Tron we krwi. Kłamstwo. Tom 2

Ocena: 4.86 (7 głosów)

Przed kłamstwem nie uchroni nawet przysięga, a przed demonami i siłami nieczystymi nie ocali nowy Bóg...

 

Po śmierci Zbigniewa Bolesław Krzywousty przejmuje pełnię władzy. Szybko przekonuje się, że rządzenie krajem nie jest takie proste, jak sądził. Kościół grozi klątwą, sąsiedzi ingerują w wewnętrzne sprawy Polski, wojna goni wojnę...

Tymczasem Sambor zaczyna układać sobie życie. Dzięki odwadze i poświęceniu na polu bitwy zyskuje większe uznanie księcia - z czym nie może pogodzić się Radomir. Drogi trojga przyjaciół ostatecznie się rozchodzą, gdy na dworze pojawia się nowa wybranka Bolesława: Salomea. Nikt i nic nie powstrzyma jej przed osiągnięciem celu, jakim jest zapewnienie tronu swoim synom, nawet kosztem pasierba. Na domiar złego tajemnica skrywana przez Górę Milczenia po raz kolejny kładzie się cieniem na życiu Sambora.

 

 

Porywająca powieść o żądzy władzy, namiętnościach i zdradzie. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Barbara Wysoczańska

autorka ,,Narzeczonej nazisty"

Informacje dodatkowe o Tron we krwi. Kłamstwo. Tom 2:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381351560
Liczba stron: 544
Język oryginału: polski

Tagi: Proza literacka

więcej

Kup książkę Tron we krwi. Kłamstwo. Tom 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tron we krwi. Kłamstwo. Tom 2 - opinie o książce

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2022-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

 

Nie da się inaczej, niż napisać - tak, na to czekałam.

Dalsze losy bohaterów utkane w czasie wojen, zatargów, animozji, sporów rodzinnych, o władzę. Walka o byt, miłość, tron. Sojusze zawierane poprzez małżeństwa. Żenisz się z kobietą, poślubiasz klan. Życie płynie zupełnie innym nurtem, ważne są sprawy przetrwania.

Niezwykła powieść o losach ludzi żyjących w epoce Piastów. Okresie trudnym i mrocznym. Starannie oddane realia, umiejętnie prowadzone słowa. Z każdą stroną ciekawość czytelnika rośnie. Autorka porywa magią talentu i wiedzy przelatanej na papier.

Ja jestem miłośniczką książek historycznych. Uwielbiam aurę, styl, ponadczasowość minionych lat. Chociaż ta jest fikcją literacką, z wplecionymi postaciami autentycznymi, oddaje ducha przeszłości.

Takie książki są jak perły, dziękuję.

„ Przed kłamstwem nie uchroni nawet przysięga, a przed demonami i siłami nieczystymi nie ocali nowy Bóg’.

Czas na kolejny tom.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazka_pachnie_
ksiazka_pachnie_
Przeczytane:2022-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

RECENZJA


”Kiedy walczysz o tron, masz tylko dwie drogi. Albo wygrywasz… Albo giniesz…”


„Kłamstwo” Jolanty Marii Kalety to rugi tom serii „Tron we krwi". W tej części poznajemy losy Bolesława Krzywoustego, czasów jego panowania i władania Polską. Nie zabraknie tutaj również bohaterów pierwszej części m.in. Sambora.


Przed kłamstwem nie uchroni nawet przysięga, a przed demonami i siłami nieczystymi nie ocali nowy Bóg… Po śmierci Zbigniewa Bolesław Krzywousty przejmuje całkowitą władzę. Szybko dochodzi do wniosku, że władanie krajem w rzeczywistości nie jest takie proste, jak mu się wydawało. Kościół grozi klątwą, sąsiedzi ingerują w wewnętrzne sprawy Polski, wojna goni wojnę... Tymczasem Sambor zaczyna układać sobie życie. Dzięki odwadze i poświęceniu na polu bitwy zyskuje większe uznanie księcia – z czym nie może pogodzić się Radomir. Drogi trojga przyjaciół ostatecznie się rozchodzą, gdy na dworze pojawia się nowa wybranka Bolesława: Salomea. Nikt i nic nie powstrzyma jej przed osiągnięciem celu, jakim jest zapewnienie tronu swoim synom, nawet kosztem pasierba. Na domiar złego tajemnica skrywana przez Górę Milczenia po raz kolejny kładzie się cieniem na życiu Sambora.


„Kłamstwo” czytało mi się o wiele szybciej i przyjemniej niż „Zdradę". Jak dla mnie ta część była o wiele ciekawsza. Jolanta Maria Kaleta umiejętnie przeprowadza nas przez historyczną Polskę. W tej części mamy do czynienia z Bolesławem Krzywoustym i jego wybrankami. Okazuję się, że Bolesław miał bardzo liczne potomstwo, o którym nie mówiło się zbytnio na lekcjach historii, przynajmniej ja sobie nie przypominam. O wielu wydarzeniach dowiedziałam się właśnie z tych książek, a nie z podręczników do historii. Chociaż momentami nie wiedziałam już, czy to jest prawda, czy fikcja. Przewijają się również losy Sambora, którego poznaliśmy w pierwszej części, i Radomira. W tej lekturze aż roi się od intryg, knowań i spisków, a to wszystko dzieje się za plecami króla Krzywoustego. Autorka bardzo realnie i umiejętnie wprowadza czytelnika w klimat średniowiecza. Miałam również wrażenie, że takim językiem posługiwano się w tamtych czasach. Nie nudziłam się przy niej, wręcz przeciwnie. Wiele się dzieje, a akcja cały czas nabiera tempa. W tej historii znajdziemy również wiele wątków, które są dokładnie przemyślane i układają się w jedną spójną i logiczną całość. Jolanta Maria Kaleta świetnie potrafi połączyć historię z fikcją. Z niecierpliwością czekam na trzeci tom.


Polecam tę serię każdemu, bo wszystkim nam czasami dobrze robi zmiana klimatu


Dziękuje wydawnictwu Otwarte za egzemplarz recenzencki książki.

Link do opinii

‘Tron we Krwi. Kłamstwo’ to drugi tom powieści historycznej z cyklu ‘Tron we krwi’ autorstwa Jolanty Marii Kalety. Wciągająca, bardzo klimatyczna historia wydana w cudowny sposób. Jednak zanim sięgniecie po tę książkę musicie wiedzieć, że konieczna jest znajomość poprzedniego tomu! Bez tego ciężko będzie się Wam odnaleźć w historii. Ponadto miejcie na uwadze, iż znajdują się tu między innymi sceny opisów bitew czy brutalnego okaleczania.

Cudowna kontynuacja serii. Autorka zachowała poziom historii, a nawet powiedziałbym, że go podniosła. Wszystko jest wspaniale przedstawione, klimat i napięcie zachowane. Nic tylko poznawać losy państwa za czasów Bolesława Krzywoustego. Dla tych, którzy boją się, iż jest to nudna opowieść historyczna-nic bardziej mylnego! Autorka cudownie połączyła fikcję z faktami historycznymi malowniczo przybliżając nam te niepewne i niebezpieczne czasy. Będzie dużo intryg, spisków, zdrad, walki o władzę, podbojów, wyroków, a także miłosnych perypetii bohaterów. Tak jak w pierwszym tomie tak i teraz autorka cudownie pokazuje kto tak naprawdę pociąga za sznurki władzy. Panowanie Bolesława to okres, w którym za wszelką cenę próbuje się szerzyć nową religię. Tutaj rewelacyjnie zostało pokazane ‘starcie’ nowych wierzeń z dawnymi. Autorka pięknie ukazała jak obie religie przenikają się, jak nowe zasady są naginane, aby osiągnąć swoje cele – dobrze to widać na przykładzie duchownych przebywających na dworze królewskim.

Ogromnym atutem tej serii jest sposób wydania. Okładka cudowna, przykuwa wzrok, wewnątrz znajdziemy piękne zdobienie z przodu i tyłu książki. Sama budowa jak i język w jakim została napisana również zasługuje na uwagę. Mamy tu do czynienia ze staropolskim językiem, który oddaje klimat tamtych czasów. Sprawia to, iż pozycja ta nie należy do najlżejszych lektur, ale na pewno do najbardziej klimatycznych. Tak jak w poprzedniej części tak i teraz autorka ratuje czytelników umieszczając na początku książki słownik wyrazów zapomnianych, spis postaci historycznych oraz spis postaci fikcyjnych zainspirowany postaciami historycznych. Dzięki temu zabiegowi nie tylko możemy sobie przypomnieć kto był kim, ale także łatwiej odnajdujemy się w dawnym języku.

Nie jest to łatwa lektura, ale bardzo wartościowa. Autorka ma talent do oddawania klimatu dawnych czasów nie koloryzując ich. Polecam Wam tę pozycję nawet jeśli nie przepadacie za historycznymi opowiadaniami. Tutaj znajdziecie wspaniałą, wciągająca historię dostarczając Wam wielu wrażeń. Styl pisania tak mi się spodobał, że ja już odliczam do premiery kolejnego tomu szczególnie, że widziałam jego okładkę.


Link do opinii

Lubicie powieści historyczne? Jeśli tak to ta książka jest dla was. Żeby mieć pełne obraz, należy przeczytać tom pierwszy. Owszem możemy czytać i bez znajomości tomu pierwszego ale wtedy umkną nam niektóre fakty, o których tu będą wspominać nasi bohaterowie. 


Po śmierci Zbigniewa władze  przejmuje Bolesław zwany Krzywoustym. Już od samego początku przekonuje się , że władanie to nie taka prosta sprawa. Po śmierci żony zostaje sam z synem. Za namową poślubia Salomeę, która ma swoje plany na przyszłość. 


Sambor po złożonej obietnicy, otacza opieka syna Zbigniewa i wychowuje jako swojego syna. Tylko on zna prawdę co się tak naprawdę stało. Zaprawiony w boju zdobywa uznanie Bolesława. Udaje mu się także ożenić z Oksaną, z która łączy go prawdziwe uczucie. 


Muszę przyznać,że tom drugi, mimo że tak samo dość pokaźny czyta się rewelacyjnie. Jest także dużo lepszy niż tom pierwszy, bardziej wciąga. Historie tu opisane są smutne, mroczne, ukazujące nam ówczesny świat z początków chrześcijaństwa. Walki o ziemie, umacnianie si kościoła, sojusze z sąsiadami, układy i intrygi. To wszystko z przeplatającymi się wierzeniami słowiańskimi. Bohaterowie świetnie wykreowani. Mamy tu także kilka mocnych postaci kobiecych. Autorka świetnie połączyła nam postacie historyczne z fikcyjnymi, a jeśli dodamy do tego fragmenty mityczne z naszej słowińskiej mitologi mamy świetny efekt literacki. 


Fabuła jest świetnie napisana, dużo się dzieje, a jednocześnie nie ma tu zbędnego opisu. Jednocześnie książka wciąga i trzyma nas w napięciu od samego początku. Im więcej czytamy, tym bardziej chcemy więcej. Książka to ok. 520 stron, które czyta się błyskawicznie. Jeśli chodzi o styl pisania to musimy się przyzwyczaić do języka kory jest stylizowany na języku tamtych czasów. Dialogi mogą być ciężkie dla niektórych osób do zrozumienia. Na samym początku książki mamy pokrótce opisane historyczne postacie, jakie występują w książce. Mamy także postacie fikcyjne oraz na jakie postacie były inspiracja do ich stworzenia. Dodatkowym atutem jest słownik wyrazów zapomnianych. Wszystko to tworzy idealna całość. 


Zakończenie jak zawsze zaskakujące. Muszę przyznać, że już się nie mogę doczekać tomu trzeciego, by poznać zakończenie całej historii. 

Link do opinii

Pozycję dopadła chyba "klątwa drugiego tomu", bo nie przykuła tak bardzo mojej czytelniczej uwagi. Przeczytałam, bo lubię  historie osadzone w czasach piastowskich,a le czegoś tu brakowało.  

Link do opinii

Kaleta po raz drugi mi zaimponowała. Przeczytałam z wielką ciekawością co będzie dalej, każdy rozdział pozostawiał niedosyt i nie można się było oderwać od książki.

Styl w jakim jest napisana naprawdę pozwala przenieść się do czasów panowania Piastów.

W tym tomie główne skrzypce grało trzech bohaterów, oczywiście Bolesław, Sambor i Radomir - choć wiele z tej książki to fikcja, to sytuacje związane z samym księciem mogłyby być prawdopodobne.

Zależność władzy od kościoła i kościoła od władzy została przedstawiona naprawdę realnie. Jestem w stanie to sobie wyobrazić. Zresztą zachowanie kościoła i to jak ludzie zbrodnie zasłaniają Bogiem, halo?, czy historia się nie powtarza? Czy nie ma w tym odrobiny podobieństwa do obecnej sytuacji? Do obecnych czasów? Bóg Bogiem ale kościół kościołem.

Wszędzie intryga, zdrada, krzywoprzysięstwo, knucie. Nie brakuje też uniesień miłosnych, zbliżeń, odniesień do przyjaźni czy widzeń pogańskich.

W tym tomie tak samo jak w poprzednim jest sporo opisów ale patrząc teraz na to, uważam, że to zaleta tej książki, możemy jeszcze bardziej się wczuć w bohaterów i odczuwać historię jakbyśmy tam byli. 

 

Jestem na tak i czekam na ostatni juz tom. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Dzieje Bolesława Krzywoustego

 

Po śmierci Zbigniewa Bolesław Krzywousty obejmuje władzę nad całą Polską. Jednak nie jest to takie proste jak mu się zdawało. Kościół nakłada na niego klątwę, sąsiednie państwa czyhają na każde potknięcie Bolesława i knują przeciwko niemu, więc czeka go wiele bitew i potyczek o utrzymanie kraju w jedności. 

 

Drugi tom Tronu we krwi zabiera nas ponownie w krwawe, pełne intryg, knowań i walk czasy Piastów. Tym razem przyglądamy się losom Bolesława Krzywoustego, jego błędom, sukcesom i wprowadzeniu zasady senioratu, która w przyszłości doprowadziła, jak wiemy z lekcji historii, do rozbicia dzielnicowego. Mamy okazję czytać także w tym tomie o misjach chrystianizacyjnych na Pomorzu, wzmacnianiu pozycji Kościoła zarówno na ziemiach polskich jak i umacnianiu pozycji papieża na stolicy Piotrowej, jak i Cesarstwa Niemieckiego, a także o reformach przeprowadzanych w klasztorach. Ten tom jest pełen także walk, bitew, opisów oblężeń grodów,  pojedynków o władzę i ziemie, więc miłośnicy batalistyki też będą usatysfakcjonowani. 

 

W drugim tomie nie zabraknie też bohaterów, których poznaliśmy w Zdradzie, pierwszym tomie, a mianowicie Sambora, Nadara i Radomira, których los w tym tomie nie będzie oszczędzał. Przy niektórych scenach było mi szczerze żal bohaterów, a przy innych miałam łzy w oczach. 

 

Kłamstwo jak i jego poprzednik ukazują cały mrok i brutalność czasów naszych pradziadów. Autorka wspaniale opisuje tamte czasy, tak, że czytelnik czuje się jakby tam był, wraz z bohaterami w siodle podczas walk, podczas podbojów grodów czuje gryzący zapach dymu z tlących się chałup i gospodarstw, słyszy szczęk oręża, uderzenia mieczy podczas pojedynku dawnych druhów, zapach potraw, napitków podczas uczt, a także odczuwa klimat i atmosferę okolic Góry Milczenia i z zapartym tchem śledzi losy swoich ulubionych bohaterów. Trzeci tom zapowiada się jeszcze ciekawiej i wypatruje go niecierpliwie. 

 

Kłamstwo wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu jak dobry thriller, a to przecież powieść historyczna, o czasach Piastów. Przez powieść się płynie i te 528 stron kończy się zbyt szybko. Na początku obawiałam się czy drugi tom nie podda się klątwie drugich tomów, ale rozwój akcji i losy bohaterów, które autorka sprawnie prowadziła wraz z postępem akcji, uspokoiły mnie i zapewniły ogrom emocji. Pani Jolanta umie w zakończenia, więc zarówno zakończenie tego, jak i poprzedniego tomu wstrząsają czytelnikiem i pozostawiają go pod działaniem silnego wzruszenia. W tomie tym także nie zabraknie elementów fantastycznych, nadprzyrodzonych czy wręcz grozy, które dodają smaczku całej powieści i budują niepowtarzalny klimat całej serii. 

 

Jestem na tak i z całego serducha polecam Wam tę serię, zarówno pierwszy, jak i drugi tom to niezwykła przygoda, której nie ma się dość i pragnie się więcej !  Czekam więc z bijącym niepokojem sercem na tom trzeci, a Wam polecam Kłamstwo i Zdradę ! Czytajcie, dobre powieści historyczne warto znać ! 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Otwartemu. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wrocławska Madonna
Jolanta Maria Kaleta0
Okładka ksiązki - Wrocławska Madonna

„Wrocławska Madonna” autorstwa Jolanty Marii Kalety to powieść sensacyjna z wątkiem miłosnym w tle. Prolog wprowadza czytelnika w tragiczne...

W cieniu Olbrzyma
Jolanta Maria Kaleta0
Okładka ksiązki - W cieniu Olbrzyma

Powieść sensacyjna z wątkiem miłosnym w tle.W cieniu Olbrzyma jest kolejną powieścią Jolanty Marii Kalety. W tym roku autorka wydała także powieść sensacyjną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy