Trenuj umysł

Książka ta zawiera zestaw ćwiczeń nazwanych na nasze potrzeby kartami prac wraz z rozwiązaniami stworzony na bazie wieloletnich doświadczeń płynących z naszej pracy zawodowej oraz dostępnej literatury. Nie opiera się ona na konkretnej metodzie. Ćwiczenia o różnym stopniu trudności oraz zróżnicowanej tematyce, bazujące na wiedzy ogólnej, nadają się do prowadzenia zajęć o charakterze zarówno indywidualnym, jak i grupowym. Prowadzący może na swój sposób oraz na własne potrzeby modyfikować i łączyć poszczególne zajęcia. Wielorakość zadań umożliwia pracę z podopiecznymi z różnymi stopniami zaawansowania choroby. Proponowane przez nas zajęcia to: anagramy, krzyżówki, wykreślanki, zadania opierające się na skojarzeniach, podstawowej wiedzy matematycznej, geograficznej i polonistycznej.

Najlepsze rezultaty osiąga się w początkowym etapie choroby, nie można jednak zapominać o tym, że terapia pozytywnie oddziałuje na chorego także w późniejszym okresie. Pacjent może uczestniczyć w różnych metodach terapii: psychoterapii, gelatoterapii, rehabilitacji, muzykoterapii, choreoterapii, dramatoterapii, treningu orientacji, terapii zajęciowej, relaksacji i innych. Wymierne efekty pracy uzyskujemy dzięki holistycznemu podejściu do osób dotkniętych otępieniami.

Istotne cechy:

- przejrzystość i czytelność kart

- karty pracy z odpowiedziami

- różnorodna tematyka

- możliwość modyfikacji ćwiczeń

- zróżnicowany stopień trudności

- skierowany do różnych grup zawodowych (psycholog, pedagog, pielęgniarka, opiekun medyczny, neurologopeda, terapeuta) oraz do chorych i opiekunów rodzinnych

- ćwiczenia stworzone na bazie praktyki zawodowej

Z poważaniem,

Data wydania: 2012-02-22
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-566-9

Kup książkę Trenuj umysł

Trenuj umysł - opinie o książce

Avatar użytkownika - Emilly26
Emilly26
Przeczytane:2016-12-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Autorki Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper w sposób umiejętny przedstawiły - ćwiczenia na rozwiązanie problemu z zaburzeniami pamięci , o którym w społeczeństwie mówi się na ogół niechętnie. W zeszycie tym znajdziesz czytelniku: ćwiczenia z rysunkiem, z kalendarzem , ćwiczenia na zapamiętywanie, ćwiczenia językowe, anagramy, wykreślanki, krzyżówki, ćwiczenia z wykorzystaniem przysłów i piosenek, ćwiczenia geograficzne, ćwiczenia matematyczne, ćwiczenia oparte na skojarzeniach. Zapoznałam się jako odbiorca i próbowałam wykonać podane ćwiczenia i opracowane są precyzyjnie. Wykonywałam te ćwiczenia z zeszytu i uważam ,że trening czyni mistrza na każdym poziomie niezależnie od wieku. Ta książka sprawia wiele radości podczas czytania i w przejrzysty sposób jest zaprezentowana. Dzięki temu, że autorki posiadają inspirację w innej osobie zajmującej się również tą tematyką- „Trenuj pamięć” Ursula Normann mogły podzielić się swoją wiedzą zaprezentowaną i udoskonalić swój warsztat wiedzy i go nam zaprezentować. Jeśli masz kłopot z zapamiętaniem, rozwiązaniem krzyżówek z wykreślanką , ćwiczeniami matematycznymi to na łamach stron Wydawnictwa Impuls zapraszam Cię do przeczytania tej pozycji.
Avatar użytkownika - kasandra_85
kasandra_85
Przeczytane:2012-08-27,
Nasz umysł to nadal zagadka. Mamy skomplikowane maszyny i supernowoczesne komputery,  poznaliśmy głębiny oceanu i dotarliśmy nawet na Księżyc, lecz wciąż nie potrafimy do końca rozwiązać tajemnicy naszego umysłu i faktu jak funkcjonuje. Co prawda na przestrzeni lat wiele się dowiedzieliśmy o anatomii i fizjologii mózgu czy mechanizmach leżących u podstawy różnych procesów, ale znacznie więcej kwestii pozostało ukrytych i nierozstrzygniętych. Wiemy natomiast, że choroby takie jak otępienie czy też normalny proces starzenia się zaburza funkcje poznawcze, w tym rejestrowanie i odtwarzanie różnych zdarzeń i wspomnień. Właśnie dlatego powinniśmy ćwiczyć pamięć niezależnie od wieku. Nie tylko gdy dojdzie już do choroby, ale też znacznie wcześniej. Książka „Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci” Katarzyny Sabeli i Mirosławy Cuper to publikacja, która z pewnością będzie świetnie służyć psychologom, psychiatrom czy pedagogom w ich pracy z pacjentami cierpiącymi na zaniki pamięci, ale może być również ciekawą i przydatną lekturą dla osób zdrowych, które chcą sprawdzić swoje zdolności zapamiętania. Znajdujące się tu zadania dotyczą różnych dziedzin życia i umiejętności poznawczych. Poprzez wykreślanki, krzyżówki, skojarzenia, zadania matematyczne, ćwiczenia z rysunkiem, kalendarzem, anagramy czy też trening językowy będziemy mogli ocenić naszą pamięć i ją nieco rozwinąć. Książka „Trenuj umysł..” to narzędzie, które we właściwych rękach pomoże w rozwijaniu pamięci, dlatego jak najbardziej polecam ją każdemu. Duży format, przestronny układ, liczne schematy, mnóstwo praktycznych zadań pomogą w zgłębianiu tajników zapamiętania. Brakowało mi i to bardzo natomiast części czysto teoretycznej, z której dowiedziałabym się więcej o procesie zapamiętywania i przechowywania wspomnień, naukowych odnośników i badań na ten temat. Tak czy inaczej uważam, że jest to interesujący zestaw ćwiczeń. Pozdrawiam!!