.

Dzięki Piotrowi Milewskiemu, przeżyłem wielką przygodę kolejową, o której marzyłem od lat. Podróżując jego Transsyberyjską, słyszałem stuk kół i bełkotliwe rozmowy przygodnych współpasażerów z przedziału, wyraźnie czułem zapach niedomytych ciał i mdławy smak taniego piwa, zwiedziłem kilka syberyjskich miast i ponownie ujrzałem Bajkał, a przy okazji poznałem historię budowy Transsibu... Słowem - przejechałem szmat świata, w którym odległości liczy się w godzinach i dniach, a upływ czasu w wiorstach, nie wyłażąc z domu. Jest to zarazem jedna z najbardziej r z e t e l n y c h polskich relacji o dzisiejszej Rosji, jakie czytałem. Bez okrasy, ale i bez dąsów.

Mariusz Wilk

Do tej pory tak przystępnie i lekko a zarazem poważnie i dogłębnie potrafili pisać tylko angielscy historycy z reporterskim zacięciem. Ta książka w idealnym rytmie, kołysząc jak pociąg, opowiada dzieje kolei Transsyberyjskiej i pokazuje zarazem współczesną Rosję. Przypomina jak żelazne drogi zmieniały świat, pośród protestów równie silnych jakie wywołuje dziś Internet. Opisuje XIX wieczne zmagania z nowoczesnością (oraz ekonomią i geografią), a zarazem pokazuje jak bardzo Imperium Carskie wciąż wpływa na ludzi od Warszawy po Władywostok.

Max Cegielski

Piotr Milewski - urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książek Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (2015), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (2020). Współautor książek Hokkaido - Japonia bez gejsz i samurajów (2006), Azja. Opowieści podróżne (2018) oraz Wyspa. Opowieści podróżne (2019). Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego ,,Książki". Nominowany do nagrody magazynu ,,National Geographic Traveler". Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.

piotrmilewski.com

Transsyberyjska - opinie o książce

Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2015-08-28,
Choć przebyłam tylko część tej trasy, dobrze jest tak powspominać i uzupełnić wiedzę,

9949 kilometrów po torach - podróż spełnienie marzeń z dzieciństwa. Podróż w czasie i przestrzeni. Sylwetki napotkanych ludzi, opisy mijanych miejsc. Skomplikowana historia budowy łączy się z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jako poprawa wiedzy historycznej z zakresu kolei książka była super. Nie mniej jednak za dużo suchych faktów, za mało przygód autora. Lektura bez emocji, momentami mnie nudziła. Trochę mało zdjęć z wyprawy, w tym żadnego z wizerunkiem autora.

Jedyna trasa, która przemierzona tysiącami kilometrów żelaznych torów ekscytuje, a nie męczy to podróż tą najdłuższą drogą kolejową świata.
Piotr Milewski w swojej wymarzonej kolejowej podróży po Rosji z jej geografią, przyrodą, historią i jej ludzkimi losami. Polecam!

Avatar użytkownika - Alom
Alom
Przeczytane:2020-12-31, Ocena: 4, Chcę przeczytać,
Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia
Piotr Milewski0
Okładka ksiązki - Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

"Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało." Nicolas Bouvier Piotr Milewski dotarł do...

Rok nie wyrok
Piotr Milewski0
Okładka ksiązki - Rok nie wyrok

Skandalizujący reportaż z przymusowego odwyku w towarzystwie czarnoskórych Amerykanów i amerykańskich Portorykańczyków o mocno nadwyrężonej...